لوازم کمپینگ

راهنمای خرید تخت آویز (ننو)

تخت آویز (ننو)

هنگام انتخاب تخت آویز (ننو) به فاکتورهای زیر توجه کنید:

تخت آویز به وسیله محبوب برای طبیعتگردها تبدیل شده است. استفاده از این ننوهای رنگارنگ که در بین درختان معلق هستند، روز به روز بیشتر رایج می شود. برای برخی، تخت آویز بهترین جا برای کسب آرامش در طبیعت است. برای دیگران، خوابیدن زیر ستاره ها است که تخت آویز را جذاب می کند.

اندازه: تفاوت اصلی در اینجا یک نفره در مقابل دو نفره است. اکثر مردم برای راحتی، یک ننو دو نفره را انتخاب می کنند، نه لزوماً به این دلیل که قصد دارند با یک دوست از آن استفاده کنند.

استفاده نهایی: برای کوله پشتی و کوهنوردی، وزن نکته کلیدی است اما برای کمپینگ، دوام بیشتر از همه مهمتر است.

لوازم جانبی: برای راه اندازی به بند نیاز دارید. لوازم جانبی محبوب در کنار ننو عبارتند از: زیرانداز برای هوای سرد، سایه بان برای باران و توری برای حشرات.

هنگام انتخاب تخت آویز (ننو) به فاکتورهای زیر توجه کنید:

تخت آویز تک نفره:

بیشتر ننو های یک نفره عرضی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر دارند. گرفتن یک تخت آویز (ننو) عریض باعث صرفه جویی در وزن می شود که این یک مزیت برای کوهنوردان و طبیعت گردها است، تحمل وزن تخت آویز های یک نفره بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ کیلو است.

تخت آویز دو نفره:

بیشتر مدل های این نوع تخت آویز دارای عرض در محدوده ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی متر هستند. علاوه بر ارائه یک تجربه استراحت یا خواب جادارتر از یک نفره، دو نفره به شما این امکان را می دهد که بتوانید با دوست خود هم زمان از تخت آویز استفاده کنید. تحمل وزن ننو های دونفره از 150 تا 180 کیلو است.

طول تخت آویز:

طول بانوج بسیار کمتر از عرض آن است، و تا زمانی که قد شما زیاد نباشد، نیازی به نگرانی در مورد این ابعاد نخواهید داشت. یک قانون کلی برای خرید تخت آویز که برای استراحت این است که به دنبال بانوجی باشید که حداقل 2۰ سانتی متر بلندتر از قد شما باشد، که طول تخت آویز ها برای اکثر مردم همینگونه است.

پارچه تخت آویز:

یکی دیگر از مشخصاتی که اطلاعاتش می تواند مفید باشد، اگرچه همه تولید کنندگان و فروشندگان جنس آن را ذکر نمی کنند پارچه تخت آویز است هرچه پارچه کلفت تر باشد مقاومتر است اما حجم و وزن کار زیاد میشود. یکی از چالشهای شرکت های تولید کننده معتبر مانند نیچرهایک و چانوداگ استفاده از پارچه سبک و کم حجم که تحمل وزن بالایی داشته باشد است.

لوازم جانبی تخت آویز:

شما می توانید برای تخت آویز توری مخصوص حشرات و یک سایه بان برای روزهای افتابی و بارانی تهیه کنید.
اکثر لوازم جانبی با هر برندی از تخت آویز کار می کنند، اما برای اطمینان باید توضیحات محصول را به دقت بخوانید.

۶۰ درصد تخت های آویز موجود در بازار شامل طناب هستند که دارای قدرت کافی برای نگهداری شما است. اما بعضی از تخت های آویز هم طناب ندارند، شما باید یک جفت طناب برای بستن به دور درخت تهیه کنید، در زمان خرید طناب اطمینان حاصل کنید که سایز دور طناب (با قطر تناب اشتباه نگیرید) حدودا ۲ سانتی متر باشد زیرا طناب های نازک تر ممکن است در پوست درخت فرو رفته و به آنها آسیب برساند.

زیر انداز: در پاییز، زمستان و اوایل بهار سعی کنید در زمان خواب و استراحت طولانی بر روی تخت آویز از زیرانداز استفاده کنید. کافی است در زمانی که شما خواب هستید نسیمی شروع به وزیدن کند تا به شدت سردتان شود. یکی از گزینه های پیش روی شما برای گرم ماندن زیرانداز بادی یا فومی است که باید در داخل ننو خود قرار دهید.

سایه بان: می توانید در بالای ننو نصب کنید. طبیعتا مانند هر سایه بانی، مدل‌های بزرگ‌تر محافظت بیشتری ارائه می‌دهند و باران به راحتی نمی‌تواند گهگاهی در زمانی که باد به طرفین می‌وزد، زیر آن نفوذ کند.

توری پشه بند: به دنبال مدل هایی با محافظت 360 درجه باشید، زیرا برای محافظت از پشت شما نیز از زیر آن آویزان می شوند. همچنین مطمئن شوید که توری شما شبکه های ریزی داشته باشد تا از حشرات کوچک به اندازه پشه جلوگیری کند.

لوازم جانبی ذکر شده در بالا برخی از رایج‌ترین موارد هستند، اما می‌توانید انواع لوازم جانبی دیگر را بیابید، از پایه‌های تخت آویز گرفته تا تسمه‌های چکه‌ای که از نفوذ باران در امتداد بند تخت آویز (ننو) شما جلوگیری می‌کند.

معایب و مزایا تخت آویز:

برای سفرهای شبانه به کمپ هایی که درختان فراوان دارد، یک تخت آویز جایگزین جذابی برای چادر سنتی است.

برای اکثر مردم تصمیم بین تخت آویز و چادر سنتی به ترجیح شخصی بستگی دارد. خوابیدن در یک تخت آویز تجربه خواب کاملاً متفاوت را ارائه می دهد که برخی افراد آن را دوست دارند و برخی دیگر آن را دوست ندارند.

مزایای کمپ با تخت آویز (ننو)

برای راه اندازی نیازی به زمین هموار ندارید.
تاثیر کمتری روی پوشش گیاهی زمین می گذارد.
سبک تر و فشرده تر از بسیاری از چادرها هستند.
خنک تر از چادر به عنوان یک پناهگاه تابستانی.
به عنوان صندلی کمپ قابل استفاده برای دو نفر است.

معایب کمپ با تخت آویز (ننو)

باید دنبال درختان محکم باشید و نمی توان هر جایی کمپ زد.
سردتر و کمتر از یک چادر سنتی مقاوم در برابر باران است.
واقعاً گزینه ای برای خواب شبانه دو نفر نیست. هرگز گزینه ای برای بیش از دو نفر نیست
حداقل ذخیره سازی داخلی یا بهتر بگیم بدون فضای ذخیره سازی داخلی

اما با تمام اینها تجربه جدید و جذابی هست مخصوصا برای فصل های بهار و تابستان

برای خرید ننو و تخت آویز می توانید به دسته کمپینگ و کوهنوردی زیر دسته ننو و تخت آویز در سایت ایران کمپینگ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *