راهنما, کمپینگ, مقالات

راهنمای انتخاب و خرید لباس کمپینگ

راهنمای انتخاب و خرید لباس کمپینگ11
موارد بسیار زیادی برای خرید هنگام کمپینگ وجود دارد؛ اما مسلماً هیچ کدام مهمتر از انتخاب و خرید لباس مناسب کمپینگ و کوهنوردی نیستند. بدون توجه به نوع سفر یا شرایط، لباس کمپینگ مناسب می تواند باعث راحتی شما باشد. ممکن است از کوهنوردان شنیده باشید که می گویند چیزی به نام آب و هوای بد وجود ندارد، فقط لباس نامناسب وجود دارد! این مقاله راهنمای خرید و انتخاب لباس مناسب کمپینگ را برای شما ارائه می دهد.

 پوشیدن چند لایه لباس

در طول سفر کمپینگ، آب و هوا تغییر می کند. حتی در گرم ترین روزهای تابستان نیز می توانید شاهد بارندگی ناگهانی باشید. روزهای بسیار سرد ممکن است آفتابی و سپس بادهای سرد داشته باشند. شما باید برای همه چیز آماده باشید.

اینجاست که لایه‌ها راه نجات شما هستند. در لباس های کوهنوردی مناسب پوشیدن لباس به صورت چند لایه بسیار مهم است.

لایه اول

 

بیشتر در هوای سرد پوشیده می شود، لایه پایه نزدیک ترین لایه به پوست شما است و گرما را در حالی که عرق را از بین می برد، فراهم می کند. لایه های پایه در وزن های مختلف معمولاً سبک، متوسط ​​و سنگین برای دماهای سرد تا زیر صفر وجود دارند.

پیراهن و شلوار: نکته اصلی در مورد پیراهن و شلوار این است که چقدر مناسب کمپینگ و کوهنوردی هستند، به ویژه دوام و عملکرد آنها، برای فعالیت های برنامه ریزی شده شما چگونه است. اگر در حال پیاده‌روی و سنگ‌نوردی هستید، پیراهن‌ها و شلوارهایی می‌خواهید که در برابر شاخه‌ها و صخره‌های ساینده مقاوم باشند (یعنی نه شلوار یوگا).

 پوشیدن چند لایه لباس1

لایه میانی: کت های پشمی و پفی

این لایه گرمای اولیه شما را فراهم می کند. یک توصیه استاندارد این است که دو گزینه به همراه داشته باشید، یک تاپ یا ژاکت پشمی سبک و یک ژاکت پف دار سبک که به خوبی فشرده می شود تا در کوله پشتی شما قرار بگیرد.

ژاکت پشمی: در روزهای سردتر، می توانید آن را هنگام پیاده روی بپوشید. پشم گوسفند در وزن سبک، میان‌وزن و سنگین‌وزن عرضه می‌شود. وزن را بر اساس پیش‌بینی و اینکه آیا متابولیسم شما سرد یا گرم است، انتخاب کنید.

شلوارهای پشمی: اگر سرمای شدید احتمالی وجود دارد، شلوارهای پشمی یک لایه میانی خوب هستند. با این حال، در بیشتر پیاده‌روی‌ها، لباس‌های زیر بلند تمام گرمای اضافی پا را که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، ارائه می‌کند.

ژاکت یا جلیقه عایق پف دار: اگر شرایط هوا ملایم باشد، یک ژاکت پشمی کافی است. در بسیاری از ژاکت‌های پف‌کرده، اگر آن را خیس کنید، مقدار زیادی از قابلیت حفظ گرما خود را از دست می‌دهد، بنابراین عایق‌های مصنوعی گزینه بهتری هستند.

لایه میانی کت های پشمی و پفی1

لایه بیرونی: کت و شلوار بارانی

 

مهم است که تفاوت بین لباس بیرونی کوهنوردیمناسب و مقاوم در برابر آب و ضد آب را در نظر داشته باشید. لباس‌های مقاوم در برابر آب به جلوگیری از خیس شدن برای مدت کوتاهی کمک می‌کنند، اما مانند لباس‌های ضد آب برای مدت طولانی در باران و برف طراحی نشده‌اند.

لباس‌های بیرونی مقاوم در برابر آب شامل ژاکت‌های پوسته‌ای نرم هستند (اگرچه این لباس‌ها ممکن است به عنوان یک لایه میانی زیر کت بارانی نیز پوشیده شوند). اما اگر احتمال پیش بینی بارش وجود دارد، کت های بارانی و شلوارهای ضد آب باید لباس بیرونی شما باشند.

لوازم جانبی: روسری، گتر و جوراب خود را فراموش نکنید! بسته به آب و هوا، فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده و ترجیح شخصی‌تان، ممکن است آن‌هایی را بخواهید که ضخیم یا نازک، بلند یا کوتاه باشند. احتمالاً به کلاه، باندانا، گتر، دستکش و عینک آفتابی نیز نیاز خواهید داشت. این موارد به تنظیم دمای بدن شما کمک می کند و از شما در برابر طبیعت محافظت می کند.

لایه بیرونی کت و شلوار بارانی1

توجه به جزئیات

لباس‌های کمپینگ و کوهنوردی باید بسیار مناسب باشند، زیرا احتمالاً در موقعیت‌های مختلف چندین بار لباس‌های مشابه را بپوشید. ژاکتی که در روز به تن میکنید، احتمالاً در شب کنار آتش نیز بپوشید.
هنگام خرید لباس کمپینگ و کونوردی، به جزئیات هر لباس توجه کنید. به عنوان مثال، جیب‌ها جزییاتی هستند که ممکن است در لباس‌های روزمره‌تان اهمیت چندانی به آن ندهید، اما در کمپینگ بسیار مهم هستند، زیرا به شما امکان می‌دهند وسایلتان را همراه خود حمل کنید.
یک لباس چند جیب دارد، چقدر بزرگ است و کجا قرار می گیرد؟ آیا این کالا به راحتی با موقعیت های مختلف سازگار است؟
مانند روسری که می توانند به عنوان کلاه یا شال گردن عمل کنند؟ ویژگی های تخصصی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برخی از لباس ها دارای رتبه بندی SPF هستند، در حالی که برخی دیگر حشرات را دفع می کنند.
در نهایت، لباس های کمپینگ شما باید بسیار راحت باشد. قبل از اینکه لباس ها را داخل کیف کمپینگ خود بیندازید، کمی در خانه امتحان کنید. مطمئن شوید که وزن مناسبی دارند و کاملاً متناسب هستند. یعنی به گونه ای که باعث می شود هر زمان که فرصت دارید بخواهید آنها را بپوشید.

توجه به جزئیات1

لباس مناسب پیاده روی

لباس با جنس پنبه: آب را نگه می‌دارد، بنابراین باعث می‌شود در هوای گرم احساس عرق کنید و اگر همه چیز سرد و خیس شود، باعث اذیت شما میشود.

پلی استر، نایلون یا پشم مرینو: این مواد عرق را از روی پوست خارج می کنند و به سرعت خشک می شوند، بنابراین برای لباس زیر ایده آل هستند.

شلوار راحت و در عین حال ضخیم: مسیرها دارای پیچ و تاب هستند، بنابراین باید آزادانه حرکت کنید. با این حال، شاخه ها و تخته سنگ ها می توانند جوراب شلواری نازک و کشدار یا شلوار یوگا را پاره کنند.

ژاکت گرم: فلیس پلی استر یک گرینه عالی است، اگرچه یک ژاکت پف کرده (با یک لایه پلی استر یا داخل آن مقاوم در برابر آب)، برای شرایط سردتر هوشمندانه است.

ژاکت بارانی:  نوع ضد آب آن که باران و باد را مسدود می کند، اما همچنین به شما اجازه می دهد بدون اینکه احساس کنید کیسه پلاستیکی پوشیده اید عرق کنید. در هوای بسیار مرطوب، شلوار بارانی را نیز بپوشید.

کلاه لبه دار: این مورد هنگام خرید لباس کمپینگ و کوهنوردی  مناسب، سر شما را در برابر نور خورشید و باران محافظت می کند. یک عینک آفتابی نیز همراه خود داشته باشید.

کفش‌های محکم: کفش‌های پیاده‌روی شما باید پشتیبانی، محافظت در برابر سنگ‌ها و ریشه‌ها و کشش روی سطوح مرطوب و خشک را فراهم کنند.

لباس مناسب پیاده روی1

انتخاب های اساسی پارچه

انواع پارچه های محبوب برای خرید لباس کمپینگ و کونوردی مناسب:
پشم: پشم‌های قدیمی ممکن است  باعث خارش شوند، اما لباس‌های پشمی امروزی این چنین نیستند. پشم مرینو دارای الیاف ظریفی است که آن را نرم، قابل تنفس، رطوبت گیر می کند، نسبتاً سریع خشک می شود و مستعد حفظ بو نیست.
لباس‌های پلی استر/نایلون: مقرون به صرفه‌تر از پشم مرینو، این مواد مصنوعی در از بین بردن عرق و خشک شدن سریع عالی هستند. یکی از نکات منفی مواد مصنوعی تمایل به بوی بد است.
فلیس: ژاکت های پشمی در واقع از پلی استر ساخته شده اند، اگرچه گرمای آن ها به همان اندازه که تابعی از الیاف نرم و ضخیم آن هاست، به همان اندازه که خواص شیمیایی مواد است.
ژاکت های پلی استر/نایلون: کت بارانی یا لایه بیرونی یک ژاکت پف دار است. این ژاکت ها از شما در برابر باران و باد محافظت می کنند.
ابریشم: ابریشم برای پیاده‌روی شدید ایده‌آل نیست. ابریشم فرآوری شده عملکرد بهتری دارد زیرا از نظر شیمیایی اصلاح شده است. حس نرمی ابریشم خوب است، اما مقاوم در برابر بو نیست.
پنبه: در خشک کردن بسیار ناکارآمد است. اگر برایتان مهم نیست که احساس لزج و چسبندگی داشته باشید، می‌توانید آن را بپوشید. اما وقتی هوا سرد می‌شود، پنبه کنار پوست شما دستوری برای هیپوترمی است، به همین دلیل است که کوهنوردان قدیمی می‌گویند «پنبه می‌کشد».

انتخاب های اساسی پارچه1

ملاحظات زیست محیطی

مسیرهای خاص چالش های منحصر به فردی دارند. کمی تحقیق کنید تا ببینید که آیا مردم محلی برای منطقه ای که کمپ می کنید توصیه لباس خاصی دارند یا خیر. در این مواقع هنگام خرید لباس کمپ به این موارد دقت نمایید.
لباس‌های محافظ حشرات: اگر در جنگل‌های سرسبز، عمیق و تاریک پیاده‌روی می‌کنید، در حالی که کنه‌ها، پشه‌ها، مگس‌های سیاه یا سایر آفات ممکن است در حال افزایش باشند. آستین، شلوار بلند، لباس با دافع حشرات داخلی و/یا لباس توری مناسب خواهد بود
چکمه‌های کوهنوردی چرمی بلند: اگرچه پوشیدن این کفش‌ها در بیابان غیرمعمول به نظر می‌رسد، اما محافظت بیشتری در برابر مارها دارند.
گترهای ضد آب: اگر مسیر شما برفی باشد، چکمه های ضد آب نیز در اینجا یک مزیت هستند.

ملاحظات زیست محیطی1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *