ورزش‌های آبی

راهنمای خرید پدل بورد (SUP)

راهنمای خرید پدل بورد(SUP)1

برای پیدا کردن پدل بورد مناسب برای خود، نحوه استفاده از آن، نحوه تناسب آن با بدن شما و نحوه تحمل آن در آب را در نظر بگیرید. نکات کلیدی تصمیم گیری شکل پدل بورد ، به دست آوردن حجم و ظرفیت صحیح و همچنین طول، عرض و ضخامت مناسب خواهد بود.

امروزه SUP ها به عنوان ابزاری برای دسترسی افراد مختلف به آب به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب برند

انواع بدنه پدل برد : بدنه پدل برد نقش مهمی در تعیین نحوه عملکرد تخته در آب دارد. اکثر SUP ها یا بدنه پلانینگ یا جابجایی بدنه دارند. تعداد انگشت شماری با طراحی هیبریدی وجود دارد که بهترین ویژگی های هر طرح را ترکیب می کند. دست و پا زدن های مبتدی می توانند از هر شکل بدنه لذت ببرند، اما تفاوت هایی وجود دارد که آنها را برای برخی از فعالیت ها بهتر از سایرین می کند. به همین دلیل، عاقلانه است که نوع بدنه را بر اساس نحوه استفاده از برد خود انتخاب کنید.

بدنه پدل برد به بخش زیرین جلوی آن گفته می شود که به دو صورت Planning Hull و Displacement Hull می باشند.

Planning Hull: این پدل بردها دارای سطح صاف و پهنی هستند که باعث می شود ثبات و قدرت مانورپذیری بالایی هم داشته باشند. پدل بردهای با بدنه Planning Hull مناسب برای موارد زیر هستند:

Leisure Paddling: اوقات فراغت در آب

Surfing: موج سواری

SUP Yoga: انجام تمرینات یوگا روی سطح آب

Whitewater: تفریح در آب های خروشان

Displacement Hull: قسمت جلویی این پدل بردها نوک تیز بوده که باعث برش سریعتر آب به اطراف می شود که در نتیجه سرعت بیشتری نسبت به پدل بردهای با بدنه Planning Hull خواهند داشت. این پدل بردها مناسب برای موارد زیر خواهند بود:

Fitness Paddling: تناسب اندام

SUP Touring/Camping: گشت و گذار در آب با SUP برای مسیرهای طولانی

Racing: مسابقه

ظرفیت و حجم پدل برد

پدل بردی که خریداری می کنید باید مناسب سایز شما باشد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد که در اینجا فاکتورهای ظرفیت و حجم هم باید مورد بررسی قرار گیرد. حجم و ظرفیت پدل بردها با توجه به طول ،عرض و ضخامت آن تعیین می شود.

در هنگام ساخت پدل بردها این فاکتورها در نظر گرفته میشود و نوع عملکرد هر یک و ویژگی هایی که می توانند داشته باشند تعیین می شود. حجم پدل بردها را با لیتر نشان می دهیم. ظرفیت (وزن قابل حمل) هر پدل برد را باید با در نظر گرفتن وزن خودتان و وزن لوازمی که مورد نیازتان است و قصد دارید با خود حمل کنید انتخاب شود.

ظرفیت وزنی: هر تخته پارویی دارای ظرفیت وزن سوار است. دانستن ظرفیت وزن بسیار مهم است زیرا اگر پدل بورد بیش از حد سنگین باشد، در آب برای پارو زدن ناکارآمد میشود.

وقتی به ظرفیت وزن فکر می کنید، کل وزنی را که روی تخته می گذارید، شامل وزن بدن و وزن وسایل، غذا و آب آشامیدنی که با خود می برید، در نظر بگیرید.

جنس پدل برد

جنس پدل برد از جمله فاکتورهای مهمی محسوب می شود که باید هنگام خرید پدل برد مورد توجه شما قرار گیرد و با داشتن آگاهی لازم از نیاز خود و جنس پدل برد بتوانید بهترین خرید پدل برد را انجام دهید. در نظر داشته باشید که جنس پدل برد در میزان دوام، قیمت، حجم، وزن و … آن تاثیرگذار خواهد بود. پدل بردها با دو نوع پدل برد بادی (Inflatable SUP) و پدل برد غیربادی (Solid SUP) وجود دارند؛ که از جنس های مختلفی ساخته می شوند.

پدل برد غیربادی اکثر تخته های جامد دارای هسته فوم EPS هستند که با فایبرگلاس و اپوکسی پیچیده شده است. این یک ساختار نسبتا سبک، بادوام و مقرون به صرفه است. فیبر کربن یک گزینه سبک تر و سفت تر است، اما همچنین گران تر است. SUP های پلاستیکی مقرون به صرفه تر هستند، اما بسیار سنگین هستند و عملکرد مواد دیگر را ندارند. برخی از SUP ها از چوب سبک وزن برای ظاهری زیبا استفاده می کنند.

پدل بردهای بادی نیز معمولا از جنس PVC بوده و توسط یک پمپ باد به راحتی باد می شوند و دارای یک کیف جهت حمل و نگهداری راحت تر هستند.  قبل از خرید پدل برد و انتخاب جنس آن، باید نحوه عملکرد، تنوع اندازه، میزان ثبات و پایداری و نگهداری پدل برد را مورد بررسی قرار دهید.

اگر پارو زدن سریع و دور اولویت شماست، پدل برد غیربادی برای شما مناسب است.

ابعاد پدل برد

طول و پهنای پدل برد از دیگر فاکتورهای مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانید استفاده بهینه از خرید خود داشته باشید. طول پدل بردها نقش تعیین کننده ای در عملکرد آن ها خواهد داشت. مدل های با طول بیشتر، سرعت بیشتری هم نسبت به پدل بردهای با طول کمتر دارند و همچنین قدرت مانورپذیری کمتری هم دارند. پدل بردها براساس طول به سه دسته تقسیم می شوند:

پدل برد کوتاه زیر ۱۰ فوت (حداکثر ۳ متر و ۳۰ سانتی متر): برای موج سواری و یا برای بچه ها عالی هستند. این پدل بوردها تقریباً همیشه دارای بدنه ای هستند. بوردهای کوتاه نسبت به بوردهای بلند قابلیت مانور بیشتری دارند و برای موج سواری عالی هستند. بوردهایی که به طور خاص برای بچه ها طراحی شده اند معمولاً حدود 8 اینچ طول دارند.

پدل برد متوسط ۱۰ تا ۱۲ فوت (حداکثر ۳ متر و ۶۵ سانتی متر): برای استفاده همه جانبه و برای یوگا SUP ایده آل هستند. اکثر این تخته ها دارای بدنه های پلانینگ هستند، اما گاهی اوقات شما یک SUP جابجایی بدنه در این طول پیدا خواهید کرد.

بلند بیشتر از ۱۲ فوت (بالای ۴ متر): برای پارو زدن سریع و تورهای طولانی مدت هستند. اکثر بردها در این محدوده اندازه، SUPهای جابجایی بدنه هستند. آنها سریعتر از تخته های کوتاه و متوسط هستند. اگر به پارو زدن سریع یا گشت و گذار در مسافت های طولانی علاقه دارید، یک تخته طولانی می خواهید.

اگر پهنای پدل برد زیاد باشد،شما احساس ثبات بیشتری خواهید داشت اما فاکتور سرعت در پدل بردهای با پهنای بیشتر زیر سوال می رود، چرا که عرض بیشتر باعث سرعت کمتر در حرکت پدل برد می شود. قد، وزن و سطح توانایی شما در انتخاب پهنای پدل برد هم فاکتور حائز اهمیتی هستند.

عرض پدل بورد

عامل مهم دیگری که بر نحوه کاربرد تأثیر می گذارد. یک تخته پهن تر همیشه پایدارتر است، اما به خاطر داشته باشید که تخته پهن می تواند کندتر باشد و اگر تخته برای شما خیلی پهن باشد، پارو زدن دشوار است.
SUها در عرض های حدود 25 اینچ تا 36 اینچ ساخته می شوند تا نیازهای مختلف را برآورده کنند. هنگام انتخاب پهنای SUP خود، به نوع پارو زدن، نوع بدن و سطح توانایی خود فکر کنید:
نوع پارو زدن: اگر یوگا SUP انجام می دهید، همین امر صادق است. تخته ای با عرض 31 اینچ یا بیشتر به شما فضا و ثبات برای انجام ژست ها می دهد.
از سوی دیگر، تخته های باریک تر، سریع تر و مانورپذیرتر هستند، و آنها را در بین مسابقات اتومبیلرانی و موج سواران انتخاب می کنند.
نوع بدن: سعی کنید عرض SUP را با تیپ بدنی خود مطابقت دهید. به طور کلی، اگر فرد کوچکی هستید، با یک تخته باریک تر و اگر فرد بزرگی هستید، با یک تخته پهن تر بروید. این به این دلیل است که یک فرد کوچکتر معمولاً می تواند تعادل خود را روی یک تخته باریک پیدا کند، در حالی که یک فرد بزرگتر ممکن است برای انجام این کار مشکل داشته باشد.
سطح توانایی: اگر زیاد پارو میزنید، ممکن است در یک SUP باریکتر و سریعتر راحت باشید. با این حال، کسی که کاملاً تازه کار SUP است، ممکن است کمی عرض اضافی را ترجیح دهد تا به آنها کمک کند احساس امنیت بیشتری داشته باشند.
مانند طول، عرض نیز بر حجم کلی و ظرفیت وزن تأثیر می‌گذارد، بنابراین می‌توانید با توجه به این موضوع، عرض را انتخاب کنید.

ضخامت پدل بورد

دلیل اصلی در نظر گرفتن ضخامت یک تخته پدال ایستاده به این دلیل است که چگونه بر حجم و ظرفیت کلی وزن تأثیر می گذارد.
اگر به دو تخته با طول و عرض یکسان اما ضخامت های متفاوت نگاه می کنید، تخته ضخیم تر از تخته نازکتر حجم بیشتری دارد و هر چه حجم آن بیشتر باشد، وزن بیشتری را می تواند تحمل کند.
نحوه استفاده: مشخص کنید که یک تخته جابجایی بلند و لاغر برای حرکت سریع در آب های صاف می خواهید. اگر فرد کوچکی هستید، انتخاب یک تخته نازک حجم کلی تخته را پایین‌تر نگه می‌دارد تا برای کارآمدترین کارایی تخته را به درستی وزن کنید.

فین پدل برد

به فین هایی که در قسمت انتهایی و زیرین پدل برد قرار میگیرد فین میگویند. میزان پایداری،قدرت مانورپذیری و حتی سرعت یک پدل برد می تواند رابطه ی مستقیم با مدل فین، نوع پیکربندی و تعداد آن داشته باشد. پیکربندی فین ها در پدل بردها می تواند به ۴ حالت انجام شود که عبارتند از:

 •  تک فین: مناسب برای آب های صاف  (Flatwater) فین باکس کانالی دارد که باله به جلو و عقب می لغزد. تک فین ردیابی خوب و حداقل کشش را فراهم می کند و آن را به انتخاب خوبی برای پارو زدن در آب صاف تبدیل می کند.
 • سه فین: مناسب گشت و گذار در آب های سطحی و برای مسیرهای مستقیم. هر سه باله معمولاً تقریباً یک اندازه هستند.
 •  ۱+۲ فین: مناسب برای موج سواری (Surfing SUP)
 • فین های پدل بردهای بادی: هر سه حالت پیکربندی فین ها را می توانند داشته باشند.
بسته به نحوه استفاده از پدل بورد خود، ممکن است بخواهید به دنبال بردی با ویژگی های اضافی مانند: تسمه‌های بانجی/بسته‌دار: گاهی در جلو و یا پشت تخته قرار می‌گیرند، این تسمه‌های کشدار یا نقاط اتصال برای محکم کردن کیسه‌های خشک، لباس و خنک‌کننده عالی هستند.
نقاط اتصال پایه‌ها: برخی از تخته‌ها نقاط اتصال خاصی برای نگهدارنده‌های چوب ماهیگیری، صندلی‌ها، دوربین‌ها و موارد دیگر دارند. این لوازم جانبی معمولا به صورت جداگانه فروخته می شوند.
پس از خرید پدل بورد، به چند قطعه کلیدی دیگر نیاز دارید تا از پارو سواری لذت ببرید. این شامل: پارو که کمی شبیه به پارو قایق رانی کشیده با تیغه قطره‌ای شکل است که برای حداکثر کارایی پارو زدن به سمت جلو متمایل می‌شود. هنگامی که دست و پا زدن را در مقابل خود قرار دهید و بازوی خود را بالای سر خود ببرید، پارو با طول صحیح تا مچ دست شما می رسد.
لباس مناسب: برای شرایط خنک که هیپوترمی نگران کننده است، لباس مرطوب یا لباس خشک بپوشید. در شرایط ملایم تر، شلوارک و تی شرت یا لباس شنا بپوشید. چیزی که با شما حرکت می کند و می تواند به سرعت خیس و خشک شود.

6 دیدگاه در “راهنمای خرید پدل بورد (SUP)

 1. ناصر گفت:

  سلام ، عالی بود ممنون از راهنمائی هاتون

 2. ناصر گفت:

  سلام ، عالی بود ممنون از راهنمائی هاتون

 3. محسن کمالیزاده گفت:

  سلام ممنون عالی وکامل

  1. باعث خرسندی هست که مفید واقع شده

 4. محسن کمالیزاده گفت:

  سلام ممنون عالی وکامل

  1. باعث خرسندی هست که مفید واقع شده

دیدگاهتان را بنویسید