لوازم کمپینگ

نحوه انتخاب چراغ قوه کمپینگ

نحوه انتخاب چراغ قوه کمپینگ1

[vc_row css=”.vc_custom_1644081893517{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]

اگر می خواهید یک چراغ قوه بخرید، اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؛ و در مورد بسیاری از انواع، ویژگی ها و عملکردهایی که شرکت های چراغ قوه ارائه می دهند گیج شده اید، این راهنمای کلی را بررسی کنید!
هنگام انتخاب چراغ قوه، باید نوع، ویژگی ها، تعداد لومن و قیمت چراغ قوه را در نظر بگیرید. همچنین باید تصمیم بگیرید که چرا  قصد خرید چراغ قوه دارید تا مشخص کنید کدام ویژگی ها برای شما ضروری هستند.
برخی از ویژگی های مهمی که باید در نظر بگیرید عبارتند از: خروجی نور، نوع باتری، حالت ها و… است. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا چراغ قوه خاصی را که مناسب شماست انتخاب کنید.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644081946908{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
چگونه بفهمم کدام چراغ قوه را انتخاب کنم؟11

چگونه بفهمم کدام چراغ قوه را انتخاب کنم؟

3 نکته مهم هنگام انتخاب چراغ قوه

 

انتخاب های زیادی وجود دارد! با وجود مدل‌های مختلف چراغ قوه، گاهی اوقات ممکن است انتخاب؛ متناسب نیازهای خاص شما بسیار سخت باشد. می خواهیم لیستی از مهم ترین ویژگی هایی که در یک چراغ قوه LED باید جستجو کنید را ارائه دهیم. با تصمیم گیری در مورد این ویژگی ها، انتخاب های خود را بسیار محدود خواهید کرد.

دو نوع منبع تغذیه یا باتری وجود دارد که یکی یکبار مصرف و دیگری قابل شارژ است. اگر می خواهید مدل تاکتیکی انتخاب کنید که از باتری های یکبار مصرف استفاده می کند، مطمئن شوید که مدل باتری در بازار موجود است.

نیازی به گفتن نیست که مزایای باتری قابل شارژ صرفه جویی در هزینه و بدون نگرانی است. اما چراغ قوه های تاکتیکی که با باتری های قابل شارژ معایبی نیز دارند. باتری را نمی توان بلافاصله و در هنگام شارژ استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود برای اطمینان، یک شارژر باتری و باتری اضافی تهیه کنید.

 

منبع تغذیه (نوع باتری)

 

یکبار مصرف: رایج ترین اندازه ی باتری AAA یا باتری AA می باشد و به راحتی دردسترس هستند. CR123A نیز نوعی رایج است؛ اما گرانتر است و یافتن آن نیز سخت تر می باشد. قسمت بالای آنها ولتاژ خروجی بیشتری برای نوع سبک و کم وزن دارد و باعث میشود با وجود داشتن پکیجی کوچک، نور زیادی داشته باشد. چراغ قوه هایی که از سلول D استفاده میکنند نیز هنوز موجود میباشند. البته اگر با سایز اندازه باتوم آنها مشکلی نداشته باشید .

قابل شارژ: باتری های یون لیتیوم میتوانند از طریق اتصال USB از یک رایانه،  پریز برق ACیا DC یا صفحه خورشیدی شارژ شوند. اگر از اول  مقداری بیشتر هزینه کنید و باتری قابل شارژ بخرید نیازی نیست مدام باتری یکبار مصرف بخرید.

تجدید پذیر: چراغ قوه هایی که باتری داخلی دارند و از طریق صفحه ی خورشیدی شارژ میشوند برای جعبه ی لوازم اولیه مناسب هستند.

از باتری های لیتیوم یا لیتیوم یونی در هر نوعی استفاده نکنید مگر اینکه توسط سازنده پیشنهاد شود. اگر باتریی لیتیومی با چراغ مطابقت نداشته باشد چراغ آسیب میبیند.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644081970868{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082011803{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
اندازه و وزن1

 

اندازه و وزن

شما باید مدلی را انتخاب کنید که اندازه و وزن مناسبی برای فعالیت هایی که قصد استفاده از آن را دارید داشته باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید ساعت های زیادی آن را حمل کنید، نوع کوچک و سبک بخرید.

چراغ قوه های بزرگ سنگین تر و حجیم تر از چراغ قوه های کوچک هستند. با این حال، آنها مزایایی از جمله دوام بیشتر، روشنایی و فاصله پرتو بیشتری دارند. آنها همچنین ظرفیت باتری بیشتری دارند زیرا اندازه بزرگتر آنها به معنای فضای بیشتری برای باتری ها است.

آنها همچنین گرمای زیادی تولید نمی کنند زیرا بدنه بزرگ آنها گرما را بهتر از چراغ قوه های کوچک و پر قدرت جذب می کند (مدل های کوچک کم توان گرمای زیادی تولید نمی کنند).

با این حال، امروزه بسیاری از شرکت ها، چراغ قوه های کوچکی را طراحی کرده اند که تقریباً به اندازه رقبای بزرگتر آنها قدرتمند هستند. بنابراین چراغ قوه های بزرگتر می توانند قدرتمندتر از چراغ قوه های کوچکتر باشند،اما همیشه اینطور نیست.

شکل چراغ قوه 

معمولا به شکل استوانه ای هستند، به این معنی که قابل چرخش هستند. برخی از شرکت های تولید کننده چراغ قوه برای جلوگیری از چرخش آن به بدنه چراغ قوه ویژگی هایی مانند برجستگی ها یا طرح های پیچ خورده اضافه می کنند. این ویژگی‌های ضد غلت ممکن است در فعالیت‌هایی که چراغ قوه معمولاً زیاد حرکت می‌کند، مانند قایق سواری، مفید باشد.

برخی از شرکت های چراغ قوه شکل استوانه ای را به طور کامل از بین می برند و چراغ قوه ای را در اختیار شما قرار می دهند که اصلاً غلت نمی خورد.

جنس چراغ قوه

 

بیشتر چراغ قوه ها از پلاستیک یا آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند. برخی از چراغ قوه ها دارای سر فولاد ضد زنگ هستند تا مقاومت بیشتری در برابر ضربه ایجاد کنند.

چراغ قوه های ساخته شده با بدنه آلومینیومی همیشه یکسان نیستند. هنگامی که چراغ قوه دارای بدنه آلومینیومی نازک‌تری است، سبک‌تر است، در حالی که چراغ قوه‌های ضخیم‌تر، سنگین‌تر اما قوی‌تر هستند و گرمای بیشتری را جذب می‌کنند.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082054073{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
مقاومت در برابر ضربه1

مقاومت در برابر ضربه

 

اگر قصد دارید در خارج از منزل  استفاده کنید، ممکن است به محافظت بیشتری نیاز داشته باشید. برخی مقاومت در برابر آب و ضربه را نشان می دهند.

این ویژگی ها به محافظت کمک می کند. مقاومت در برابر ضربه مقاومت در برابر ضربه با توجه به اینکه چند متر می توانید بدون شکستن آن را رها کنید تعیین می شود.

مقاومت در برابر ضربه با شش بار انداختن آن از ارتفاع معینی آزمایش می شود. این تضمین می کند که گاهی اوقات می تواند رها شود و همچنان کار کند. ارتفاعی که می توانید چراغ قوه خود را بدون شکستن رها کنید به کیفیت آن بستگی دارد.

آلومینیوم اغلب برای ساخت بدنه مقاوم در برابر ضربه استفاده می شود. اما این می تواند متفاوت باشد، بنابراین مطمئن شوید که چراغ قوه ای که قصد خرید آن را دارید آیا در برابر ضربه مقاوم است یا خیر.

 

مقاومت در برابر آب

 

 یک ویژگی مهم است، به خصوص اگر قصد دارید از آن برای فعالیت های خارج از منزل مانند کمپینگ، قایق سواری، ماهیگیری، پیاده روی و غیره استفاده کنید.

 با استفاده از سیستم IPX رتبه بندی می شود. در زیر متداول‌ترین سطوح IPX که با آن‌ها مواجه خواهید شد، فهرست شده‌اند:

0: عدم مقاومت در برابر آب

IPX4: مقاوم در برابر پاشش آب، به این معنی که خیس می شود اما به طور کامل زیر آب نمی رود.

IPX7: می تواند به مدت 30 دقیقه در عمق 1 متری غوطه ور شود.

IPX8: می تواند تا 4 ساعت در زیر آب بماند! عمقی که می توان آن را در آب فرو برد متفاوت است.

 

مدت زمان کار کرد

 

مدت زمان کارگرد برحسب ساعت محاسبه میشود. چه مدت طول میکشد تا نور خروجی با وجود داشتن باتری جدید به ۱۰ درصد برسد.

ممکن است خروجی نور به مرور زمان کاهش یابد یا تا حد زیادی ثابت بماند و بعد ناگهان کاهش یابد. مدت زمان کارکرد معمولا برای هر نوع تنظیم نور میشود.

وجود وجود نمودار مدت زمان کارکرد، بهترین تصویر از عملکرد چراغ را در طی زمان ارائه میدهد.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082073539{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
برد تابش نور1

برد تابش نور

 

برد تابش نور برحسب متر اندازه گیری می شود به این معنی است که برد، قبل از اینکه تاریکی هوا به اندازه ی تابش نور ناشی از یک ماه کامل شد، چقدر میدرخشد. روشنایی ناشی از ماه کامل برای داشتن سفری ایمن و محتاطانه در فضای آزاد کافی است.

 

خروجی نور

 

میزان خروجی نور بر حسب لومن اندازه گیری میشود. این اندازه ای از شدت تابش نوری که از چراغ قوه خارج میشود میباشد. این اندازه گیری زمانی که چراغ قوه در بالاترین حد روشنایی تنظیم و از باتری جدید استفاده میکند انجام میشود.

میزان نور خروجی ممکن است برای تنظیم نور نمایش داده شود. شدت پرتو، فاصله و نوع، همگی بر تاثیرگذاری یک چراغ قوه موثر هستند.خروجی نور میتواند از ۲۰ لومن تا ۳۵۰۰ لومن که شدت تابش بسیار شدید است باشد.

 

خروجی نور تنظیم شده

 

مدل های داری منبع تغذیه ی تنظیم شده، روشنایی پایدار و زیادی در تمام طول عمر باتری دارند. با این وجود، در آخر، میزان نور به طور ناگهانی و چشمگیری کاهش میابد.

چراغ قوه های کنترل نشده در اول روشن می شوند و به دلیل تخلیه ی نیروی باتری، به تدریج کمرنگ تر میشوند.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082103912{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
حالت نور و روشنایی در چراغ قوه ها1

حالت نور و روشنایی

حالت و مدل نور یکی دیگر از مواردی ست که در انتخاب صحیح چراغ قوه مناسب با توجه به زمینه کاری مورد نیاز میبایست مورد توجه قرار گیرد.در برخی از چراغ قوه ها یک دکمه جهت تغییر مدل و حالت های روشنایی تعبیه گردیده است تا با استفاده از این دکمه بتوان در شرایط مختلف از نور مناسب استفاده نمود این دکمه در چراغ قوه ها به دکمه سوئیچ شناخته میشود.

به عنوان مثال چند نمونه از پرکاربردترین حالت های روشنایی که وجود دارد به شرح زیر مختصرا معرفی میگردند:

 

۱- نور معمولی با قابلیت تغییر از پر نور به کم نور: در برخی از آن ها با کلیک بر روی دکمه سوئیچ مقدار روشنایی لامپ بسته به نوع شرایط محیطی و نوری مورد نیاز تغییر پیدا میکند و بسته به نوع آن این تعداد حالت از ۲ تا ۵ حالت متغیر میباشد.

 

۲- حالت فلش : در این حالت نوع روشنایی لامپ به صورت چشمک زن و پیاپی تغییر حالت پیدا میکند از این مدل نور بیشتر جهت اعلام شرایط اورژانسی استفاده میگردد.

 

۳- حالت SOS یا اضطراری : در این حالت LED به دو رنگ آبی و قرمز چشمک زن تغییر حالت پیدا میکند و جهت علامت دادن و موارد اضطراری از نوع حالت نوری استفاده میشود.

 

۴- حالت مدادی و پخش : این حالت جهت تغییر پرتوهای نوری از حالت پهن به حالت متمرکز یا مدادی استفاده میشود در حالت پخش پرتوهای نوری به صورت گسترده بوده و جهت میدان دید وسیع تر از این حالت استفاده میگردد و حالت متمرکز و مدادی جهت تمرکز بر روی یک نقطه و هدف مشخص استفاده میگردد.

 

به این حالت بزرگنمایی میگویند. برد تابش نور برحسب متر اندازه گیری می شود به این معنی است که برد، قبل از اینکه تاریکی هوا به اندازه ی تابش نور ناشی از یک ماه کامل شد، چقدر میدرخشد. روشنایی ناشی از ماه کامل برای داشتن سفری ایمن و محتاطانه در فضای آزاد کافی است.

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082246059{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
مواد سازنده و شکل11

مواد سازنده و شکل

 

بدنه ی بیشتر چراغ قوه از جنس پلاستیک و یا از آلیاژ آلومینیوم است.

ویژگی فولاد ضد زنگ، برای ایجاد مقاومت بیشتر دربرابر ضربه است. همه ی بدنه های آلومینیومی یکسان نیستند

.بدنه های نازکتر، سبکتر هستند و ضخیم تر ها محکم تر هستند. بدنه های استوانه ای رایج ترین شکل هستند،اما با توجه به اینکه اگر آنها را روی سطحی قرار دهیم می غلتند، بعضی از نمونه ها برای جلوگیری از غلتیدن ساخته میشوند. علاوه بر این، ممکن است سطح بدنه دارای الگوی پیچیده ای باشد تا بتواند چراغ قوه را به سطح بچسباند و باعث کاهش لغزش شود.

 

نوع پرتو

 

بازتابنده ی لنز که لامپ را احاطه کرده است، بر نحوه ی پراکندگی نور تاثیر میگذارد. ۳ مورد رایج:

فلود(یا ثابت): یک عرض پرتو واحد. برای کارهای عادی در اردوگاه یا هنگام پیاده روی مناسب است.

اسپات(یا متمرکز): یک پرتو منفرد میباشد که در چراغ نورافکن قرار دارد تا بتواند مسافت طولانی را طی کند. این نوع برای پیداکردن مسیر یا سایر فعالیت های سرعتی مناسب است.

قابل تنظیم: عرض پرتو از گسترده تا متمرکز متغیر است. برای مثال کوهنوردی که دنبال شیب بعدی است باید از پرتوی متمرکز استفاده کند اما برای مطالعه ی یک نقشه پرتوی ثابت مورد نیاز است.

 

خروجی نور تنظیم شده چراغ قوه

 

چراغ قوه های داری منبع تغذیه، روشنایی پایدار و زیادی در تمام طول عمر باتری دارند. با این وجود، در آخر، میزان نور به طور ناگهانی و چشمگیری کاهش میابد. مدل های کنترل نشده در اول روشن می شوند و به دلیل تخلیه ی نیروی باتری، به تدریج کمرنگ تر میشوند.

 

قیمت چراغ قوه

 

موارد بسیار زیادی بر روی قیمت تاثیر می گذارد اما خوب نکته مهم همانطور که در این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، برطرف کردن نوع نیاز شما و همچنین سهولت در استفاده از آن توسط شما خریداران گرامی می باشد که باید پیش از پرداخت هرگونه وجهی برای محصول مورد نظرتان به آن توجه داشته باشید.

 

[/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1644082287284{padding-right: 10px !important;padding-left: 10px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_gradient_switch=”no” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″ woodmart_disable_overflow=”0″][vc_column mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”]
لوازم جانبی1

تنظیم کردن

 

نوع دکمه ی روشن/خاموش و حالت روشنایی برای برخی از مصرف کنندگان مهم است. برای دکمه های فشاری یا کشویی معمولا از انگشت شست استفاده میشود.یک حاشیه ی چرخان نیز میتواند به عنوان سوئیچ عمل کند و برای استفاده از آن به هردو دست نیاز است.

داشتن ویژگی قفل ایمنی از خاموش شدن چراغ به طور تصادفی جلوگیری میکند و باعث میشود باتری آسیب نبیند.

برخی از این چراغ ها دارای عملکرد پرتوی خاموش (بدون کلیک)هستند که درآن سوئیچ با فشار کمتری باعث فعال شدن نور میشود و لازم نیست که برای روشن کردن چراغ یک کلیک کامل کنید یا سوئیچ را آزاد کنید.

این نوع چراغ قوه هارا بدون نیاز به چرخاندن، در همه ی حالت ها میتوان خاموش کرد.این خود یک ویژگی مطلوب برای چراغ قوه است.

 

لوازم جانبی

 

مواردی که ممکن است جداگانه به فروش برسد یا در چراغ قوه گنجانده شود شامل یک تسمه، گیره ی کمربند یا کیف چرمی، و فیلتر لنز و پخش کننده ی نور هستند که مربوط به روشنایی می باشند.

 

[/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *