تیر و کمان, راهنما, مقالات

آموزش تیراندازی با کمان ریکرو | معرفی انواع موضع ها و جنبه‌های مهم تیراندازی

کمان ریکرو

یکی از مهمترین نکات در تیر اندازی به ویژه تیراندازی با کمان ریکرو فرم بدن شماست که بسیار مهم است. منظوراز فرم، نحوه ایستادن در هنگام تیراندازی کمان است. چگونه بازوها، پشت، سر و پاهای خود را حفظ می‌کنید.

کمانداران جدید اغلب فکر می کنند که فقط بازوها مهم هستند. این تصور اشتباه است. شما از تمام بالاتنه خود برای کشیدن و نشانه گیری کمان استفاده می‌کنید. همچنين از آنجایی که پایین تنه شما از بالاتنه شما پشتیبانی می‌کند، پاها و پشت شما نیز جنبه‌های حیاتی فرم شما هستند.

موضع گیری صحیح به شما امکان می‌دهد با وضعیت صحیح تیراندازی کنید و به تکنیک تیر اندازی ریکرو شما کمک زیادی می‌کند.

در ادامه، فرم تیراندازی با کمان را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهم داد. ابتدا توضیح خواهم داد که بهترین فرم ایستادن چگونه است. در مرحله بعد، در مورد وضعیت های مختلف پا و نحوه تمرین و بهبود فرم خود صحبت خواهم کرد.

در پایان این مقاله، توضیح خواهم داد که چگونه برخی از کمانداران از فرم کامل منحرف می شوند. و دلایل اهمیت داشتن محافظ مناسب را خواهم گفت.

اگرچه فرم در بین کمانداران متفاوت است، یک تکنیک پایه وجود دارد که اکثر کمانداران از آن پیروی می کنند. برخی از کمانداران ممکن است کمی از این تکنیک منحرف شوند. مبتدیان باید سعی کنند تا حد امکان از این تکنیک پیروی کنند زیرا به شما کمک می کند تا ثابت بمانید و دقت خود را بهبود بخشید.

تیراندازی کمان ریکرو8

نحوه قرارگیری پـــا ها در تیراندازی با کمان ریکرو

نحوه قرار گرفتن پاها بسیار مهم است، زیرا باید در طول تیراندازی ثابت بایستید. بنابراین، توصیه هایی در مورد اینکه چگونه باید پاهای خود را هنگام تیراندازی نگه دارید، وجود دارد:

پاهای خود را موازی با خط تیراندازی نگه دارید: یک اشتباه رایج مبتدیان این است که با هر دو پا به سمت هدف تیراندازی می کنند. این کار کشیدن و نشانه گیری کمان شما را بسیار دشوار می کند. پس باید 90 درجه بچرخید. بنابراین هر دو پا موازی با خط تیراندازی خواهند بود.

بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه قرار دهید: پاهای خود را تا زمانی که به عرض شانه برسید باز کنید. پاهای خود را نزدیک به هم قرار ندهید زیرا حفظ تعادل در حین نگه داشتن کمان را دشوار می کند. اگر احساس ثبات بیشتری می کنید، می توانید پاهای خود را کمی دورتر از شانه های خود باز کنید. اما مطمئن شوید که با باز کردن بیش از حد عضلات خود را تحت فشار قرار نمی دهید.

انگشتان پا را کمی به سمت بیرون نشانه بگیرید: زمانی که ما راه می رویم انگشتان پا کمی به سمت بیرون نشانه گیری کنید این کار باعث افزایش ثبات می شود. بنابراین، زمانی که تیر اندازی می کنید، باید این کار را نیز انجام دهید. اکثر کمانداران این کار را بدون فکر کردن انجام می دهند.

 

تیراندازی کمان ریکرو52

نحوه قرارگیری لگن در تیـراندازی با کمان ریکرو

بخش مهمی از تکنیک صحیح تیراندازی با کمان ریکرو، قرار دادن صحیح لگن است. بسیاری از افراد می‌ایستند و در حالی که باسنشان بیرون آمده است تیراندازی می‌کنند و این باعث می‌شود بقیه وضعیت بدنشان به خطر بیفتد. کمر را قوس می دهد، درگیری عضلات مرکزی شما را ضعیف می کند و بر موقعیت و حرکت شانه تأثیر منفی می گذارد.

شما باید مطمئن شوید که لگن و زیر ران خود را مستقیماً زیر ستون فقرات نگه دارید و باسن شما بیرون نیاید. چرخش قبلی پاها و درگیر شدن باسن بیشتر این حرکت را انجام می دهد، اما باید از آنچه که لگن انجام می دهد و چگونه موقعیت خود را حفظ کنید، آگاه باشید.

اگر در وضعیت صحیح قرار دارید، پشت شما صاف خواهد بود. شما باید بتوانید باسن خود را به هم بچسبانید، در حالی که اگر لگن در موقعیت نامناسبی قرار داشته باشد و باسن شما بیرون زده باشد، این کار بسیار سخت تر است.

آموزش تیراندازی با کمان ریکرو

نوسان وضعیتی

نوسان وضعیتی حرکت کل بدن در طول خط تیراندازی است. وقتی از پشت آرنج کمانداران به آن نگاه کنید، به طور معمول می توانید آن را ببینید، و می توانید تمام بدن را در حال تاب خوردن ببینید، تقریباً انگار کماندار توسط باد هل داده می شود. .

تمام کارهای قبلی با پایین تنه باید تا حد زیادی ثبات شما را بهبود بخشد و نوسان را به حداقل برساند. در طی تیراندازی خود می خواهید بدن تا حد امکان ثابت بماند. بنابراین باید همراه با بقیه وضعیت خود روی این موضوع کار کنید. هدف این است که از لحظه‌ای که کمان را بلند می‌کنید تا بعد از اتمام، هیچ حرکتی در بدن نداشته باشید.

این یکی از بزرگ‌ترین شباهت‌های بین همه کمانداران ریکرو است، آنها بدون در نظر گرفتن تکنیک‌هایشان دارای حداقل نوسان وضعیتی هستند.

نوسان وضعیتی6

نحوه قرارگیری شانه ها

موقعیت شانه های شما مهمترین موقعیت در تیراندازی با کمان ریکرو است.

از آنجایی که شانه های شما می‌توانند بر تیراندازی شما تأثیر بگذارند، مهم است که آنها را در یک موقعیت ثابت نگه دارید. علاوه بر این، اگر شانه های شما به درستی در یک راستا قرار نگرفته باشند، نگه داشتن کمان در حالت کشش کامل بسیار دشوار خواهد بود.

شانه های خود را با بازوی کمان خود تراز کنید: وقتی کمان خود را می کشید، باید شانه های خود را به سمت عقب بکشید. این کار باعث می شود که کمان خود را در حالت کشش کامل نگه دارید زیرا شانه های شما با بازوی کمان شما در یک راستا قرار دارند. این نیز کمی طول کشیدن شما را افزایش می‌دهد و ثبات کلی شما را افزایش می‌دهد.

کمان ریکرو8

نحوه قرارگیری بازوها

در تیراندازی با کمان ریکرو موقعیت بازوهای شما بسیار مهم است. ایجاد تغییرات جزئی بین تیراندازی ها بسیار ممکن است. این باعث ناهماهنگی در تیراندازی شما می شود که دقت شما را کاهش می دهد.

بازوی کمان خود را صاف نگه دارید: افزایش یا کاهش چند درجه زاویه خمیدگی می تواند تفاوت های زیادی ایجاد کند. بنابراین کمانداران باید با بازوی مستقیم تیراندازی کنند. با این حال، آرنج خود را قفل نکنید، همچنان باید بتوانید بازوی خود را خم کنید. قفل کردن آرنج می تواند باعث مشکلات عضلانی و مفصلی شود.

ساعد بازوی خود را افقی نگه دارید: یک اشتباه رایج برای کمانداران جدید این است که بازوی کششی خود را خیلی پایین نگه می دارند. به طور کلی، توصیه می‌شود ساعد بازوی کششی خود را حداقل افقی نگه دارید.

همچنین می‌توانید آرنج خود را کمی به سمت بالا بکشید، اگر احساس راحتی می‌کنید. اگر دست‌های بلندی دارید، آرنج خود را کمی به سمت بالا نشانه بگیرید، ممکن است احساس بهتری داشته باشید. اما اگر بازوی خود را خیلی پایین نگه دارید، نگه داشتن کمان در حالت کشش کامل دشوارتر خواهد بود.

بازوها5

موقعیت سر در تیراندازی با کمان ریکرو

از آنجایی که از صورت خود برای هدف گیری ستفاده می کنید، نگه داشتن سر در موقعیت مناسب یکی از نکات بسیار مهم در تیراندازی با کمان ریکرو است. بنابراین، اگر با موقعیت سر خود سازگار نباشید، نمی توانید به درستی هدف گیری و تیراندازی کنید.

سر خود را 60 درجه به سمت هدف بچرخانید: برای دیدن هدف باید سر خود را بچرخانید. چرخش آن حدود 60 درجه تقریباً متوسط است. روی این زاویه وسواس نداشته باشید، هر تیراندازی ترجیحات خود را دارد. اما شما نباید سر خود را خیلی دور بچرخانید. این می تواند باعث کشیدگی عضلات گردن شما شود. ما اغلب از بینی خود به عنوان نقطه لنگر دوم استفاده می کنیم. بنابراین، چرخش سر 90 درجه حتی یک مزیت نیست.

 هنگام کشیدن کمان سر خود را در یک سطح نگه دارید: مطمئن شوید که شیب سر خود را بین ضربات تغییر ندهید. هنگامی که شروع به هدف گیری می کنید، ممکن است سر خود را خم کنید تا با ارتفاع شلیک خود سازگار شود. اما زمانی که در حال کشیدن کمان خود هستید، باید سر خود را در سطح ثابت نگه دارید.

در حین تیراندازی دهان خود را ببندید : متأسفانه وقتی تیراندازی با کمان را یاد گرفتم هیچ کس این را به من نگفت، بنابراین مجبور شدم این را به سختی یاد بگیرم. باز نگه داشتن دائم دهان دشوار است، بنابراین بسته نگه داشتن دهان می تواند شما را از مشکلات زیادی نجات دهد. بنابراین، باید تمرین کنید که منحصراً از طریق بینی نفس بکشید. به خصوص برای کماندارانی که زیر فک خود لنگر می اندازند، تیراندازی با دهان باز یا بسته می تواند تفاوت های زیادی ایجاد کند.

آموزش تیراندازی با کمان ریکرو

موضع گیری ها

راه های متعددی برای حفظ پاهای خود در هنگام تیراندازی با کمان ریکرو وجود دارد. ما اغلب به این موضع گیری می‌گوییم. به طور کلی، اکثر کمانداران از حالت مربعی استفاده می کنند. اما برخی از کمانداران بعداً به موقعیت های دیگر تغییر می کنند زیرا احساس می کنند راحت تر است.

 

موضع مربع

اگر در تیراندازی با کمان تازه کار هستید، باید با حالت مربع شروع کنید. حالت مربعی بهترین حالت برای اکثر کمانداران است. اکثر کمانداران المپیک هنوز با حالت مربعی تیراندازی می کنند. یادگیری و ثابت نگه داشتن آن نسبت به سایر موضع گیری ها آسان تر است.

با حالت مربعی، پاهای خود را موازی با خط تیراندازی نگه می‌دارید. این به شما کمک می‌کند تا کمر خود را در موقعیت مناسب نگه دارید و به شما ثبات عالی می‌دهد.

 

موضع باز

برای برخی از کمانداران، حالت مربعی احساس ناپایداری می کند. برای این کمانداران، حالت باز ممکن است طبیعی تر باشد و باعث فشار کمتری به عضلات شود. اگر با حالت مربعی احساس ناپایداری می‌کنید، موضع باز ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد. از آنجایی که یک پا را جلوتر قرار می‌دهید، پایدارتر است.

 

موضع بسته

برخی از کمانداران به سختی می‌توانند به درستی شانه‌های شما را در حالت مربع قرار دهند. در این موارد، گاهی اوقات می تواند مفید باشد که پای خود را یک قدم به عقب در دورترین فاصله از هدف قرار دهید. با استفاده از حالت بسته، گاهی اوقات می توانید عضلات پشت خود را بیشتر شل کنید. بنابراین، اگر مشکلی در تراز شدن شانه یا عضلات پشت دارید، ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد.

در حالت بسته، باید نیم تنه خود را بچرخانید، بنابراین تنها زمانی از این تکنیک استفاده کنید که با وضعیت مربعی مشکل مواجه شدید.

 

جایگاه مربع چرخیده

این موضع ترکیبی است بین حالت مربعی و حالت باز یا بسته. با این حالت، شما به سمت داخل یا خارج می چرخید، اما همان حالت ایستاده مربع را حفظ می کنید. این موضع در درجه اول برای کماندارانی است که می خواهند به حالت بسته یا باز تیراندازی کنند، اما آنها احساس می کنند که داشتن حالت موازی پایدارتر است.

اگر می‌خواهید موضع خود را تغییر دهید، سعی کنید تا حد امکان آن را به حالت مربع نزدیک کنید. گاهی اوقات تغییرات جزئی در موضع شما می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

موضع گیری 85

توصیه ها

چگونه میتوانید فرم و موضع خود را در تیراندازی با کمان ریکرو بهبود بخشید؟

اکنون که موضع و فرم صحیح را می دانید، باید آن را یاد بگیرید. ممکن است آنطور که به نظر می رسد آسان نباشد، زیرا شما نمی‌توانید خودتان را ببینید. بنابراین، تشخیص اینکه آیا از تکنیک مناسبی استفاده می‌کنید یا نه، دشوار است. بنابراین، من چند توصیه دارم.

 

تمرین جلوی آینه

حتی کمانداران باتجربه اغلب در مقابل آینه تمرین می کنند تا تکنیک خود را بررسی کنند. فقط کمان خود را بدون تیر بکشید و بررسی کنید که آیا درست ایستاده اید یا خیر. اگر متوجه شدید که چیزی اشتباه است، می توانید روی آن کار کنید و دوباره بررسی کنید. این می تواند پیشرفت های بزرگی را در مدت زمان کوتاهی ایجاد کند.

 

از خود فیلم بگیرید و فرم خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگر بتوانید خود را در آینه ببینید، استفاده از فرم مناسب بسیار آسان است. وقتی به محدوده بازگردید، ممکن است همه این موارد را فراموش کنید زیرا حواس پرتی زیادی وجود دارد. بنابراین، فیلمبرداری از خودتان مفید است.

وقتی در خانه هستید، می توانید به عکس های خود نگاه کنید و آنچه را که درست انجام داده اید و چه چیزی اشتباه انجام داده اید را تجزیه و تحلیل کنید. این کاری است که مربیان اغلب با کارآموزان خود انجام می دهند، زیرا اغلب دیدن آن آسان تر از توضیح دادن است.

 

اهمیت درست کردن موضع در اولین بار

وقتی فرم خود را از همان ابتدا در اختیار داشته باشید، نسبت به سایر کمانداران برتری خواهید داشت. متأسفانه، بسیاری از کمانداران در حین یادگیری تیراندازی با کمان بیش از حد روی چیزهای دیگر تمرکز می کنند. هدف گیری و رها کردن تیرهمگی بسیار مهم به نظر می رسند. اما فرم شما مهمتر است. چرا؟ زیرا اگر با فرم اشتباه شروع کنید ممکن است سال ها شما را آزار دهد.

از آنجایی که نمی توانید فرم خود را بررسی کنید. شما باید این کار را به صورت غریزی انجام دهید. اگر تکنیک اشتباهی را یاد گرفته باشید، خارج کردن آن از سیستم شما دشوار خواهد بود. با هدف گیری و رها کردن، حداقل می توانید ببینید یا احساس کنید که کار اشتباهی انجام می دهید. شما نمی توانید این را با فرم خود ببینید.

بنابراین، در چند هفته اول، باید در درجه اول روی فرم خود تمرکز کنید. روی جایی که تیرها فرود می آیند تمرکز نکنید. باور کنید، زمانی که از تکنیک درست استفاده کنید، از مزایای آن بهره خواهید برد.

 

چگونه می توانید فرم خود را تغییر دهید؟

اگر به کمانداران مختلف نگاه کنید، ممکن است ببینید که برخی متفاوت از دیگران ایستاده اند. این بدان معنا نیست که این کمانداران این کار را اشتباه انجام می دهند.بنابراین، اگر ستون فقرات خود را پیچانده و بازوهای خود را خم کنید اما فقط به مرکز هدف شلیک کنید، این کار را درست انجام می دهید.

 

هیچ “فرم کامل” ی وجود ندارد

برخی از کمانداران خاص کمانداران را به دلیل داشتن “فرم عالی” تحسین می کنند. اما باز هم، تیراندازی با کمان به زیبایی تیراندازی نیست، بلکه در مورد دقت است. بنابراین، اگر کار را انجام دهید، مهم نیست که چگونه به نظر می رسید.

 

خم شدن به جلو

قبلاً توضیح دادم که باید تا حد امکان صاف بایستید. اما در برخی موارد، این امکان پذیر نیست. اگر سینه بزرگی دارید، ممکن است مجبور شوید به جلو خم شوید تا مطمئن شوید که رشته آن را پاک می کند. همین امر می تواند برای شکم شما نیز صادق باشد. اگرچه این ایده آل نیست، اما در این موارد باید به جلو خم شوید در غیر این صورت نمی توانید به درستی تیراندازی کنید.

 

خم شدن به عقب

به طور کلی، توصیه می کنم تا حد امکان از خم شدن به عقب خودداری کنید. اما اگر لاغر هستید و با کمان سنگین تیراندازی می کنید، ممکن است این امکان وجود نداشته باشد. وزن زیاد کمان ممکن است شما را به سمت خود بکشاند. بنابراین، در مورد اینکه چقدر صاف ایستاده اید، زیاد وسواس نداشته باشید. کمی به عقب خم شدن مشکلی نیست، اما نباید خیلی افراطی باشد.

 

چرا به محافظت نیاز دارید

مخصوصاً برای کمانداران جدید، پوشیدن آنها مهم است. هنگامی که از تکنیک مناسب استفاده می کنید کمان به ساعد شما بسیار نزدیک می شود. اگر بازوی خود را کمی بیش از حد دراز کنید، شروع به اسیب رساندن به آن خواهید کرد. این می تواند آثار ناخوشایندی روی بازوی شما ایجاد کند و دردناک است.

وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است وسوسه شوید که با بازوی خمیده تیراندازی کنید. اما این تکنیک درستی نیست. بنابراین، شما باید یک محافظ بازو بخرید .

به طور کلی، من به کمانداران توصیه می کنم که یک محافظ بازوی بلند داشته باشند. این محافظ های بلندتر از داخل آرنج شما نیز محافظت می کنند. هنگامی که آرنج خود را قفل می کنید، ممکن است به آرنج خود ضربه بزنید که حتی بیشتر از ساعد شما درد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.