راهنما, کمپینگ, مقالات

کمپینگ چیست ؟ هر آنچه باید راجع به کمپینگ بدانید!

?WHAT IS CAMPING

کمپینگ چیست ؟ هر آنچه باید راجع به کمپینگ بدانید! | کمپینگ (Camping) به فعالیت در فضای باز که شامل شبمانی از یک تا چند شب در یک پناهگاه محافظ در طبیعت، گفته می‌شود. کمپینگ یک اصطلاح گسترده است، اما در اصل، کمپینگ راهی برای دور شدن از دردسرهای زندگی شهری، به یک محیط طبیعی‌تر برای مدت زمان محدود است.

کمپینگ تفریحی در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و به یکی از رایج‌ترین فعالیت‌های فضای باز در سراسر جهان تبدیل شد.

به عبارت دیگر کمپینگ (Camping) یک فعالیت تفریحی (و اغلب اوقات آرام) است که در فضای باز، دور از شهرها و شهرک‌ها و در دامان طبیعت، با هوای تازه و (گاهی) حیات وحش برای شرکت دنبال می‌شود. می توان چادر برپا کرد یا در هنگام کمپ در کاروان، ون یا موتورخانه زندگی کرد. اما سفر کمپینگ کلاسیک شامل سخت کردن آن در چادرها – و در رحمت ما در طبیعت است.

کمپینگ چیست ؟ هر آنچه باید راجع به کمپینگ بدانید! (1)

کمپینگ می‌تواند با سایر فعالیت‌های ماجراجویی مانند پیاده‌روی/کوهنوردی، ماهیگیری، رفتینگ در آب‌های سفید و کایاک‌سواری ترکیب شود و بهترین تجربه در فضای باز را به فرد بدهد. این می تواند یک پیگیری فردی باشد، اما اغلب در شرکت دوستان و خانواده انجام می شود.

این تفریحی است که جوان و پیر می توانند از آن لذت ببرند. کمپینگ نیز گزینه مناسبی برای کسانی است که در جشنواره های موسیقی یا گردهمایی های ورزشی شرکت می کنند. در حالی که کمپینگ از خاستگاه خشن و آماده و بازگشت به طبیعت خود خارج شده است، افراد سرسخت همچنان مایلند آن را در بیابان به سختی بگذرانند، مهم نیست که عناصر چقدر توطئه آمیز باشند. اما برای خانواده ها، با بچه هایی که در کنار آنها هستند، کمپینگ بهترین فعالیت برای تعطیلات است.

CAMPING HISTORY

تاریخچه کمپینگ

چادرها برای قرن‌ها مورد استفاده بومیان آمریکا (ویگوام‌ها)، عشایر مغولی و آسیای مرکزی (یورت‌ها) و ارتش‌هایی هستند که از میدان جنگ به میدان نبرد می‌روند.

به عنوان یک سرگرمی، کمپینگ در جزایر بریتانیا در اواخر قرن نوزدهم محبوبیت پیدا کرد، زیرا دوران ویکتوریا به پایان رسید. فردی به نام توماس هیرام هولدینگ، که نویسنده اولین کتابچه راهنمای کمپینگ شناخته شده (1908) بود، که به جزئیات ضروری کمپینگ پرداخت، به عنوان پدر کمپینگ تفریحی مدرن در نظر گرفته می شود.

هلدینگ، یک خیاط دوره گرد در حرفه، یکی از محرکان باشگاه کمپینگ و کاروانینگ بود – از جمله افرادی که به عنوان رئیس این باشگاه فعالیت کرده اند، کاپیتان رابرت فالکون اسکات (“اسکات قطب جنوب”) و رابرت بادن پاول هستند.

چادرها برای قرن‌ها مورد استفاده بومیان آمریکا (ویگوام‌ها)، عشایر مغولی و آسیای مرکزی (یورت‌ها) و ارتش‌هایی هستند که از میدان جنگ به میدان نبرد می‌روند. به عنوان یک سرگرمی، کمپینگ در جزایر بریتانیا در اواخر قرن نوزدهم محبوبیت پیدا کرد، زیرا دوران ویکتوریا به پایان رسید.

بنیانگذار کمپینگ

فردی به نام توماس هیرام هولدینگ، که نویسنده اولین کتابچه راهنمای کمپینگ شناخته شده (1908) بود، که به جزئیات ضروری کمپینگ پرداخت، به عنوان پدر کمپینگ تفریحی مدرن در نظر گرفته می شود. هلدینگ، یک خیاط دوره گرد در حرفه، یکی از محرکان باشگاه کمپینگ و کاروانینگ بود – از جمله افرادی که به عنوان رئیس این باشگاه فعالیت کرده اند، کاپیتان رابرت فالکون اسکات (“اسکات قطب جنوب”) و رابرت بادن پاول هستند.

بنیانگذار جنبش پیشاهنگی تجارب هلدینگ در فضای باز شامل عبور از چمنزارهای ایالات متحده با قطار واگن در دوران جوانی، کمپینگ با قایق رانی در ارتفاعات اسکاتلند و کمپینگ با دوچرخه در شمال غربی ایرلند بود. در حالی که مردم به عنوان وسیله ای برای فرار از استرس های زندگی شهری به برقراری ارتباط با طبیعت و خوابیدن در زیر ستارگان می پرداختند، آنها همچنان مجبور بودند با عناصر مبارزه کنند. در اینجا کاروان ها به کمک آمدند و کاروان نشینی به عنوان شاخه ای از کمپینگ در دهه 1930 رایج شد.

تاریخچه کمپینگ

کمپینگ مدرن

همه اشکال کمپینگ، از ابتدایی تا موتوری، همچنان در محبوبیت خود، به ویژه در ایالات متحده، کانادا و اروپای غربی، رو به رشد هستند. بیشتر این رشد نتیجه ازدیاد کمپینگ‌ها برای وسایل نقلیه تفریحی (RV) است. به طور خاص، بسیاری از کمپینگ‌های عمومی و تجاری با کنار گذاشتن پارکینگ‌های آسفالت‌شده در مکان‌های زیبا، به RV ها پاسخ می‌دهند. کمپینگ در زمین های عمومی به ویژه در ایالات متحده و کانادا محبوب است، جایی که سازمان های دولتی فدرال و منطقه ای تلاش می کنند تا تقاضای رو به رشد عمومی را برآورده کنند. اردوگاه‌های تجاری RV معمولاً دارای اتصالات برق و آب هستند که اکثر راحتی‌های خانه را در فضای باز فراهم می‌کنند.

کمپینگ مدرن

پیشرفت های فنی زیادی در زمینه مواد و تجهیزات کمپینگ صورت گرفته است. بسته بندی و نصب چادرهای نایلونی سبک نسبت به نمونه های قبلی خود آسان تر است، آنها محافظت عالی در برابر باران ارائه می دهند و حمل آن ها نیز آسان تر است که رونق پیاده روی و کمپینگ را تسهیل کرده است. ظروف آلومینیومی سبک و اجاق‌های قابل حمل نیز وزن کلی وسایل را برای کمپینگ‌های اولیه کاهش داده‌اند.

در ایالات متحده، پس از جنگ جهانی دوم، کمپینگ به یک فعالیت سازمان یافته تبدیل شد، زیرا آمریکایی ها تحرک بیشتری پیدا کردند و به دنبال گزینه های جدید برای اوقات فراغت بودند. گروه‌های جوانان مانند پیشاهنگان پسر و راهنمای دختر، این فعالیت را به عنوان بخشی از تلقین فضایل و ارزش‌های کار گروهی و اتکا به نفس در خود گنجانده‌اند – از طریق کمپینگ، فرد یاد می‌گیرد که چگونه در طبیعت زنده بماند.

CAMPING ESSENTIALS

لوازم مورد نیاز کمپینگ

تشک و زیرانداز

زیرانداز کمپینگ نقش بسیار مهمی برای تامین خواب راحت در فضای باز را برعهده دارد. ایجاد سطح نرم و عایق دمایی وظایفی است که هز تشک  باید برای کاربر تامین کند. گرم ماندن در هنگام خواب، بستگی به جفت شدن کیسه خواب و زیرانداز دارد.

از ویژگی‌های مهم که در هنگام خرید زیرانداز باید به آن ها توجه بیشتری داشت، می‌توان به جنس لایه درونی و بیرونی، ظرفیت و نوع نازل (در تشک‌های بادی) اشاره کرد.

جهت آشنایی بیشتر با ویژگی‌های زیرانداز مناسب، مقاله راهنمای خرید زیرانداز کمپینگ ایران کمپینگ را مطالعه بفرمایید >>

لوازم روشنایی و شارژر همراه

چراغ قوه یکی از وسایل ضروری در سفر کمپینگ شماست و خوب است که برای هر یک از اعضای مهمانی کمپینگ خود یک چراغ قوه داشته باشید. همچنین امروزه داشتن پاوربانک در زمان کمپینگ، یکی دیگر از ملزومات کمپینگ به شمار می‌رود.

ظرفیت، درگاه‌های ورودی و خروجی و … در پاوربانک‌ها و همچنین شدت نور خروجی، نوع لامپ و … ویژگی‌هایی هستند که هنگام خرید پاوربانک و یا خرید چراغ کمپینگ باید به آن‌ها توجه کرد.

کیسه خواب کمپینگ

یک کیسه خواب خوب به شما کمک می‌کند تا خوابی گرم و راحت داشته باشید؛ زیرا در طبیعت شب ها معمولاً هوا بسیار سردتر خواهد بود.

هنگام خرید کیسه خواب مناسب کمپینگ باید نسبت به آب و هوای منطفه کمپ مورد نظر، به دمای آسایش، دمای لیمیت، جنس لایه درونی و بیرونی و موارد دیگر توجه داشته باشید.

جهت آشنایی بیشتر با ویژگی‌های کیسه خواب مناسب، مقاله راهنمای خرید کیسه خواب کمپینگ ایران کمپینگ را مطالعه بفرمایید >>

چادر کمپینگ

چادر یکی از مهم ترین لوازم مورد نیاز برای کمپینگ و شبمانی به شمار می‌رود. برای پناه گرفتن در طبیعت حتما به چادر نیاز دارید. شما باید یک چادر محکم داشته باشید که بتواند در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کند.

از ویژگی‌های مهم چادر مناسب کمپینگ می‌توان به مقاومت پوش اول و دوم چادر در برابر آب و باد، ظرفیت، جنس کف چادر و … اشاره کرد.

جهت آشنایی بیشتر با ویژگی‌های چادر مناسب، مقاله راهنمای خرید چادر کمپینگ ایران کمپینگ را مطالعه بفرمایید >>

پوشاک کمپینگ

حفظ دمای بدن در هنگام کمپینگ، وابسته به پوشاک مناسب آب و هوای منطقه کمپ می‌باشد. بسته به نیاز هر کمپر، پوشاک کمپینگ مانند کاپشن، شلوار، بیس لایر، پانچو، دستکش، کلاه، کفش و … می‌تواند همراه همیشگی سفرهای شما باشد.

جنس، فیل پاور، دمای لیمیت و آسایش، وزن و … از جمله ویژگی‌هایی هستند که در هنگام خرید پوشاک کمپینگ باید به آن ها توجه بیشتری داشته باشید.

لوازم آتش

داشتن آتش در کمپ یکی از ضروری ترین موارد مورد نیاز در کمپینگ به شمار می‌رود. گرم ماندن و همچنین پخت و پز در هنگام کمپ، از دلایلی هستند که لزوم وجود لوازم مربوط به آتش را تشریح می‌کنند. سه پایه آتش، کباب پز، منقل کمپینگ، اجاق یا سرشعله و … از جمله لوازم آتش هستند که در فروشگاه اینترنتی ایران کمپینگ می‌توانید تهیه کنید.

بطری و ظروف کمپینگ

ظروف کمپینگ به لوازم کلی مورد نیاز در هنگام کمپ اشاره دارد که شامل قابلمه کمپینگ، ساج، ماهیتابه، بطری، لیوان و … می‌شود.

در هنگام خرید ظروف کمیپنگ به ویژگی‌هایی همچون جنس، مقاومت در برابر آتش، حجم و وزن، توجه بیشتری داشته باشید.

میز و صندلی کمپینگ

میز و صندلی کمپینگ از لوازم آرامش بخش مورد نیاز برای کمپینگ است. خوردن، نشستن یا لذت بردن از آتش روی صندلی، بسیار راحت تر و راحت تر از نشستن روی زمین است. همچنین با داشتن میز کمپینگ، می‌توانید محیطی صمیمی تر برای گذراندن وقت خود با همسفرانتان فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.