راهنما, کمپینگ, مقالات

اصول کمپینگ در زمستان

کمپینگ زمستانی مزایای خاص خود را دارد

 در همان هنگام که زیبایی و آرامش زمستانی بکر را تجربه می کنید، حشرات و حیوانات کمتری نیز وجود دارد که این آرامش را دو چندان می کند. اما، اگر آماده نیستید، ممکن است سرد و چالش برانگیز باشد.

برای اینکه خود را برای یک کمپ زمستانی آماده کنید، باید دانش خود را در مورد کمپینگ در آب و هوای نسبتا سرد تقویت کنید و با چالش های مانند دمای سرد زمستان، مناظر برفی و آب و هوای غیرقابل پیش بینی سازگار کنید.

در اینجا مهمترین چیزهایی است که هنگام کمپینگ در زمستان باید به آنها فکر کنید:

نکاتی برای ایجاد کمپ در برف

 مکانی را انتخاب کنید که از باد محافظت شده و خطر بهمن نداشته باشد، سپس محل چادر خود را با جمع کردن برف آماده کنید.
هیدراته بمانید و کالری زیادی بخورید، تغذیه مناسب و هیدراتاسیون به شما کمک می کند گرم بمانید. صبحانه ها و شام های گرم و مغذی درست کنید و از میان وعده ها و ناهارهای سریع لذت ببرید. حتما در طول روز آبرسانی کنید.

از وسایل مناسب برای کمپینگ زمستانی استفاده کنید:

به یک چادر محکم، یک کیسه خواب گرم، دو پد خواب و یک اجاق گاز مناسب برای دماهای سرد نیاز دارید.
لباس‌های هرچه گرم‌تر به همراه داشته باشید: بیس لایر، شلوارهای پشمی، کت پر، و ژاکت و شلوار ضد آب استاندارد هستند. لوازم جانبی مانند جوراب گرم، کلاه، دستکش و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

جلوگیری از صدمات ناشی از سرما: سرمازدگی و هیپوترمی نگرانی‌های مشروع در کمپینگ زمستانی هستند. یاد بگیرید چگونه از آنها دوری کنید.

نکات اضافی:

خوردن غذا، پر کردن بطری با آب داغ و انجام جک های جامپینگ تنها چند نکته برای گرم ماندن در یک شب سرد است.

نکات مهم کمپ زمستانه

شاید بزرگترین تفاوت بین کمپینگ تابستانی و کمپینگ زمستانی این باشد که شما روی برف کمپ بزنید (البته فرض اینکه در جایی زندگی می کنید که برف می بارد).

هنگامی که به محل کمپ خود در روشنایی روز رسیدید، به جای اینکه فوراً وسایل خود را باز کنید، کمی زمان بگذارید تا محل کمپ مناسب را پیدا کنید. استراحت کنید، یک میان وعده بخورید، چند لایه لباس گرم بپوشید.

قبل از برپایی کمپ منطقه را از نظر موارد زیر بررسی کنید:

حفاظت در برابر باد: یک بلوک باد طبیعی، مانند گروهی از درختان یا یک تپه، می تواند تجربه شما را راحت تر کند.
منبع آب: آیا منبع آب خوبی در این نزدیکی هست یا باید برف را آب کنید؟

از کمپینگ روی پوشش گیاهی خودداری کنید: در شرایط برفی پر از برف، کمپ را روی برف یا یک کمپینگ مستقر در زمین خالی برپا کنید.

خطر سقوط بهمن: مطمئن شوید که در شیبی که ممکن است سر بخورید یا چیزی از بالا روی شما بیفتد قرار ندارید.

درختان خطرناک: زیر درختان یا اندام های ناپایدار یا آسیب دیده نصب نکنید.

حریم خصوصی: خوب است که بین شما و سایر کمپینگ‌ها فاصله وجود داشته باشد.

جایی که خورشید طلوع می کند: نقطه ای که در معرض طلوع خورشید قرار می گیرد به شما کمک می کند سریعتر گرم شوید.

نقاط دیدنی: مراقب مکان‌های دیدنی باشید که به شما کمک می‌کنند تا کمپ را در تاریکی یا طوفان برفی پیدا کنید.

برپایی چادر روی برف

در حالی که امکان ساخت یک پناهگاه برفی مانند کوینژی یا ایگلو وجود دارد، اما ساخت آنها کار هر کس نیست(برای اطلاعات در مورد انتخاب چادر می توانید به بخش راهنمای خرید چادر مراجعه کنید). اگر در جای برفی کمپ نمیزنید، چادر خود را درست مثل همیشه برپا کنید، اگر در برف هستید، چند نکته وجود دارد که بهتر است مرور کنید:

برف را بکوبید: برف تازه به احتمال زیاد توسط بدن شما آب می شود و خواب شمارا ناراحت می کند. قبل از برپایی چادر، با کفش‌های اسکی یا چکمه‌هایتان روی برف قدم بزنید.

دیوار بسازید: اگر باد می وزد، در صورت امکان دور چادر خود دیوار برفی بسازید. اگر انجام این کار امکان پذیر نیست، برف را چند حداقل نیم متر به اندازه چادر خود حفر کنید سپس چادر بزنید، این به کاهش تاثیر باد کمک می کند. با این حال، چادر خود را کاملاً مهر و موم نکنید. هنوز نیاز به تهویه کافی برای جلوگیر از شبنم و تنفس دارید.

بیل خود را بیرون بیاورید: می توانید یک نیمکت در کنار فضای چادر خود حفر کنید تا جای بیشتری برای قرار دادن وسایل ایجاد کنید و ورود و خروج از چادر را آسان تر کنید اگر کمی فضای جلوی چادر را نیز حفر کنید مکان خوبی برای برپایی اتش و نشستن خواید داشت.

از میخ های برفی استفاده کنید: میخ های معمولی چادر در برف کارایی چندانی ندارند. همچنین می توانید کیسه هایی را پر از برف کنید گوشه های چادر را با طناب به کیسه ها ببندید زیر برفها برای ثبات دفن کنید و یا چوب‌های بلندی را در برف فرو کنید و چادر را به آنها ببندید. اطمینان حاصل کنید که چادر شما به طور ایمن بسته شده است تا در صورت وزش شدید نگران کننده نباشد.

از وسایل نوک تیز دوری کنید: هر وسیله ای که می تواند چادر شما را پاره کند از پناهگاه خود دور نگه دارید و آنها را به داخل چادر نیاورید. این وسایل شامل مواردی مانند تبر، چوب اسکی و… است. پاره کردن چادر در یک شب طوفانی زمستانی می تواند فاجعه بار باشد.

بزرگترین لذت کمپینگ در برف

بزرگترین لذت کمپینگ در برف

یکی از لذت های کمپینگ زمستانی در برف، توانایی ساخت آشپزخانه رویایی شماست. با استفاده از بیل خود، می توانید برف را حفر کنید و شکل دهید تا میز آشپزی، صندلی و حتی شاید یک کابینت ذخیره سازی بسازید. از تخیل خود استفاده کنید تا آن را به همان اندازه که می توانید جذاب، خلاقانه و پیچیده طراحی کنید.

اگر یک سایه بان یا چادر بدون کف یا یک برزنت در خانه دارید، می‌توانید سقفی را برای آشپزخانه خود بسازید که هم مکان را گرمتر میکند و هم سرپناهی برای برف و باد میشود تا در حین تهیه غذا و خوردن غذا، مکانی راحت و جذاب داشته باشید.

بدون هیچ ردی (LNT)

حتی در زمستان، پیروی از اخلاق کمپینگ (Leave No Trace) بسیار مهم است. در اینجا چند نکته برای کمپینگ زمستانی وجود دارد:

در صورت امکان روی پوشش برفی عمیق بمانید.
حداکثر 700 متر از جاده، منابع آب و سایر افراد کمپینگ کمپ بزنید.
هنگام کمپینگ روی برف، زباله ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.

جسارتا برای مدفوع می‌توانید حفره‌ای به عمق حدود 8 اینچ در خاک حفر کنید، مدفوع را دفن کنید و یک سنگ را در بالای آن قرار دهید تا حیوانات را از کندن آن منع کنید.
اگر آتش روشن می کنید، از چوب خشک شده استفاده کنید. از بریدن یا شکستن اندام درختان زنده، خودداری کنید.
به حیوانات احترام بگذارید و آنها را از راه دور ببینید. زمستان زمان آسیب پذیری برای حیوانات است.

نکات غذایی و نوشیدنی برای کمپینگ زمستانی

وقتی در مناظر سرد و برفی پیاده روی می کنید، بدن شما انرژی زیادی مصرف می کند. مهم است که قبل، در طول و بعد از فعالیت، خوب غذا بخورید و آب بدن خود را تامین کنید تا بتوانید انرژی خود را حفظ کرده و گرم بمانید.

چند توصیه برای غذا و آب در کمپ زمستانه:

از غذاهای گرم و ساده لذت ببرید:

یک غذای گرم در کمپینگ زمستانی بسیار لذت بخش است، اما سعی کنید وعده های غذایی خود را ساده نگه دارید تا در تمیز کردن بسیاری از ظروف در سرما گیر نکنید.

غذاهای پر کالری را در نظر بگیرید که پختن آنها زمان زیادی نمی برد مانند: استیک، خوراک لوبیا آماده و یا غذاهایی که می توان دریک دیگ پخت، خوراکی های منجمد مانند ناگت، شنسل و… و غذاهای صبحانه مانند: نوتلا،عسل و… نیز انتخاب های خوبی هستند.

در صورت کوه پیمایی استراحت های کوتاهی برای ناهار داشته باشید:

برای ناهار، ساندویچ های ساده یا میان وعده های سریع و غذاهای انرژی زا که پروتئین، چربی و کربوهیدرات را تامین می کنند، خوب هستند. سعی کنید برای استراحت های طولانی ناهار جایی که خنک می شوید توقف نکنید. درعوض، استراحت های کوتاهی برای خوردن میان وعده داشته باشید، یا در حین حرکت به سادگی نیش بزنید.

غذا را به طور ایمن نگهداری کنید:

خرس‌ها معمولاً در زمستان در خواب عمیقی هستند، اما موجودات دیگری نیز وجود دارند که اگر غذای شما را در دسترس بگذارید، با خوشحالی غذای شما را می‌خورند.

غذای خود را به طور ایمن در کوله پشتی خود قرار دهید یا با استفاده از گونی و طناب از درخت آویزان کنید. برخی از مناطق ممکن است مقرراتی برای نگهداری مواد غذایی داشته باشند. قبل از ترک خانه با آنها آشنا شوید.

حتما نوشیدن را به خاطر بسپارید:

نوشیدن آب زمانی که هوا سرد است می تواند یک ناراحتی بزرگ باشد و ممکن است مانند روزهای گرم تابستان احساس تشنگی نکنید.

برای هیدراته ماندن، مهم است که در طول روز به طور منظم آب بنوشید. در کمپ، تهیه نوشیدنی‌های گرم، مانند چای گیاهی یا شکلات داغ، یا نوشیدن سوپ، راه‌های خوبی برای گرم کردن بدن و آبرسانی مجدد است.

برای بردن آب برای محل کمپ خود از بطری آب معدنی استفاده کنید:

اکثرا باید برای کمپ زمستانی مخازن حمل آب خود را در خانه رها کنید و به جای آن بطری های آب معدنی بگیرید (لوله ها و درب این مخازن می توانند به راحتی منجمد شوند و در نتیجه دسترسی به منبع آب شما سخت خواهد شد).

ذوب برف:

در طول زمستان، بسیاری از نهرها و دریاچه ها به صورت جامد یخ زده یا زیر پای برف مدفون می شوند، به این معنی که احتمالاً برای آب آشامیدنی باید برف را آب کنید.

آب کردن برف:

منطقه ای را برای جمع آوری برف تمیز و سفید تعیین کنید.
اجاق گاز خود را روشن کنید
در قابلمه خود کمی آب بریزید، سپس برف را اضافه کنید (افزودن آب به جلوگیری از سوزاندن برف کمک می کند که می تواند طعم بدی ایجاد کند).
با آب شدن برف، مقدار بیشتری برف اضافه کنید.

چادر چهار فصل زمستانه

چادر مناسب برای کمپینگ زمستانی

داشتن سرپناهی که بتواند آب و هوای زمستان را مدیریت کند بسیار مهم است.

هنگام انتخاب چادر برای کمپینگ زمستانی این موارد را در نظر داشته باشید:

یک چادر معمولی 3 فصل می‌تواند کارآمد باشد اگر در زیر خط درخت کمپ می‌زنید و هوای طوفانی را در پیش ندارید.
برای وزش باد شدید و بارش برف شدید، چادر 4 فصل توصیه می شود. چادرهای 4 فصل دارای تیرک های محکم تر و پارچه های سنگین تری نسبت به چادرهای 3 فصل هستند بنابراین می توانند در برابر باد شدید و برف سنگین مقاومت کنند. آنها همچنین مش کمتری دارند.

همیشه داشتن کمی فضای اضافی در چادر ایده خوبی است همیشه سعی کنید چادری را تهیه کنید که یک نفر فضای خواب بیشتر از تعدادی که هستید داشته باشد (مثلاً یک چادر 3 نفره برای دو نفر).

برای خرید چادر کمپینگ می توانید به دسته کمپینگ و کوهنوردی و سپس زیر دسته چادر درون سایت ایران کمپینگ مراجعه کنید.

کوله برای کمپ زمستانه

کوله مناسب برای کمپینگ زمستانی

کوله پشتی:

کمپینگ در زمستان به وسایل اضافی و لباس‌های گرمتر و حجیم‌تر نیاز دارد، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید که از کوله پشتی بزرگ‌تر از چیزی که در تابستان استفاده می کنید بهره ببرید.

تا جایی که می توانید سبک بسته بندی کنید، اما همیشه مطمئن شوید که برای شرایط زمستانی آماده هستید.

حجم تقریبی کوله برای یک سفر 2 تا 4 روزه:

سفر سبک: بسته حداقل 65 لیتری (3967 اینچ مکعب).
سفر لوکس: حداقل بسته 80 لیتری (4882 اینچ مکعبی).

اگر قصد دارید اسکی یا کفش برفی حمل کنید، مطمئن شوید که کوله شما دارای نقاط اتصال است یا می‌توانید این وسایل بزرگ را محکم کنید.

برای خرید کوله پشتی مناسب، به دسته کیف و کوله پشتی مراجعه کنید.

کیسه خواب زمستانه

کیسه خواب مناسب برای کمپینگ زمستانی

کیسه خواب:

برای اطمینان از راحتی در شب های سرد، ایده خوبی است که از کیسه ای استفاده کنید که حداقل ۵ درجه سانتی گراد کمتر از سردترین دمایی است که انتظار دارید با آن مواجه شوید. اگر بیش از حد گرم شدید، همیشه می‌توانید زیپ کیسه را باز کنید تا گرما خارج شود.

هنگام انتخاب کیسه خواب به این موارد توجه کنید:

کیسه خواب های هوای سرد با مقادیر زیادی از پر فراوری شده غاز یا عایق مصنوعی در بازار عرضه می شوند. پر یک انتخاب محبوب و عالی است چون نسبت گرمای این کیسه خوابها به وزن و حجم آنها بسیار عالی است.

فقط مطمئن شوید که آن را خشک نگه دارید (هنگامی که خیس است، قسمت زیادی از توانایی عایق خود را از دست می دهد).

کیسه های زمستانی با لوله کشی پشت زیپ ها، یقه های کششی بالای شانه ها و کاپوت ها برای کمک به حفظ گرما در کیف متمایز می شوند.

اگر مطمئن نیستید کیسه خوابتان به اندازه کافی گرم است، می توانید لاینر کیسه خواب اضافه کنید. اینها گرمای بیشتری به کیسه شما می‌بخشند و در عین حال فرسایش را به حداقل می‌رسانند و کیف شما را تمیزتر نگه می‌دارند. لایه اضافی می تواند حدود 5 تا 25 درجه سانتی گراد تحمل سرما را افزایش دهد.

 

برای خرید کیسه خواب به دسته کیسه خواب درون فروشگاه سایت مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر نحوه انتخاب کیسه خواب می توانید راهنمای خرید کیسه خواب را مطالعه کنید.

زیرانداز کیسه خواب زمستانه

زیرانداز کیسه خواب مناسب برای کمپینگ زمستانی

پد خواب:

زیرانداز عایق مناسب و بالشتک خواب را برای شما فراهم می کند. در اینجا اطلاعات مفیدی در مورد پدهای خواب آورده شده است:

از دو پد استفاده کنید:

برای کمپینگ زمستانی، از دو زیرانداز تمام قد استفاده کنید تا حرارت بدن در سطوح برفی از دست نرود. از یک زیرانداز فومی برای لایه اول و زیرین استفاده کنید و یک زیرانداز بادی با خود باد شونده را برای عایق دوم و بالایی استفاده کنید تا بهترین عایق در برابر زمین سرد را در اختیار داشته باشید.

زیرانداز فومی همچنین به عنوان بیمه در صورت سوراخ شدن زیرانداز بادی یا خود باد شونده عمل می کند.

ارتفاع زیرانداز:

حتما به ارتفاع زیرانداز دقت کنید هرچه ارتفاع یک زیر انداز بادی بیشتر باشد با عایق بهتری است.

 

 

برای خرید زیرانداز خواب به دسته زیرانداز و بالش درون فروشگاه سایت مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر نحوه انتخاب زیرانداز کیسه خواب می توانید راهنمای خرید زیرانداز را مطالعه کنید.

اجاق مناسب برای کمپینگ زمستانی

سر شعله:

اکثر اجاق های سوخت مایع و برخی از اجاق های کپسولی گزینه های خوبی برای کمپینگ زمستانی هستند.

اجاق‌های سوخت مایع با گاز سفید کار می‌کنند که گرم و تمیز می‌سوزند و در دمای زیر صفر به خوبی کار می‌کنند.

اما، آن‌ها نسبت به اجاق‌های قوطی سنگین‌تر و دیرتر می‌جوشند، و معمولاً قبل از پختن باید آنها را آماده کنید. برخی از اجاق‌های چند سوختی نیز می‌توانند با بنزین خودرو بدون سرب، نفت سفید، سوخت جت و/یا گازوئیل کار کنند، که آنها را به انتخابی عالی برای سفرهای بین‌المللی تبدیل می‌کند.

اجاق گازهای کتابی شکل سبک، آب را سریع می جوشند، اما همه آنها در هوای سرد خوب کار نمی کنند. اگر تصمیم دارید از اجاق گاز کتابی شکل برای کمپینگ زمستانی استفاده کنید، مطمئن شوید که یک تنظیم کننده فشار داخلی دارد.

در هوای سرد فشار کپسول آنها کاهش پیدا کرده و شعله ضعیفی تولید می کند. یک تنظیم کننده فشار به مبارزه با این امر کمک می کند.

همچنین، گرم نگه داشتن کپسول سوخت با قرار دادن آن در کیسه خواب  و یا در جیب ژاکت می تواند به عملکرد اجاق گاز کمک کند.

نکات اجاق گاز:

یک سرشعله یدکی بیاورید: ممکن است اجاق گاز اصلی شما خراب شود و به آن نیاز پبدا کنید. در کل داشتن اجاق دوم نیز می تواند روند پخت گروهی را تسریع کند.

سوخت اضافی به همراه داشته باشید: به خاطر داشته باشید که برای ذوب برف برای آب آشامیدنی، سوخت اضافی لازم است. و در ارتفاعات بالاتر سوخت بیشتری مصرف خواهید کرد.

پایه ای برای اجاق گاز خود بسازید: استفاده از یک تکه تخته سه لا که به اندازه اجاق گاز شما به عنوان پایه اجاق گاز باشد، می تواند عملکرد را بهبود بخشد.کلا پایه از فرو رفتن اجاق گاز شما در برف و ناپایدار شدن آن هنگام گرم شدن جلوگیری می کند.

اگر از سر شعله استفاده می‌کنید که روی کپسول سوخت قرار می‌گیرد، پایه را در فویل بپیچید تا مقداری گرما را منعکس کند و به گرم نگه داشتن قوطی کمک کند.

 

 

برای خرید اجاق و سر شعله به دسته اجاق ، سه پایه و لوازم آتش درون فروشگاه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.