لوازم کمپینگ

راهنمای خرید چادر کمپینگ

راهنمای خرید چادر کوهنوردی

راهنمای خرید چادر مسافرتی، کوهنوردی و کمپینگ

در مقاله راهنمای خرید چادر کمپینگ با انواع چادر کمپینگ، کوهنوردی و مسافرتی آشنا خواهید شد. در هنگام خرید یک چادر، مواردی مانند پوشش چادر، جنس پارچه کف و پوشش چادر، تهویه، استحکام، کاربرد و وزن آن توجه کرد

راهنمای خرید چادر کمپینگ و مسافرتی

مهم نیست که شما کوهنورد حرفه ای باشید و بخواهید قله را فتح کنید و یا فقط بخواهید با کودکانتان در حیاط خانه کمپ کنید تا تجربه بیرون از خانه خوابیدن را به آنها هدیه دهید، انتخاب چادر کمپینگ و کوهنوردی یا چادر مسافرتی مناسب و به همراه داشتن آن در هر شرایطی این تجربه را برای شما زیباتر و خوشایندتر می کند.

برای هر شرایطی که احتمالاً در خارج از منزل با آن روبرو خواهید شد یک سبک چادر وجود دارد. دانستن اینکه در چه زمانی از سال قصد کمپ کردن دارید ، بلافاصله گزینه های زیادی را منتفی می کند. چادرها معمولاً به عنوان چادر 1 فصل، چادر 3 فصل و چادر 4 فصل درجه بندی می شوند.

چادرهای تک فصل

چادرهای تک فصل معمولاً فقط در تابستان خوب هستند. آنها بسیار تنفس می کنند و باید حتما مش(توری) B3 در درب و پنجره ها داشته باشند چون ممکن است با مگس باران همراه شوید. حتی اگر یک مگس نیز در آن وارد شود آرامش شما را برهم خواهد زد، درجه ضد آب بودن این چادرها معمولاً پایین تر است و در عوض در برابر اشعه UV خورشید مقاومتر هستند و از شما بهتر محافظت می کنند و با داشتن پنجره های بزرگ و رنگ روشن هوای داخل چادر را مطبوع نگه می دارند.

چادرهای سه فصل

چادرهای سه فصل از بهار تا پاییز خوب هستند و از عایق و محافظت از آب بهتر از چادر یک فصل استفاده می کنند. آنها معمولاً حتی می توانند کمی از بارش برف را نیز تحمل کنند. اگر قصد دارید فقط یک چادر داشته باشید و دیگر نگران بیدار شدن از خواب با یک بارش کوچک برف نباشید، این چادرها گزینه عالی هستند.

راهنمای خرید چادر کمپینگ چهار فصل

چادرهای چهار فصل همانطور که از نامش پیداست در هر فصلی قابل استفاده هستند اما همیشه بهترین گزینه نیستند. استفاده از چادر چهار فصل در تابستان شما را در یک حالت ناراحت دم کرده قرار می دهد. چادرهای چهار فصل به اندازه کافی مستحکم ساخته شده اند تا زیر بارش شدید برف دوام آورند و خم نشوند و به اندازه کافی مهمان نواز هستند تا شما را گرم و خشک نگه دارند. به همین دلیل با افزوده شدن توانایی کمپ زدن در زمستان کمی قیمت بالاتری از انواع دیگر چادرها دارند. اما بسیار کالاهای با ارزشی هستند چون این چادرها تقریباً در برابر هر چیزی مقاومت می کنند.

چادرهای صعود

چادرهای صعود مخصوص سفرهای طولانی به کوه است. اورست یا قطب جنوب. این چادرها می توانند در برابر باد شدید ، برف ، تگرگ و سایر شرایطی که مادر طبیعت می تواند برای شما رقم بزند تاب آورند. برای بیشتر مردم چادری مانند این مناسب نیست. اما برای درصد کمی که به قطب جنوب یا ارتفاع سفر می کنند ، چادر دارای این امتیازها تنها گزینه هستند. این دسته از چادرها دارای قیمت بالایی هستند.

چادرهای اضطراری

از نظر فنی به عنوان چادر طبقه بندی نمی شوند ، اما به شما در خوابیدن در فضای باز کمک می کنند ، بنابراین قابل تأمل است.در اصل یکم از کیسه خواب بزرگتر هستند که از مواد قابل تنفس ضد آب ساخته شده اند. برخی از آنها در قسمت سر دارای یک برآمدگی برای تنفس بهتر هستند و به شما فرصتی برای خواندن یا دبدن آسمان درحال خواب می دهند. کافی است کیسه خواب و زیر انداز کیسه خوابتان را وارد کرده و به رختخواب بروید. آنها از شما در برابر باد ، باران و حشرات محافظت می کنند.

اینها گزینه عالی برای داخل کوله پشتی برای کوهنوردی یا رفتینگ و هایکینگ هستند که اندازه و وزن آنها بسیار مناسب است. همچنین دقت داشته باشید که دارای درجه بندی بر اساس آب و هوا و گرما هستند ، بنابراین در زمان خرید به این اطلاعات دقت کنید.

نکات مهم در انتخاب چادر

ظرفیت خواب

اگرچه به نظر می رسد همه چادرها بر روی خود این اطلاعات را دارند اما چند نکته است که باید دقت کنید، اول به خاطر داشته باشید که درجه بندی ظرفیت چادر معمولاً براساس یک بزرگسال ۶۸ کیلوگرمی است.

اگر اعضای گروه شما به طور قابل توجهی بزرگتر هستند ، تهیه یک چادر بزرگتر از آنچه رتبه بندی پیشنهاد می دهد ، ایده خوبی است و برعکس ، اگر در چادر شما بیشتر بانوان کوچک اندام یا کودکان حضور دارند ، ممکن است در یک چادر سه نفره بتوانند چهار نفر استراحت کنند در مجموعه ایران کمپینگ ظرفیت چادرها برحسب تعداد کسانی که می توانند بخوابند بیان شده و خوبی این مسئله این است که دیگر نگران نیستید که مانند چادرهای بازاری نوشته باشند.

چادر چهار نفره اما سه نفر هم نتوانند راحت استراحت کنند. بهترین روش برای انتخاب چادر خواندن ابعاد کف چادر می باشد چون اگر قد بلندی داشته باشید حتما باید یک سمت چادر حداقل ۲۱۵ سانتی متر باشد و یا اینکه بخواهید به جز فضای خواب فضای کافی برای گذاشتن کوله و کفشها درون چادر داشته باشید پس جدا از ظرفیت دانستن ابعاد کف چادر هم مهم است.

ارتفاع چادر

اینکه چقدر ارتفاع چادر مهم است، رابطه مستقیمی با مدت زمانی که می خواهید در چادر صرف کنید دارد. اگر فقط قصد خوابیدن در آن را دارید و در موارد دیگر به آن نیاز ندارید داشتن ارتفاع بیشتر فقط وزن اضافه برای حمل و نقل است. اما اگر می خواهید درون چادر بنشینید وقت بگذرانید و بازی کنید یا راحت لباس عوض کنید و یا مجبور باشید دو هفته در جایی کمپ ثابت داشته باشید ارتفاع چادر حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

حتماً قد خود را چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته بدانید و چادری مناسب برای خود پیدا کنید. اصولا چادرهایی که برای کمپ های راحت و طولانی طراحی شده ارتفاع ۱۶۵ سانتی متر به بالا را دارند و چادرهای کوهنوردی برای داشتن مقاومت بیشتر و وزن کمتر ارتفاعات زیر ۱۳۵ سانتی متر را دارا هستند.

انبار چادر

انبار چادر یک منطقه پوشیده است که از نظر فنی “خارج” از چادر است و در محل ورودی واقع شده است. در اصل زمانی که شما پوش دوم چادرتان را بر روی آن نصب می کنید یک فضای ۴۰-۵۰ سانتی متری به شما می دهد برای گذاشتن کفشها و وسایل گل آلودی است که نمی خواهید داخل چادر بیاورید.

اگر وسایل زیادی همراه داشته باشید این اتاقک کوچک بسیار مهم می شود. بعضی از چادرها انبار بزرگی دارند که برای گذاشتن یک دوچرخه و یا آشپزی مناسب است. بنابراین مطمئن شوید که فضای انبار متناسب با نیازهای شما باشد.

تهویه هوای چادر

اصولا وقتی حرف از تهویه چادر می شود همه فکر می کنند منظور داشتن درب یا پنجره مش دار در چادر است. اما درب و پنجره را همه چادرها دارند. تهویه مطبوع یعنی زمانی که شما تمامی درها و پنجره ها را بسته اید و پوش دوم چادر هم بر روی آن است باز هم هوا در آن جریان داشته باشد تا فضای درونی با تنفس ما در هنگام خواب تعرق نکند.

برندهای معتبر چادر همیشه فاصله بین چادر و پوش دوم را حفظ می کنند  و در روی پوش دوم چادر دریچه تعبیه می کنند و قسمتی از پوش اول را از مش متراکم می سازند تا هوا بین پوش اول و دوم از طریق دریچه تهویه و پایین پوش دوم در جریان باشد.

ابعاد بسته بندی چادر

در اطلاعات بیشتر چادرها حجم “بسته بندی” چادر درج شده است به این معنی که چادر هنگام جمع شدن و قرار گرفتن درون کیف مخصوص برای حمل و نقل چه مقدار فضا میگیرد است. هر چادر در این مورد تفاوت قابل توجهی خواهد داشت  حجم کم بسته بندی در چادرها به معنای قیمت بالاتر است.

سبک چادر ارتباط زیادی با بسته بندی دارد اگر چادر شما فنری باشد یک فضای دایره ای بزرگ به خود اختصاص می دهد و اگر اتومات باشد حدود ابعاد بسته بندی آن 80x15x15 cm خواهد بود اما چادرهای عصایی اصولا کوچکترین بسته بندی هارا دارند و ابعادی در حدود 60x15x15 را به خود اختصاص می دهند.

تعداد درها

برخی از چادرها فقط یک درب ورودی دارند و بعضی دیگر از آنها دارای چندین ورودی هستند. درب های متعدد در موقعیت هایی که چادر در یک فضای باریک برپا شده مانند داخل یک جنگل انبوه یا بر پایی آن در یک اردوگاه مملو از جمعیتی که برای شرکت در یک جشنواره حضور پیدا کرده اند بسیار مفید است .

همچنین این یک گزینه عالی برای چادرهای باریک است که برای دو یا سه نفر در نظر گرفته شده است در این شرایط می توانید با کمترین مزاحمت برای همسفران خود وارد و خارج شوید.

اما درب چادرها به اینجا خلاصه نمی شوند در حال حاضر در چادر های نسل جدیدشما می توانید درب اضافه نیز برای چادر خود خریداری کنید.

جیب چادر

برخی از چادرها دارای جیب های داخلی هستند ، که برای نگهداری وسایل مهم مانند چراغ قوه، کلیدهای ماشین یا وسایل کوچک تعبیه شده اند که هم دسترسی شما را به آنها راحتتر می کند هم باعث نظم در زمان کمپینگ می شوند.

درزهای آب بندی شده

اکثر چادرهای وارداتی و حرفه ای در کارخانه آب بندی می شوند ، به این معنی که خط دوخت پارچه چادر را با برچسب های مخصوص آب بندی مهر و موم میکنند تا از سوراخهای ریز ایجاد شده بر اثر دوخت آبی وارد چادر نشود.

با این حال در همه چادرها اینگونه نیست مثلا در چادرهای تک فصل این امکانات واجب نیست، اگر قرار است کمپ بارانی داشته باشید مطمئن شوید که این کار انجام شده باشد. البته مهر و موم های درز دوخت هم ممکن است با گذشت زمان از بین بروند و آب به آنها وارد شود. البته خود شما هم با خرید چسب مخصوص می توانید چادرتان را آب بندی کنید.

ساختار اسکلت چادر

چادرها از نظر ساختار اسکلت بندی به پنج دسته تقسیم می شوند. اولین دسته چادرهای فنری ارزان قیمت است که کمی سنگین و جاگیر هستند اما چادرهای کوچک با این ساختار بسیار کاربردی هستند.

دسته دوم شامل دسته محبوب چارهای عصایی است که کم حجم و سبک هستند پایه های این دسته در مدلهای ارزانتر دارای اسکلت فایبرگلاس و در مدلهای حرفه ای دارای اسکلت آلمنیومی هستند.

دسته سوم را می توان چادر های اتوماتیک نامید که با حرکت یک اهرم سرپا می شود و جنس پایه های آن عموما از فایبرگلاس است اما مدلهای بزرگ آن فلزی هستند.

و اما دسته چهارم  چادرهای بادی محسوب می شوند که اصولا در این ساختار برای چادرهای بزرگ به کار می آید چون میزان زیادی صرفه جویی در وزن چادر صورت می گیرد و دسته آخر چادرهای خیمه ای هستند که از یک یا دو ستون فلزی بهره می برند برپایی آنها بیشتر با طناب و میخ صورت می گیرد.

جنس پارچه چادر

نایلون

آخرین مورد در راهنمای خرید چادر کمپینگ این پارچه سبک و مقاوم در برابر آب است و در صورت پوشاندن با ماده ضد آب ، آب را به طور موثر دفع می کند. ضد آبی این پارچه با گذشت زمان کاهش می یابد . اگر زیاد اهل سفر نیستید نایلون یک گزینه مقرون به صرفه است.

پلی استر

چادرهای پلی استر کمی مشابه نایلون هستند اما بسیار با دوام ترند. با پوشش مناسبی که دارد می تواند آب را دفع کند و همچنین این نوع پارچه تنفس خوبی دارد. نسبت به نایلون که با گذشت زمان کمرنگ می شود پلی استر در برابر آفتاب مقاوم است.

GORE-TEX

پارچه ای ضد آب و قابل تنفس است که اغلب در پوشاک حرفه ای کوهنوردی استفاده می شود. GORE-Tex بسیار عایق بندی شده است و در ماه های زمستان عالی از شما محافظت می کند اما استفاده از آن در تابستان خیلی جذاب نیست. همانطور که احتمالاً از قبل می دانید ، چادرهایی که از فناوری های پیشرفته ای مانند GORE-Tex بهره می برند می توانند گران تمام شوند.

CANVAS / پنبه

بسیار با دوام و عمری هستند اما این نوع پارچه وزن بسیار زیادی هم دارد.شما چادری می خواهید که در صورت بد بودن شرایط جوی ، حداقل روزی 8 ساعت بتوانید در آن استراحت کنید.

آنچه را در بالا خواندید را بخاطر بسپارید و حتما به سوالات زیر پاسخ دهید:

در چه فصلی های کمپ می کنید؟

آب و هوا چقدر مرطوب یا خشک است؟

برای کمپ کردن باید پیاده روی کنید یا نزدیک خودرو می مانید؟

چقدر فضا برای چادر خود در ماشین یا کوله خود جا دارید؟

با چند نفر فضای خواب خود را به اشتراک می گذارید؟

برای برپایی چادر حاضرید چقدر زمان صرف کنید؟

برای داشتن یک پناهگاه خوب چقدر بودجه دارید؟

چه فعالیت های دیگری را می خواهید هنگام اردو زدن انجام دهید؟

آیا شما نیاز به ذخیره وسایل اضافی در چادر خود دارید؟

یا شاید شما برای وسایل خود به چادر جداگانه نیاز دارید …؟

جواب این پرسشها ها کمک زیادی به شما در انتخاب چادر خواهد کرد. بنابراین مطمئن باشید که چادر مناسب خود را پیدا می کنید در آخر امیدوارم که خاطرات زیبایی را در اقامتگاه جدید خود بسازید.”

3 دیدگاه در “راهنمای خرید چادر کمپینگ

 1. سیده شهلا علیزاده گفت:

  سلام بر مسئولین محترم
  اول اینکه خسته ناپذیر باشید و همیشه ودر همه حال کوشا و استوار برای رفاه در کم کردن استرس و آسان و سبک سفر کردن همنوعان سهم بزرگی ایفا کنید
  شخصاً تشکر می نمایم از مطالب زیبا در مورد اجناس موجود
  از شما چادر و کیسه خواب و ظروف کمپ خریداری نموده ام و بسیار راضی هستم

 2. هادی حدادی لایقی گفت:

  با سلام خدا قوت خدمت شما و هم کاران محترمتان
  تاحالا این قدر شفاف و دقیق درباره چادرها و جنسشون و کاراییشون اطلاعاتی به دستم نرسیده بود
  اگه تشکر و قدر دانی نکنم واقعا نا شکری کردم
  با تمام وجود از شما ممنونم
  من سایتتون رو حتما در پیجم تبلیغ میکنم
  هادی حدادی لایقی از زنجان

  1. جناب حدادی عزیز باعث افتخار تیم ما هست که در خدمت شما بودیم و خوشحالیم که رضایت شما را جلب کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید