راهنما, کمپینگ

راهنمای خرید بیس لایر

راهنمای خرید بیس لایر

بیس لایر چیست؟

اگر می خواهید از پاییز تا اوایل بهار کمپ کنید، برای گرم ماندن نیازمند پوشیدن لباس ها به صورت لایه ای هستید و اولین لایه ای که بر تن میکنید میزان راحتی، گرما و ارامش شما را در طبیعت مشخص می کند. بیشتر دلیل این امر هم برمیگردد به این مسئله که پوست شما تمام مدت با این لایه در تماس است و بسیار مهم است که در طبیعت بیس لایر خوبی داشته باشید. برای انتخاب بیس لایر سه نکته کلیدی وجود دارد :

2. وزن لباس: تقریباً در سه نوع میشه آنها را دسته بندی کرد «سبک»، «میان وزن» یا «سنگین وزن» پارچه‌های ضخیم‌تر کمی گرمای بیشتری را ایجاد می‌کنند.

  1. نوع پارچه: جنس پارچه مهم ترین تصمیم شماست. الیاف چه مصنوعی و یا چه طبیعی باشد باید تنفس خوبی داشته باشد تا تعرق بدن شما به خوبی از روی پوست شما خارج شود و استلاحاً بدن شما درون لباس دم نکند.

3. سایز مناسب: یک بی لایر باید مستقیماً با پوست شما در تماس باشد تا کار خود را انجام دهد، بنابراین باید دقیقا سایز شما باشد تا کارایی خوبی داشته باشد.

پارچه های بیس لایر

زمانی که یک لباس به عنوان یک بیس لایر طراحی شده است، می توانید فرض کنید که پارچه آن کاریی مناسبی برای از بین بردن رطوبت دارد. اگر از قبل پیش زمینه ای ندارید، ویژگی های زیر را برای هر نوع پارچه بیس لایری در نظر بگیرید:

بیس لایر زنانه نیچرهایک HeatMax Q-9A (8)
بیس لایر الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی:

یکی از رایج ترین پارچه های مصنوعی برای لباس های پایه (بیس لایر)، پلی استر است. همچنین ممکن است نایلون، پلی پروپیلن یا ابریشم مصنوعی یا ترکیبی از این پارچه ها را نیز ببینید. پارچه‌هایی که شامل اسپندکس می‌شوند کشش راحت را ارائه می‌کنند و می‌توانند به خوبی بدون احساس انقباض به تن کنید.

 

الیاف مصنوعی دارای ویژگی های زیر است:

فوق العاده خشک: مواد مصنوعی در تنفس و دفع عرق عالی هستند، بنابراین خشک ترین احساس را در بین هر نوع پارچه ای به شما می دهند.

بادوام: هیچ بیس لایری نیست که در طول سالیان کهنه یا پاره نشود. با این حال، اگر به دنبال بادوام ترین گزینه خود هستید، مواد مصنوعی بهترین گزینه برای شما هستند.

حفظ بو: برخی از مواد مصنوعی پوششی اضافه می کنند که از تجمع باکتری های ایجاد کننده بو جلوگیری می کند، که بسیار مفید است و کمک می کند. اگر چند روز در طبیعت هستید و امکان حمام ندارید، این بیس لایر ها بسیار مفید هستند.

بیس لایر پشم مرینوس

پشم گوسفند مرینوس

این از آن پشم های خارش دار زمان پدربزرگ و مادربزرگ ها نیست. پشم مرینوس به لطف الیاف نرم و بسیار ظریف خود به طور کامل در صنعت کمپینگ جایگزین پشم سنتی شده است. پشم را همچنین می توان با پارچه های دیگر مانند اسپندکس برای افزایش تناسب و انعطاف پذیری ترکیب کرد.

پشم مرینوس دارای ویژگی های زیر است:

 تنفس خوب در هنگام تعرق: مقدار کمی رطوبت حفظ می شود که باعث سرد شدن شما نمی شود، اما پشم به اندازه پارچه مصنوعی خشک نمی شود. همچنین زمانی که خیس می شود خشک شدن آن بیشتر طول می کشد.

در گرما خنک می شود: رطوبت کمی که در مغز الیاف آن باقی می ماند با گرم شدن هوا آزاد می شود، که می تواند کمی خنک کننده در هوای گرم ایجاد کند.

نسبتاً بادوام: آن را در زیر لایه های دیگر بپوشید و از یک عمر از آن لذت ببرید. به عنوان یک لباس مستقل زیر تسمه های کوله سنگین شما بدون رویه اضافه، دوام زیادی نخواهد داشت زیرا استحکاک باعث ساییده شدن پارچه می شود. همچنین می‌توانید بیس لایری را انتخاب کنید که مواد مصنوعی و پشم را برای افزایش دوام ترکیب می‌کند.

بدون بو: باید طرفدارن پشم را که روزهای بی‌پایان عرق را بدون بوی بد و ناامیدکننده گزارش می‌کنند باور کنید، پشم در برابر باکتری‌های ایجاد کننده بو بسیار مقاوم است.

بیس لایر ابریشمی

ابریشم

نرمی افسانه‌ای Silk این حس را می دهد که فقط یک بیس لایر مناسب برای فعالیت‌های کم‌ تحرک، مانند پیاده‌روی آسان پاییزی یا کنسرت عصرانه در فضای باز است.

 

ابریشم دارای ویژگی های زیر است:

 

تنفس متوسط: اگر تحرک شدید ورزشی نداشته باشید خوب است. برخی از لباس‌های زیر ابریشمی دارای روکش اضافی برای بهبود تنفس لباس و خشک ماندن آن هستند.

انعطاف پذیری: همیشه به عنوان یک گزینه سبک و راحت در دسترس است، ابریشم به راحتی زیر لایه های دیگر می لغزد که به شما آزادی تحرک بیشتری می دهند اما از طرفی هم خیلی بادوام نیستند.

حفظ بو: ابریشم به طور طبیعی در برابر بو مقاوم نیست، بنابراین هر بار که آن را می پوشید باید آن را بشویید.

وزن بیس لایر

لازم نیست بیش از حد به این موضوع فکر کنید، اما باید متابولیسم و سطح فعالیت خود را در نظر بگیرید. اگر در گروه آدمهای خون سرد قرار میگیرید، با بیس لایر سنگین تر به کمپ بروید. اگر برای تیم اسکی نوردی المپیک تمرین می‌کنید، بیس لایر سبک‌ وزن تهیه کنید.

در اینجا سه گزینه وزن اصلی شما برای بیس لایر آورده شده است:

سبک وزن: دمای متوسط تا خنک.
میانه وزن: دماهای نزدیک به صفر که اکثر بیس لایر های از این نوع هستند.
سنگین وزن: دمای زیر صفر.

 

همچنین به یاد داشته باشید که وظیفه اصلی بیس لایه شما مدیریت رطوبت بدن است. بیس لایر سنگین‌تر مطمئناً می‌توانند مقداری گرما اضافه کند، اما این لایه میانی که پوشش پلار شما می شود عایق شماست که نگهدارنده اصلی گرمای بدن شما است (نه بیس لایر).

بیس لایر مناسب

برای اینکه بتوانید عرق و رطوبت بدن را به طور موثر دفع کنید، لایه بعدی پوست شما باید در واقع در کنار پوست شما باشد. بنابراین هدف شما قرار گرفتن راحت در همه جا است. با این حال، فقط به اصطلاحات بازاریابی مانند “تناسب ورزشی” اعتماد نکنید: اگر از برند های معتبر خرید کنید مطمئن تر است.

 

 

بای خرید بیس لایر می توانید به دسته کوهنوردی و کمپینگ زیردسته پوشاک کمپینگ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.