لوازم کمپینگ

راهنمای خرید یخچال مسافرتی

راهنمای خرید یخچال مسافرتی1

یخچال های مسافرتی یکی از پرطرفدارترین لوازم جانبی کمپینگ هستند. دلیل اهمیت یخچال در کمپینگ، نگهداری مواد غذایی است که از فاسد و خراب شدن آنها در روزهای گرم و تابستانی جلوگیری میکند. در نتیجه، حتما باید در انتخاب آن دقت کنیم و قبل از اینکه نحوه انتخاب بهترین یخچال مسافرتی را بیان کنیم، لازم است تا انواع مختلف آن بشناسیم:

 

 1. یخچال های قابل حمل دو طرفه (کمپرسور)
 2.  یخچال های قابل حمل سه طرفه (جذبی) یا گازی
 3.  قابل حمل ترموالکتریک

در ادامه این مقاله در مورد انواع آن ها توضیح خواهیم داد.

یخچال های کمپرسور

یخچال‌های دو طرفه از فناوری کمپرسور مشابه یخچال خانه استفاده می‌کنند، اگرچه برای کارکردن با باتری 12 یا 24 ولتی ماشین شما و همچنین برق اصلی طراحی شده‌اند. آنها برای بسیاری از کاربردها بهترین هستند زیرا به گونه ای طراحی شده اند که سیستم الکتریکی ماشین شما را بدون مصرف جریان زیاد خاموش کنند، اما می توانند در محل های کمپ برقی یا در خانه شما به 240 ولت تغییر کنند.

 به عبارتی این مدل یخچال ها، قابلیت تنظیم دما و درجه حرارت دارند. اکثرا توانایی انجماد مواد غذایی در سریع ترین حالت ممکن را دارند و معمولا مصرف برق و انرژی یخچال های کمپینگ کمپرسور نسبت به سایر یخچال ها کمتر است.

یخچال های قابل حمل دو طرفه (کمپرسور)1

ویژگی های یخچال کمپرسور

ویژگی های مثبت

 • عملکرد خوب، حتی در دمای بالای محیط
 • منجمد شدن مواد غذایی
 • روی زمین های ناهموار یا شیب ها کار میکنند
 • کار کردن با پریز استاندارد با ولتاژ ۲۲۰ ولت
 • مصرف جریان کم و کارآمد باتری ماشین

ویژگی های منفی

 • تنظیم دمای ثابت در تغییر دمای محیط مشکل ساز است
 • سر و صدای زیادی دارد
 • باتری ها باید مرتب شارژ شوند وگرنه یخچال از کار می افتد
 • اگر انرژی خورشیدی قطع شود، یک شبه خاموش می شوند
 • آداپتورهای AC نیاز به خرید جداگانه دارند

ویژگی های یخچال قابل حمل دوطرفه1

یخچال های گازی

یخچال های سه طرفه با LPG و همچنین 12، 24 یا 240 ولت کار می کنند و از مبدل های حرارتی جریان گاز استفاده می کنند نه کمپرسور. دمای داخل یخچال را ۳۰ درجه سانتی گراد زیر دمای محیط کاهش می دهند. کم صدا هستند و برای کار کردن باید در سطح صاف نگه داشته شوند.

این مدل یخچال‌های مسافرتی گزینه خوبی برای سفرهای طولانی مدت و مکان‌های دور هستند، زیرا یخچال را برای هفته ها خنک نگه می دارند. این نوع یخچال ها برای گرمای شدید مناسب نیستند. بنابراین برای اینکه بتوانید از بیشترین توان آن بهره ببرید، بهتر است در آب و هوای معتدل از آن استفاده کنید.

یخچال های قابل حمل سه طرفه (جذبی) یا گازی1

 ویژگی های یخچال های جذبی

ویژگی های مثبت

 • مصرف انرژی کمی دارند
 • با گاز کار میکنند
 • نیازی به سیستم پیچیده دو باتری نداریدتقریبا بی صدا

ویژگی های منفی

 • باید در سطح صاف باشد، برای حرکت دائمی مناسب نیست
 • در ولتاژ 12 کارایی ضعیفی دارد، تخلیه سریع باتری
 • نیاز به تهویه خوب دارد
 • قابلیت تنظیم دما ندارد. برای آب و هوای معتدل خوب است
 • به خوبی یخچال کمپرسور کار نمیکند

 ویژگی های یخچال های قابل حمل سه طرفه (جذبی)1

یخچال های قابل حمل ترموالکتریک

یخچال های ترموالکتریک مانند انواع دیگر خنک نمی شوند. ما اینها را آزمایش کرده‌ایم و متوجه شده‌ایم که هیچ‌کدام نمی‌توانند دمای غذای سالم را در شرایطی به جز ملایم‌ترین شرایط حفظ کنند، بنابراین آنها فقط برای خنک نگه داشتن نوشیدنی‌های از قبل سرد شده در مسیر ورزش‌های آخر هفته یا در یک رانندگی کوتاه به خانه مناسب هستند. اما نقطه قوت یخچال های ترموالکتریک در سبک وزن بودن آن ها است.

یخچال های قابل حمل ترموالکتریک1

ویژگی یخچال های ترموالکتریک

ویژگی های مثبت

 • سبک وزنی
 • کوچک و جمع و جور
 • فضای ذخیره سازی زیاد
 • بدون سر و صدا (حتی در بیشتر ظرفیت صدایی ندارند)
 • سازگاری با محیط (بدون استفاده از خنک کننده)
 • قیمت مناسب

ویژگی های منفی

 • نداشتن قابلیت کنترل دما
 • سرعت خنک کنندگی پایین
 • ظرفیت محدود
 • بعد از خاموشی برق تنها چند ساعت خنک باقی می ماند

ویژگی های یخچال های ترموالکتریک1

در ادامه مقاله ویژگی های یخچال قابل حمل که باید توجه کنید را برایتان نوشته ایم:

تخلیه جریان کم

به دنبال یک یخچال قابل حمل با جریان کم باشید، مخصوصاً وقتی با ولتاژ 12 ولت کار می کند. این یک نشانه از مدت زمان ماندگاری باتری و مدت زمان کارکرد یخچال در محل کمپینگ یا خودروی پارک شده است.

پنج آمپر کاملاً زیاد و یک آمپر کاملاً کم است. به یاد داشته باشید که دمای داخل وسیله نقلیه می تواند به سرعت بالا برود، بنابراین اگر در زیر نور آفتاب پارک کنید، یخچال شما به شدت کار می کند.

اگر از یخچال  مسافرتی کمپینگ قابل حمل خود به عنوان فریزر استفاده می‌کنید، میزان مصرف فعلی شما نیز بیشتر از زمانی است که از آن به عنوان یخچال استفاده می‌کنید.

ویژگی های یخچال قابل حمل1

حفاظت از باتری

یخچال مسافرتی که در هنگام کار با باتری خاموش می شود، می تواند گرینه بهتری برای انتخاب باشد. به دنبال مدلی باشید که ولتاژ نسبتاً بالا را قطع کند تا باتری شما خالی نشود.

به دنبال یخچال هایی با محافظ متغیر باشید. برخی از یخچال ها برای محافظت از کمپرسور با ولتاژ بسیار پایین (معمولاً 9.5 ولت) تنظیم شده اند، اما این به باتری شما کمکی نمی کند.

اگر از یخچال خود در خانه استفاده می کنید، تأثیر آن را بر قبض برق خود در نظر بگیرید و به دنبال یک مدل کم مصرف باشید. یخچال‌های قابل حمل عمدتاً برای استفاده 12 ولتی طراحی شده‌اند، بنابراین حتی اگر کوچک هستند، ممکن است به اندازه یک یخچال با اندازه کامل انرژی مصرف کنند.

حفاظت از باتری1

کانکتور 12 ولت

بررسی کنید یخچال شما کانکتور مناسب برای وسیله نقلیه شما دارد. بسیاری از یخچال‌های قابل حمل دارای دوشاخه فندکی هستند تا با سوکت لوازم جانبی وسیله نقلیه شما مناسب باشند، اما این دوشاخه‌ها برای کاربردهای با جریان بالا مانند یخچال ایده‌آل نیستند. آنها حتی می توانند در هنگام برخورد با ضربه از برق جدا شوند و یخچال شما را به طور کامل خاموش کنند.

برخی از یخچال ها همچنین دارای اتصالات مختلفی هستند تا با منابع برقی که ممکن است از قبل در وسیله نقلیه شما وجود داشته باشند، مناسب باشند. دوشاخه‌های نوع اندرسون ایده‌آل هستند زیرا برای جریان بالا طراحی شده‌اند و بسیار ایمن متصل می‌شوند، اما ممکن است لازم باشد یکی را نصب کنید.

کانکتور 12 ولت1

عایق بندی مناسب

به دنبال یخچالی با دیواره‌های ضخیم و عایق باشید، زیرا این امر به معنی کارایی بهتر و بار کمتری بر روی کمپرسور شما خواهد بود، و انرژی کمتری مصرف خواهد کرد. همچنین مواد پوشش بیرونی را در نظر بگیرید. فلز بادوام است اما گرما را راحت تر از پلاستیک منتقل می کند، در حالی که فایبرگلاس بهترین عایق را ارائه می دهد. پوشش‌های حرارتی اختیاری عایق بیشتری را فراهم می‌کنند و سطحی از محافظت را در برابر ضربه‌ها، خراش‌ها و فرورفتگی‌های سایر موارد در ماشین شما فراهم می‌کنند.

یخدان مسافرتی فیبری: ساده‌ترین نمونه یخدان هستند، جنس بدنه ان‌ها از فیبر یا یونولیت می‌باشد که از اتلاف دما جلوگیری می‌کند. قیمت‌ آن‌ها نسبت به سایر مدل‌ها ارزان‌تر است، زیرا فاقد بدنه محکم و دسته هستند و در صورتی که به آن‌ها ضربه وارد کنید، شکسته می‌شوند. لازم به ذکر است که این مدل توانایی تحمل وزن زیاد را ندارد بنابراین نباید مواد با وزن بالا را درون آن قرار داد.

یخچال های مسافرتی پلاستیکی یکی از رایج‌ترین مدل‌های یخچال مسافرتی هستند، برای جلوگیری از شکسته شدن و بالا بردن مقاومت بدنه دور تا دور آن را با پلاستیک محکم پوشش می‌دهند. این مدل دسته‌دار است که حمل و جا‌به‌جایی را آسان کمک می‌کند. اگر به دنبال یک یخچالی هستید که چند سال از آن استفاده کنید پیشنهاد می‌کنم این مدل را خریداری کنید.

یخچال مسافرتی فلزی یکی از محکم‌ترین نمونه‌های یخچال سفری هستند که تحمل مواد غذایی با وزن زیاد را دارند، برای جلوگیری از زنگ زدن، فضای داخلی این یخچال از پلاستیک محکم و مقاوم است، اما برای بالا بردن تحمل ضربه و وزن بیشتر قسمت بیرونی آن‌ها را از جنس فلز می‌سازند.

یخدان کلمن شو از هر دو جنس پرطرفدار یعنی پلاستیک و فلز ساخته می‌شود.

عایق بندی مناسب1

ترموستات و دماسنج

یخچال‌های کمپینگ قابل حمل، طبیعتاً در معرض طیف وسیع‌تری از دمای محیط نسبت به یخچال آشپزخانه شما هستند و تغییرات دمای محیط ممکن است به این معنی باشد که دمای داخلی یخچال شما می‌تواند متفاوت باشد. دماسنج یکپارچه کنترل دمای داخلی یخچال را بدون نیاز به باز کردن مداوم درب آن آسان می کند و یک ترموستات قابل تنظیم به این معنی است که می توانید آن را برای حفظ دمای بهینه تنظیم کنید.

ترموستاتی که به شما امکان می دهد دما را تا 18- درجه سانتی گراد تنظیم کنید به این معنی است که می توانید از آن به عنوان یخچال یا فریزر استفاده کنید.

ترموستات و دماسنج1

محدوده دمایی مناسب

داشتن ترموستات و دماسنج مهم است، اما یخچال خود را روی چه دمایی باید تنظیم کنید؟ اکثر یخچال های قابل حمل دارای محدوده دمایی در حدود 10 درجه سانتیگراد تا -18 درجه سانتیگراد هستند، بنابراین گزینه های زیادی وجود دارد.

مانند یخچال آشپزخانه خود، اگر از یخچال خود برای غذاهای تازه استفاده می کنید، باید دمای حدود 3 درجه سانتیگراد را در نظر بگیرید، اما برای استفاده در فریزر باید حدود 15- درجه سانتیگراد را هدف قرار دهید.

محدوده دمایی مناسب1

ساخت با دوام

یخچال شما باید بتواند در برابر سختی هایی که قرار است آن را تحمل کنید، مقاومت کند، بنابراین به دنبال ساختار بادوام، لولاهای قوی و پوشش های محکم باشید. یک یخچال با کیفیت باید بتواند وزن کسی را که روی آن ایستاده تحمل کند.

یخچال‌های قابل حمل نیز با مواد مختلف بدنه ساخته می‌شوند، بنابراین در نظر بگیرید که چه چیزی برای کاربرد شما مناسب است – فلز سخت است و برای کاربردهای سنگین مناسب است، پلاستیک می‌تواند کمی خم شود، بنابراین انتخاب خوبی برای گردش است، و فایبرگلاس قوی و غیرقابل نفوذ است.

این احتمال وجود دارد که یخچال شما در پشت ماشین شما ضربه بخورد، بنابراین اگر زیبایی برای شما مهم است، از مواد و روکش هایی که فرورفتگی ها و خراش ها را برجسته می کنند، مانند فلز صیقلی، اجتناب کنید.

ساخت بادوام1

نوع کمپرسور

کمپرسور قلب یخچال شماست. به دنبال یخچال های قابل حمل با کمپرسورهای نام تجاری مانند SECOP (Danfoss)، Sawa، Fuji یا Waeco باشید. دریچه ها و موقعیت اواپراتور محل اواپراتورها و سطوح خنک کننده را بررسی کنید و محل دریچه ها و فن ها را در نظر بگیرید.
اینها برای عملکرد صحیح یخچال شما به جریان هوای خوبی نیاز دارند، بنابراین مطمئن شوید که در وسیله نقلیه شما مسدود نمی شوند.

نوع کمپرسور1

کنترل ها

بررسی کنید که تنظیم و تنظیم کنترل ها برای حفظ دمای مناسب در هنگام تغییر شرایط چقدر آسان است.

پوشش دادن

یک کاور می تواند به عایق ماندن یخچال قابل حمل شما کمک کند تا کارآیی بیشتری داشته باشد و در برابر خراش مقاوم باشد. بررسی کنید که آیا روکش‌هایی متناسب با یخچال شما موجود است یا خیر، و مطمئن شوید که روکش‌ها مانع کنترل، دریچه‌ها یا دسترسی شما نمی‌شوند. و بدانید که آیا روکش به صورت استاندارد عرضه می شود یا باید جداگانه خریداری شود.

کنترل ها1

در دسترس بودن قطعات یدکی

حتی بهترین یخچال قابل حمل ممکن است خراب شود. پس به دنبال برندهایی با پشتیبانی پس از فروش باشید، زیرا این بدان معناست که قطعات یدکی به احتمال زیاد در دسترس هستند. مارک‌های کوچک‌تر را دست کم نگیرید. بسیاری از آنها نیز خدمات پس از فروش عالی ارائه می‌دهند.

دستگاه تنظیم برق

بسته باتری اختصاصی برای یخچال شما به این معنی است که می توانید یخچال خود را مستقل از وسیله نقلیه خود راه اندازی کنید تا زمانی که خارج از منزل هستید در کمپ بماند. همچنین به این معنی است که می توانید یخچال خود را برای مدت طولانی تری بدون خطر خالی شدن باتری ماشین خود روشن کنید. بسته باتری همچنین به شما کمک می کند تا از یک پنل خورشیدی حداکثر بهره را ببرید.

در دسترس بودن قطعات یدکی1

چگونه مصرف برق یخچال کمپینگ خود را کاهش دهیم؟

در آخر نحوه کمک به کارآیی بهتر یخچال قابل حمل و ماندگاری طولانی‌تر در یخچال آورده شده است.

غذای خود را از قبل سرد کنید. از یک پوشش استفاده کنید. یک لوازم جانبی، پوشش حرارتی عایق اضافی را فراهم می کند و بهره وری انرژی را بهبود می بخشد. کاور همچنین از یخچال شما در برابر ضربه، خط و خش و آسیب های دیگر محافظت می کند. دمای وسیله نقلیه شما در هنگام پارک می تواند به سرعت بالا برود و این اتفاق بدی برای یخچال شما است که باید سخت تر کار کند. در صورت امکان، اگر مدتی جایی نمی روید، یخچال خود را از ماشین خارج کنید. اگر این عملی نیست، سعی کنید در سایه پارک کنید.
انتقال یخچال به منطقه دور از نور مستقیم خورشید به کاهش کاریکه باید انجام دهد کمک می کند. اگر در منطقه‌ای کمپینگ می‌کنید که در شب بسیار سرد است، یخچال خود را در طول شب خاموش کنید بدون اینکه بر دمای داخلی تأثیر زیادی بگذارد. جرم حرارتی بالا از مواد غذایی و بطری های آب منجمد به حفظ دمای پایدار کمک می کند.
دمای فریزر را تنظیم کنید. توصیه می کنیم برای بهترین تعادل بین مصرف انرژی و نگهداری طولانی مدت مواد غذایی، فریزر خانگی خود را در دمای -18 درجه سانتی گراد نگه دارید. تنظیم ترموستات کمی گرمتر می تواند تفاوت زیادی در مصرف انرژی ایجاد کند و همچنان برای نگهداری غذا در طول سفر کمپینگ شما بی خطر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *