دوربین

راهنمای خرید دوربین دو چشمی

راهنمای خرید دوربین دوچشمی

برای خرید دوربین شکاری می بایست ابتدا با انواع دوربین ها و کاربرد آن ها آشنا شد. در ادامه مقاله راهنما خرید دوربین شکاری یا دو چشمی به این موارد خواهیم پرداخت

راهنمای خرید دوربین دو چشمی

معرفی انواع دوربین های دو چشمی و شکاری و راهنمای خرید دوربین شکاری بر اساس کاربرد

اعداد مدل روی دوربین شکاری یا دو چشمی اساساً قدرت (قدرت بزرگنمایی) و اندازه (قطر لنز شیئی) را به شما می گویند.

به عنوان مثال ، در دوربین شکاری 42×8 عدد 8 نشان دهنده بزرگنمایی دوربین و عدد 42 نشان دهنده قطر لنز اصلی دوربین یا همان لنز شیئی بر حسب میلی متر است. دانستن اندازه عدسی شیئي به شما تصوری از ابعاد دوربین شکاری و اینکه چقدر بزرگ است و پارامتر جمع آوری نور آن حدودا چه مقدار است را به ما می دهد. وقتی معانی این اعداد را بدانید می توانید تخمین بزنید که کدام دوربین پر نورتر است یا کدام بزرگنمایی بیشتری دارد و یا کدام قابل حمل تر است، در این حالت انتخاب مناسبتری نسبت به نیازتان خواهید داشت مثلا فلان دوربین شکاری برای شکار، پرنده نگری ، رصد آسمان یا استفاده در کشتی رانی مناسب تر است.

دوربین شکاری مناسب برای کوه نوردی و پیاده روی

از آنجا که اندازه و وزن یک دوربین در زمان کوهنوردی بسیار مهم است ، شما باید دوربین شکاری جمع و جور با بزرگنمایی 8 یا 10 و قطر لنز شیئی 32 و کمتر از آن را انتخاب کنید. دوربین دو چشمی 25×8 ، 25×10 ، 32×8 و 32×10 همه گزینه های خوبی هستند. مدل هایی که در برابر آب مقاوم یا ضد آب باشند دوام بیشتری خواهند داشت ، در شرایط جوی نا مناسب به کمک شما می آیند.

دوربین شکاری مناسب برای پرنده نگری و طبیعت گردی و شکار

در پرنده نگری و شکار می توانیم کمتر نگران وزن و ابعاد دوربین دوچشمی باشیم، در راهنمای خرید دوربین شکاری ما مدل های متوسط و سایز بزرگ نگاه کنید (دوربین شکاری  8×32 و دوربین دو چشمی  10×32 و 8×42 و 10×42 محبوب است). بزرگنمایی 10 برابر هم طرفدارهای خودش را دارد و برای مشاهده یک حیوان کوچک مفید است مخصوصا اگر با دهنه ۴۲ باشد، اما یک دوربین دو چشمی با قطر دهنه یکسان با بزرگنمایی 8 برابر دارای یک میدان دید گسترده تر نسبت به همان دوربین با بزرگنمایی 10 برابر است، که می تواند کلید راحتتر پیدا کردن حیوانات در طبیعت باشد. مقاومت در برابر آب همچنین ویژگی خوبی است. البته مدل هایی که گاز نیتروژن هم دارند بسیار کارمدتر نیز هستند و هنگامی که از یک وسیله نقلیه گرم به دمای خنک تر بیرون می روید بخار، لنز دوربین شما را فرا نمی گیرد.

دوربین شکاری برای دریانوردی و کشتی رانی

مدل های محبوب شامل دوربین دو چشمی 8×56 ، 10×50 ، 7×50 است. باید دنبال دوربین های حرفه ای باشید روی آب همه چیز متفاوت است. بزرگنمایی پایین مانند 7 یا 8 بهتر است، برید سراغ بزرگترین دهنه حداقل پنجاه را انتخاب کنید این کار باعث میشود لرزش کمتری داشته باشید و تصویر شفافتری را تجربه کنید. البته برای دیدن مناطق دورتر تا بزرگنمایی 10 برابر هم می توانید استفاده کنید اما بزرگنمایی کمتر یعنی خستگی چشم کمتر، فقط توجه داشته باشید که اگر بزرگنمایی بیشتر می خواهید باید قطر دهنه دوربین هم افزایش یابد. فکر نمی کنم که واجب بودن ضد آبی دوربین شکاری در روی آب نیاز به ذکر کردن داشته باشد. البته دقت داشته باشید که دوربین های دریانوردی حرفه ای وجود دارند که مجهز به قطب نما و فاصله یاب نیز هستند.

دوربین شکاری مناسب رصد آسمان شب و فواصل دور

در رصد به دلیل حرکت کم و ساکن بودن دیگر ابعاد اهمیتی ندارد و هرچه بزرگتر بهتر  (دوربین دو چشمی 15×70 و دوربین دو چشمی 20×80 و 15×56 و 10×50و 20×100 محبوب است). در رصد آسمان بزرگنمایی بیشتر باعث می شود اجرام را راحتر ببینید. اما باید حاصل تقسیم عدد بزرگنمایی دوربین به قطر دهنه آن عدد چهار به بالا را شود. به این دلیل که مردمک چشم انسان در بهترین حالت در تاریکی مطبق ۴ میلیمتر باز می شود و اگر قطر نور خروجی دوربین بالای ۴ میلیمتر باشد آنگاه نور خروجی تمام مردمک چشم شما را پوشش می دهد. در نتیجه تصاویر شفافی از دوربین خواهید گرفت این قانون را همه جا و برای خرید هر دوربین دوچشمی می توانید به کار ببرید اما در نجوم یک اصل است و همین قانون برای دوربین های کوه نوردی صدق نمی کند چون در آنها برای نور بیشتر و فضای دید بیشتر از راهکار های دیگری استفاده می کنند مانند تغییر تراش عدسی ها به شکل کروی تر و استفاده از کوتینگ بهتر.

ابعاد دوربین های دوچشمی:

دوربین های دوچشمی از نظر ابعاد در اصل به سه دسته تقسیم می شوند.

دوربین شکاری COMPACT: اندازه لنز هدف کمتر از 30 میلی متر است (8×25 ، 10×28 و غیره)

دوربین شکاری MIDSIZE: اندازه لنز هدف از 30 میلی متر تا 40 میلی متر است (10×30 ، 8×32 و غیره)

دوربین شکاری FULL-SIZE: اندازه لنز هدف بیش از 40 میلی متر است (8×42 ، 10×50 و غیره)

اگر دوربین های شکاری جیبی مد نظر شماست باید سراغ دسته دوربین های compact بروید، مدل دوربین های موجود در این دسته جمع و جور و سبک وزن هستند. اما مدل های midsize ​​می توانند تصاویر روشن تری به شما بدهند و نگه داشتن آنها در دست برای مدت طولانی راحت تر است.

بزرگنمایی:

بزرگنمایی بیشتر به معنی دوربین دوچشمی بهتر نیست هر مقدار دوربین شما بزرگنمایی بیشتری داشته باشد نور آن کمتر می شود و اثر لرزش دست شما در تصویر بیشتر دیده می شود و کلافه کننده است. مثال: دوربین 20×50 به درد دیده بانی ثابت می خورد اما 10×50 مناسب شکار است و دوربین 7×50 مناسب دریانوردی و رصد آماتوری آسمان است. بزرگنمایی را نسبت به نیازتان انتخاب کنید

میدان دید:

قدرت بزرگنمایی همچنین تأثیر مستقیمی بر میدان دید شما دارد (بزرگنمایی کم آن را گسترش می دهد ؛ بزرگنمایی بیشتر آن را باریک می کند).

فاصله راحتی چشم:

فاصله بین چشمی دوربین و چشم شما است در حالی که کل میدان دید تصویر دوربین قابل مشاهده باشد. این مسئله برای دوستانی که از عینک استفاده می کنند مهم است و نباید کمتر از ۱۱ میلیمتر باشد این فاصله در دوربین های جدید قابل تنظیم است.منشور:

دوربین های دوچشمی عموما دو نوع منشور دارند.
دوربین های قدیمی بامنشور Porro Prism

دوربین های شکاری نسل جدید با منشور Roof

نسل جدید منشور های دوربین که به نام Roof شناخته میشوند، در هنگام حمل و نقل و در برابر ضربه مقاوم تر هستند و احتمال دوبین شدن دوربینهایی که از این منشور بهره می برند کمتر است. همچنین استفاده از این منشور ابعاد دوربین را نیز جمع و جور تر می کند.

اما منشور قدیمی Porro برای دوربین های سایز بزرگتر از ۵۰ میلیمتر مرسوم است چون نور بیشتری را عبور می دهد. نکته: احتمال دوبین شدن دوربینی که در آن از منشور Porro شناور شرکت اشتیانر استفاده شده بسیار کم است.

استاندارد کیفی شیشه منشور:

همه شرکت های تولید لنز دوربین دوچشمی از دو استاندارد شیشه به نام BAK-4 و BAK-7 استفاده میکنند. در این قسمت کفایت می کند بدانید منشور BAK-4 شفافتر و با کیفیت تر و مغز شیشه سفیدتری از BAK-7 دارد، اما به دلیل کیفیت نسبتا مطلوب و قیمت مناسب BAK-7 هنوز این نوع منشور هنوز تولید می شود.

فوکوسر دوربین دوچشمی:

اکثر دوربین های شکاری دارای یک فوکوس مرکزی هستند که همزمان هر دو چشمی را فوکوس می کند. آنها همچنین دارای یک حلقه تنظیم “دیوپتر” برای تمرکز یک چشمی به طور مستقل نیز هستند، این تکنولوژی به دوستانی که از عینک استفاده می کنند کمک می کند تا تفاوت بین چشم هایشان را اصلاح کنند و بتوانند راحت و بدون عینک از دوربین استفاده کنند. اما فوکوس بعضی از دوربین ها به این صورت است که بروی هر چشم یک سیستم فوکوس جداگانه قرار گرفته است. مانند برخی از دوربینهای برند اشتاینر که از سیستم اتو فوکوس استفاده میکنند. مطالعه دقیق این متن حتما می توانید دوربینی که به کار شما می آید را خریداری کنید اما هرجا به مشورت کارشناسان ما نیاز داشتید با شماره های درون سایت تماس حاصل نمایید. با تشکر ایران کمپینگ

4 دیدگاه در “راهنمای خرید دوربین دو چشمی

 1. الهه پورفشان گفت:

  بسیار مقاله مفیدی بود، از سایت خوب شما ممنونم

 2. حسین جعفری گفت:

  خیلی ممنون

 3. اسحق باقری گفت:

  از مطالب خیلی خوب و مفیدتان تشکر میکنم

  1. ممنونیم انشالله هر روز بتونیم مطالب بهتری رو براتون قرار بدیم

دیدگاهتان را بنویسید