راهنمای کمپینگ

نحوه راه اندازی کمپ (اصول اولیه کمپینگ)

نحوه راه اندازی کمپینگ11

کمپینگ، با تجربه آسان تر می شود و بهترین راه برای راه اندازی کمپینگ خوب، تمرین است. به عبارت دیگر، هر بار که به کمپ میروید اطلاعات جدیدی در مورد اینکه چه لوازمی برای شما بهترین کاربرد را دارد یاد خواهید گرفت، اما نکاتی نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید، که برای هر کمپینگ جدیدی مفید خواهد بود. علاوه بر موقعیت مکانی، یکی از ضروری ترین بخش های یک سفر کمپینگ برای بسیاری از افراد، راحتی کمپ است. سطح راحتی که فرد تجربه می کند اغلب با نحوه راه اندازی کمپ رابطه مستقیم دارد.

محل کمپینگ1

محل کمپینگ خود را انتخاب کنید

اولین موردی که باید تصمیم بگیرید این است که آیا می خواهید در یک محل مخصوص کمپینگ مستقر شوید یا در یک منطقه خارج از مسیر کمپ کنید. پس از آن که برنامه‌ تان را مشخص کردید، زمان آن است که بهترین مکان برای راه‌اندازی کمپ را انتخاب کنید. در این مقاله نکاتی برای نحوه راه اندازی کمپ برایتان نوشته ایم.

اردوگاه ایجاد کنید

انتخاب یک مکان خوب در محل کمپینگ آسان است. کافیست تریلر خود را به سمت هر یک از کمپ های تعیین شده ببرید. اما اگر چادر کمپینگ همراه خود دارید، می‌توانید از بین مکان‌های پیاده‌روی در فاصله پیاده‌روی از جاده کمپینگ یا پارکینگ انتخاب کنید.
مهم نیست کدام نوع کمپینگ را انتخاب کنید، در هر صورت یک منطقه مسطح برای سرپناه و یک حلقه آتش خواهید داشت.
کمپینگ‌هایی که برای استفاده از تریلر طراحی شده‌اند ممکن است اتصالات برق یا آب داشته باشند و یا نداشته باشند، بنابراین همیشه قبل از رزرو مکان خود، امکانات کمپ را بررسی کنید.
بیشتر اردوگاه‌های تأسیس شده امکاناتی مانند میزهای پیک نیک، سرویس‌های بهداشتی و گاهی اوقات حتی پمپ‌های آب در فاصله پیاده‌روی کم از هر کمپینگ ارائه می‌دهند.

مکانهایی که نباید در آن کمپ کنید

اگر در یک منطقه خلوت چادر زده اید، انتخاب مکان ایده آل کمی پیچیده تر می شود. ممکن است هکتارها جنگل بکر با تعداد زیادی محل راه اندازی کمپینگ وجود داشته باشد.
در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند مکان مناسبی برای راه اندازی کمپ خود انتخاب کنید. منطقه ای را انتخاب کنید که در سطح بالایی به نظر می رسد.
اگر در پایین هر شیبی، حتی در یک شیب بسیار ملایم هستید، ممکن است در صورت بارندگی چادر شما آب بگیرد. اگر در منطقه‌ای کمپ می‌زنید که مستعد سیل است، مطمئن شوید در مکانی که امکان سیل وجود دارد کمپ نمی‌زنید.
به دنبال آثار آب یا نشانه‌هایی از گل و لای و آب در زمین مجاور باشید. اینها همه نشانه های سیل قبلی است، به این معنیست که مکان مناسب و امنی برای کمپ شما نیست.
چادر خود را دور از مسیرهای پیاده‌روی و مسیر عبور حیوانات برپا کنید. مکان کمپینگی که انتخاب می کنید در طول سفر خانه شما خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید منظره ای باشد که از آن لذت خواهید برد.

نحوه برپایی چادر2

نحوه برپایی چادر

بعد از اینکه سایت خود را انتخاب کردید، نوبت به نحوه راه اندازی کمپ می رسد. اگر با تریلر هستید، در پارکینگ پارک کنید و اگر چادر کمپینگ همرا خود دارید، بدون توجه به مکان، مراحل اصلی یکسان است. با برپا کردن چادر خود شروع کنید، زیرا مرکز اردوگاه شما خواهد بود.
 • هر سنگی را از منطقه ای که قصد دارید چادر بزنید وجود دارد، بردارید. حتی سنگریزه های کوچک می توانند زیر کیسه خواب شما بسیار ناراحت کننده باشند. مراقب لانه مورچه ها، سوراخ های حیوانات یا هر نشانه دیگری باشید، زیرا زمینی که در نظر دارید ممکن است لانه حیوانات دیگری باشد.اینها نشانه هایی هستند که نشان میدهد باید مکان دیگری را برای چادر انتخاب کنید.
 • یک زیرانداز روی زمینی که چادر در آن قرار دارد (برای محافظت از کف چادر) بیاندازید.
 • چادر را طوری برپا کنید که در جهت باد غالب باز نشود. در غیر اینصورت هنگام باران، چادر پر آب خواهد شد.
 • هنگامی که چادر برپا شد، کیسه خواب، پد خواب، بالش، لباس های اضافی و هر چیز دیگری را که می خواهید خشک نگه دارید داخل آن قرار دهید. مطمئن شوید که هیچ چیزی با دیوارهای داخلی چادر تماس نداشته باشد.رطوبت اغلب روی دیواره های چادر متراکم می شود و هر چیزی که با آن در تماس باشد خیس می شود.
 • هرگز غذا را داخل چادر نگذارید.  ممکن است حیوانات جذب بوی غذا یا حتی عرق آغشته به لباس، کوله پشتی یا چکمه‌های شما شوند. آن‌ها چادر را می‌جوند تا به هر چیزی که می‌خواهند برسند.

 

کمپ مناسب1

سازماندهی قسمت های دیگر کمپ سایت

بیشتر مکان های کمپینگ دارای دستشویی هایی هستند که از همه کمپ ها فاصله دارند. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که دستمال یا وسایل شستشو در دسترس باشد، بنابراین دستمال و ضدعفونی کننده دست خود را همراه داشته باشید.اگر کمپیر مبتدی هستید، منطقه دستشویی را در فاصله 60 متری از چادرتان، دور از مسیرها و هر گونه منبع آبی تعیین کنید. قوانین منطقه را رعایت کنید. معمولا باید زباله ها را چند سانتیمتر پایین تر دفن کنید و دستمال و دیگر زباله ها را در سطل زباله جمع کنید.

مقررات منطقه را بررسی کنید

اگر آتش زدن در مکان کمپینگ مجاز است و شما مجاز به جمع آوری چوب خشک هستید، این کار را انجام دهید و چوب ها را در حلقه آتش مشخص شده انباشته کنید. اگر لازم است چوب همراه خود را ببرید، و در صورت نیاز آن را از ماشین بیرون بیاورید و در نزدیکی حلقه آتش قرار دهید.

صندلی خود را در نزدیکی حلقه آتش بگذارید. همچنین اگر چراغ  LED همراه خود دارید، در جای مناسب قرار دهید. همچنین اگر قصد دارید از شمع ضد پشه استفاده کنید، آنها را روشن کنید.

محل پختن غذا را تنظیم کنید

هرگز نباید هیچ نوع غذایی را در مکان کمپینگ رها کنید. می‌توانید ظروف، اجاق گاز (اگر از آن استفاده می‌کنید) و وسایل بهداشتی مانند دستمال کاغذی و کیسه زباله، را نزدیک میز پیک نیک بچینید. اگر کمپیر مبتدی هستید و میز پیک نیک در این نزدیکی ندارید، محلی را انتخاب کنید که حداقل 60متر از محل خواب شما فاصله داشته باشد.

به ذخیره مواد غذایی و دفع زباله دقت کنید

اگر قصد راه اندازی کمپ مستقر را دارید، غذای خود را در وسیله نقلیه خود یا در مکان های مخصوص مواد غذایی نگهداری کنید. زباله های خود را در کیسه ای جمع کنید و آن را در صورت موجود بودن سطل زباله محل کمپ بیندازید. اگر در محل کمپ سطل آشغال وجود ندارد، باید زباله‌های خود را در خانه دور بریزید.
اگر در یک مکان خلوت کمپینگ می‌کنید، زباله‌های خود را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را جای دورتر حمل کنید. مواد غذایی و زباله ها را حداقل 50 متر دورتر از محل خواب خود بگذارید و یا از درخت آویزان کنید که حیوانات به آن دسترسی نداشته باشند.
میتوانید بند رخت را بین دو درخت ببندید و از آن برای آویزان کردن حوله یا لباس های خیس استفاده کنید.

نکات اضافی برای کمپینگ1

نکات اضافی برای کمپینگ

پیروی از اصول اولیه راه اندازی کمپینگ بهترین راه برای اطمینان از داشتن یک کمپینگ خوب است. چند نکته دیگر وجود دارد که ممکن است دانستن آن برایتان مفید باشد.
 • قبل از سفر، نحوه استفاده از وسایل کمپینگ خود را در خانه تمرین کنید. به این ترتیب مطمئن شوید که همه لوازم بدرستی کار می‌کند و می‌توانید بررسی کنید که هیچ قطعه‌ای گم نشده است.
 • اگر برای اولین بار است که در یک مکان کمپ می زنید، یک روز با آب و هوای خوب را انتخاب کنید و زودتر به مکان کمپ بروید تا در صورت نیاز بتوانید وسایل خود را جمع کنید و قبل از تاریک شدن هوا برگردید.
 • اگر در یک منطقه آفتابی کمپ می زنید، داخل چادر شما می تواند با افزایش دما بسیار گرم شود. بنابراین منطقه ای را انتخاب کنید که سایه باشد، اما چادر خود را مستقیماً زیر درخت نگذارید زیرا ممکن است در صورت افتادن آن دست و پایتان آسیب ببینید.
 • سعی کنید تا حد امکان از سایر کمپینگ ها دور بمانید. محل کمپینگ بهتر است دور از دید مسیر پیاده روی و سایر افراد کمپر باشد.
 • وقتی از محل کمپینگ خود دور میشوید، همیشه به دیگران بگویید که کجا می روید و چه زمانی برمی گردید. به این ترتیب، اگر مشکلی پیش آمد و به کمک نیاز داشتید، آنها می توانند به مقامات اطلاع دهند.
 • هفت اصل بدون هیچ ردی (Leave No Trace) در ارتباط با نحوه راه اندازی کمپ را دنبال کنید تا مطمئن شوید که کمپ خود را در شرایطی بکر برای بازدیدکنندگان بعدی ترک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *