راهنما, کمپینگ, مقالات

نحوه انتخاب چادر سقفی

نحوه انتخاب چادر سقفی5

هنگام خرید چادر سقفی به دنبال چه نکاتی باشیم؟

قدمت چادرهای سقفی (RTT)  به دهه 1930 می رسد، که تا به امروز به طور شگفت انگیزی تغییر زیادی نکرده است. چادر سقفی پایه های محکمی دارد که روی قفسه های سقف موجود در وسیله نقلیه شما نصب میشود. امروزه، انواع چادرهای سقفی با پوسته سخت و یا پوسته نرم وجود دارد. قبل از انتخاب و خرید چادر سقفی مناسب سؤالاتی وجود دارد که بهتر است قبل از تصمیم گیری بپرسید از خود بپرسید.

آیا یک چادر سقفی کمپینگ ارزش خرید را دارد؟

جوانب مثبت و منفی آن چیست؟

آیا ماشین من می تواند از چادر سقفی پشتیبانی کند؟

نحوه و شرایط نصب چیست؟ در خرید و انتخاب چادر سقفی پوسته سخت یا پوسته نرم را انتخاب کنم؟ کدام چادر سقفی کمپینگ برای من مناسب است؟

ما تمام تلاش خود را برای پاسخ به برخی از این سؤالات انجام می دهیم و به شما کمک می کنیم تا بدانید که چگونه بهترین چادر سقفی را برای خود انتخاب کنید!

چادر سقفی2

چادرهای سقفی مناسب چه کسانی است؟

اولین نکاتی که که باید در نظر بگیرید شرایط ماندن در چادر سقفی کمپینگ است زیرا این چادرها برای همه مناسب نیستند.
به خاطر داشته باشید که باید از نردبان بالا و پایین بروید تا بخوابید. بنابراین برای افراد آسیب دیده، دارای معلولیت و یا برای حیوانات خانگی بزرگ، استفاده از چادر روی پشت بام می تواند دشوار یا غیرممکن باشد.
این چادرها سنگین هستند و بسیاری از مدل ها قبل از نصب نیاز به مونتاژ دارند.
همچنین برای مراحل نصب به کمک نیاز دارید. مدل های خاصی به ابزار برقی نیاز دارند و وزن همه آنها حداقل 40 کیلوگرم است. مدل های سنگین‌تر بیش از 70 کیلوگرم وزن دارند.

خرید چادر سقفی52

ماشین مناسب چادرهای سقفی

تصمیم گیری در مورد اینکه آماده خرید چادر سقفی کمپینگ هستید هنوز به این معنی نیست که این چادرها برای شما مناسب است. زیرا اکثر وسایل نقلیه طوری طراحی نشده اند که وزن زیادی را روی سقف نگه دارند.
باید بدانید که وسیله نقلیه شما برای تحمل وزن روی سقف که در آنجا  چادر خواهید داشت، طراحی شده است یا خیر.
فقط وزن چادر نیست، بلکه ملافه، وسایل، افراد و حیوانات خانگی شما نیز باید در نظر بگیرید. اگر در سقف خود بیش از حد بار بگذارید، ممکن است به وسیله نقلیه یا به خود و یا شخص دیگری آسیب برسانید.

هر قفسه قدیمی برای چادر سقفی مناسب نیست

اکثر قفسه ها برای وزن رتبه بندی نمی شوند. میله‌های متقاطع موجود در بسیاری از کامیون‌ها، خودروها و خودروهای شاسی‌بلند فقط حدود 50 کیلوگرم است.
شما مطلقاً نمی توانید از هیچ سیستم قفسه ای به سبک گیره ای که به وسیله نقلیه بین درب ماشین و سقف چسبیده است استفاده کنید.
این قفسه ها تمام وزن را روی چهار نقطه سقف قرار می دهند و احتمالاً با وزن یک چادر سقفی به ماشین شما آسیب می رسانند.
برای نصب ایمن چادر سقفی بر روی کابین وسیله نقلیه خود، باید یک سیستم مسیری داشته باشید که وزن را در طول کل سقف و میله‌های متقاطع با وزن مناسب توزیع کند.
اگر می‌خواهید چادر خود را روی قفسه‌های تخت کامیون نصب کنید، مجدداً، حتماً مشخصات ماشین خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل نمایید که آنها اصطحکام کافی برای این وزن دارند.

قفسه چادر سقفی5

انواع چادرهای سقفی

مقرون به صرفه تر
وزن سبک تر
می‌تواند فضای خواب بزرگ‌تری نسبت به چادرهای سقفی پوسته سخت فراهم کند
فضای خالی بیشتر
فضای سر بیشتر
هنگام استقرار سایه ایجاد می کند
معایب:
راه اندازی و جمع کردن آن بیشتر طول می کشد
مزایای حفاظتی کمتر نسبت به چادر سقفی با پوسته سخت
پر سر و صداتر از یک پوسته سخت در باد
مزایای چادرهای سقفی سخت:
شکل آیرودینامیکی در حالت بسته
راه اندازی و جمع کردن سریع و آسان
ضد آب و هوا
در باد آرام تر
معایب:
فضای خواب کوچکتر
گران تر از چادرهای سقفی با پوسته نرم
سنگین تر
ضمیمه ها و افزونه های کمتر
چادرهای سقفی کمپینگ پوسته نرم و سخت هر کدام دارای مزایای جداگانه ای هستند. بنابراین بهترین چادر برای شما به عواملی مانند سبک کمپینگ تان، تعداد روزی که قصد دارید بخوابید و بودجه شما بستگی دارد.

چادر سقفی پوشش سخت و نرم5

وزن چادرهای سقفی

 
وزن چادر برای افرادی که ماشین های کوچکتری دارند می تواند مشکل بزرگی باشد. برای افرادی که کامیون‌ها و شاسی‌بلندهای بزرگ‌تر دارند، این یک مشکل محسوب نمیشود.
همچنین مهم است در نظر داشته باشید که در برخی مواقع، چادر را روی وسیله نقلیه خود بلند کرده یا از آن خارج خواهید کرد. اگر اکثرا مجبور به اینکار خواهید شد، 20 یا 30 کیلوگرم وزن اضافی می تواند یک عامل تعیین کننده باشد. با این حال، با اضافه وزن، دوام چادر بیشتر می شود. اگر قرار است چادر شما بسیار مورد استفاده قرار گیرد، پس وزن اضافی اهمیت چندانی نخواهد داشت.
در کدام فصل به کمپینگ میروید؟
نوع آب و هوایی را که در آن کمپ خواهید کرد در نظر بگیرید. قابلیت تنفس در دماهای بالا بسیار مهم است، بنابراین یک سایبان ضخیم‌تر ممکن است باعث شود در روزهای گرم بپزید. همانطور که گفته شد، اگر چادری می‌خواهید که بتواند از پس هر کاری برآید، اما همچنان میزان تهویه خوبی را ارائه می‌دهد، توصیه می‌کنیم از یک مدل 4 فصل استفاده کنید.

امنیت و حریم خصوصی

همه افراد در کمپینگ به پارکینگ دسترسی ندارند. گاهی اوقات لازم است وسیله نقلیه خود را برای مدت طولانی در مسیر یا پارکینگ رها کنید. اگر اینطور است، تهیه چادری که به قفسه شما قفل می شود عاقلانه است. در مورد حریم خصوصی،اگر چادر سقفی تان مناسب باشد،شما از بسیاری جهات کمی در معرض تماشاگران قرار دارید.

برخی از چادرها دارای سایبان‌ها و ضمیمه‌های بزرگی هستند که می‌توانند مکانی خصوصی برای تعویض لباس، دوش گرفتن یا قرار گرفتن در کمپ شلوغ به شما بدهند.
هنگامی که در ارتفاع بالا می‌خوابید، خطر کمتری از سوی خزنده ها وجود دارد. مارها، کروکودیل ها، گرگ ها و… از دسترسی به چادر سقفی شما محروم خواهند شد. کافیست فقط غذا را از چادر خود دور نگه دارید تا این موجودات نزدیک شما نشوند.

سیستم نصب

سیستم نصب همراه چادر شما بسته به وسیله نقلیه، قفسه و نوع استفاده ای که برنامه ریزی کرده اید می تواند بسیار مهم باشد.

اگر قرار است به طور منظم چادر را از خودروی خود در بیاورید، یک سیستم بدون ابزار ممکن است انتخاب مناسبی باشد. توجه به این نکته مهم است که سیستم‌های بدون ابزار را می‌توان به اندازه عرض و فاصله میله‌های متقاطع و قفسه‌ها محدود کرد.

سبک و نوع چادر

برای بسیاری از افراد، سبک مهم است. به هر حال متمایز شدن احساس خوبی دارد. از سوی دیگر، بسیاری از مردم تا زمانی که چادر کار خود را انجام می دهد اهمیتی نمی دهند که چه شکلی است. برندهای خاص رنگ ها و سبک های زیادی را ارائه می دهند، در حالی که برخی فقط یک گزینه عمومی را ارائه می دهند. اگر بدتان نمی‌آید که کمی سبک را فدای عملکرد کنید، می‌توانید با استفاده از یک مدل با محبوبیت کمتر یا رنگارنگ در هزینه خود صرفه‌جویی کنید

برای یک سیستم نصب دائمی تر و قابل تنظیم تر، توصیه می کنیم از چادرهایی با پایه های استاندارد استفاده کنید.

امنیت و حریم خصوصی چادر سقفی5

خرید چادر سقفی مناسب برای شما می تواند تجربه کمپینگ را لذت بخش یا آزاردهنده کند. مهم است که وقت خود را صرف بررسی تمام جزئیاتی کنید تا بتوانید در نهایت به چادری که برای شما مناسب است برسید. با بررسی نکات گفته شده ایده بهتری از آنچه می خواهید، بدست می آورید. حتماً یک خرید دقیق و متفکرانه انجام دهید تا در وقت و پول خود صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *