دسته‌بندی نشده, راهنمای کمپینگ

معرفی جنگل های ایران

رمز و راز و زیبایی جنگل ها، عاشقان طبیعت و علاقه مندان به ماجراجویی را مجذوب خود می کند. از مورد توجه ترین جاذبه های طبیعی ایران، جنگل ها هستند که در هر زمانی از سال با رنگ و شکل منحصر به فرد خود، ‌نگاه ها را جلب می کنند.

اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید می‌توانید به راحتی با برپا کردن کمپ درجنگل و یا با اجاره ویلا جنگلی از طبیعت زیبای آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم جنگل های ایران را برایتان معرفی کنیم.

جنگل دالخانی

یکی از زیباترین جنگل های ایران، جنگل سحرانگیز دالخانی‌ست.  جنگلی با فضایی بکر و سحرانگیز که یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای عمرتان را برای‌تان رقم می‌زند و شما را غرق در زیبایی می‌کند.

جنت رودبار یکی از مناطق خوش آب جنگل دالخانی محسوب می‌شود و درگذشته آبشارهای زیادی وجود داشته است؛ اما متأسفانه تعداد بسیاری از آن‌ها براثر سیلاب یا خشک‌سالی از بین رفته و تنها یک آبشار در آن باقی‌مانده است که باید برای رسیدن آن باید مسیر دشواری را درحدود ۴۰ دقیقه پیاده طی کنید.

در این روستا ییلاق‌های زیادی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به اکراسر، چاک، چرتمه، نمکدره، ایزکی و جیرود اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها آب‌وهوای دل‌نشین و مناظر بسیار زیبایی دارند.

برای دسترسی به جنگل دالخانی ابتدا باید از راه زمینی یا ریلی، خود را به رامسر برسانید و به‌سمت شرق رامسر و جاده رامسر تنکابن بروید تا به سه‌راهی جنت رودبار (کیلومتر ۷ جاده رامسر تنکابن) برسید.

پس از رسیدن به این سه‌راهی باید سمت راست را در پیش بگیرید تا به‌جاده ییلاقی جنت رودبار برسید. این جاده جنگلی شیب‌دار است و قبل از ورود به آن باید از سلامت خودرو مطمئن شوید.

جنگل دالخانی1

جنگل فندقلو 

جنگل فندقلو برای هر سلیقه‌ای یک پیشنهاد مهیج برای خوشگذرانی دارد؛ اگر اسکی‌باز حرفه‌ای هستید اسکی در پیست چمن فندقلو، اگر اهل آبتنی و شنا کردن هستید چشمه و آبگرم مشه سویی، اگر آدمِ طبیعت و طبیعت‌گردی هستید پیاده‌روی و گشت‌وگذار در مراتع و جنگل‌های فندقلو، تجربه سفر به این جنگل را به‌یادماندنی‌تر می‌کند.

نقطه تقابل هوای خشک و سرد ناحیه اردبیل با هوای گرم و مرطوب گیلان است؛ ازاین‌رو، بیشتر روزهای سال هوای جنگل مه‌آلود است و حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان می‌توان شاهد جریان ابرها در ارتفاع پایین بود. درمجموع، این منطقه به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای آب و هوایی متبوع و خنک است.

جنگل فندقلو12(2)

3

مسیر دسترسی به جنگل فندقلو

مسیرهای گوناگونی برای رفتن به این جنگل وجود دارد:

مسیر گردنه حیران

اگر از آستارا به‌سمت اردبیل حرکت می‌کنید و حدود ۲۰۰ متر قبل از تونل حیران، وارد یک جاده فرعی در سمت راست جاده منتهی به تونل شوید. این جاده فرعی از بالای تونل رد می‌شود و بعد از حدود یک کیلومتر به یک دوراهی می‌رسد که در آنجا جاده سمت راست دوباره به جاده اردبیل وصل می‌شود و جاده سمت چپ راه رسیدن به ایستگاه بالایی تله‌‌کابین، رستوان حیران و بعد از آن جنگل فندقلو است.

مسیر شهر اردبیل 

سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین قرار دارد. در این مسیر و قبل از رسیدن به شهر نمین، بعد از جایگاه CNG نمین یک جاده فرعی وارد روستای «دودران» می‌شود. همین جاده را ادامه دهید تا به خانقاه سفلی و بعد از آن روستای آرپاتپه برسید. در روستای آرپاتاپه در چهارراه به‌سمت چپ بپیچید و در ادامه بعد از حدود چهار کیلومتر به پارکینگ فندقلو می‌رسید.

مسیر دسترسی به جنگل فندقلو

جنگل سیسنگان

در حقیقت ساحلی که رو به روی جنگل سیسنگان قرار دارد را ساحل سیسنگان نام داده‌اند. جنگل و ساحل در حقیقت تنها به اندازه عرض جاده با یکدیگر فاصله دارند و این تقابل، واقعا مثال زدنی است.

البته مورد مشابه چنین حالتی را می‌توان در استان گیلان و جنگل گیسوم مشاهده کرد. انتهای جاده جنگلی گیسوم منتهی به دریا می‌شود. اما واقعا باز هم حالت زیبای جاده ساحلی جنگل سیسنگان را ندارد که در هر سمت شما یک زیبایی طبیعی وجود داشته باشد.

استان مازندران ریه‌های تنفسی ایران و جنگل سیسنگان را می‌توان ریه‌های تنفسی استان سرسبز مازندران دانست! حال تصور کنید که چه هوای خارق‌العاده‌ای در اینجا انتظار شما را می‌کشد!

جنگل سیسنگان34

مسیر دسترسی به جنگل سیسنگان

برای رسیدن به پارک جنگلی سیسنگان کافی است خودتان را به یکی از شهرهای نور یا نوشهر در استان مازندران برسانید و وارد جاده نور به نوشهر شوید. برای دسترسی به جنگل سیسنگان از تهران، دو مسیر بسیار زیبا و سرراست مقابل روی شما است.

مسیر اول: حرکت از جاده هراز به سمت مازندران است. وقتی که در مسیر جاده هراز به آمل رسیدید، کافی است مسیر رو به شمال را تا محمودآباد ادامه دهید و از محمود آباد به سمت غرب و شهرستان نور حرکت کنید. از شهرستان نور کافی است وارد جاده نوشهر شده و پس از حدود ۳۵ کیلومتر که تابلوی ورودی جنگل سیسنگان را مشاهده کردید، از دوربرگردان دور بزنید و وارد پارک جنگلی سی سنگان شوید.

مسیر دوم: از جاده‌ی زیبا و خاطره انگیز چالوس می‌گذرد. پس از رسیدن به چالوس، به سمت نوشهر حرکت کنید و از نوشهر به سمت شرق و جاده نور حرکت کنید. پس از حدود ۳۰ کیلومتر حرکت در جاده ساحلی نوشهر به نور، جنگل زیبای سیسنگان در سمت راست شما نمایان خواهد شد.

مسیر دسترسی به جنگل سیسنگان2

جنگل گیسوم

جنگل گیسوم و ساحل گیسوم به‌عنوان یکی از بهترین مکان های دیدنی گیلان است که گونه های گیاهی و جانوری متنوع و خاصی دارد.

کارشناسان تاکنون ۷۶ گونه گیاهی مختلف در این جنگل شناسایی کرده‌اند. با توجه به نوع خاک و محل زندگی این گونه‌های گیاهی شاید بتوانید نمونه‌های مشابه آن‌ها را در جاهای دیگر کشور هم پیدا کنید.

گردشگران تور شمال می‌توانند در هر فصلی که بخواهند به گیلان سفر کنند چرا که فصل در این منطقه معنی ندارد. بهار، تابستان، پاییز، زمستان! هریک از فصل‌ها زیبایی به خصوصی دارد که نمی‌توان گفت کدام بهتر است اما نیمه اول سال فروردین و اردیبهشت می‌تواند بهترین زمان برای لذت بردن از جاهای دیدنی اطراف گیسوم باشد.
بهترین زمان سفر به گیسوم فصل های بهار و تابستان است، در عین حال در فصل پاییز زیبا ترین تصویر از درختان را نظاره گر باشید که زیبایی توصیف ناپذیری دارد اما این‌ها دلیل نمی‌شود که در زمستان جنگل گیسوم مناسب سفر نباشد. درختان در فصل زمستان سفید پوش می‌شوند و جلوه ی جنگل گیسوم به نوعی غیر قابل وصف زیبا می‌شود.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی گیسوم

این جنگل در ۱۰ کیلومتری جاده اسالم به خلخال و در محور رشت به آستارا قرار دارد.

جنگل3 گیسوم1

جنگل ارسباران

این جنگل ها با ۱۳۰ هزار هکتار وسعت در کناره جنوبی رود ارس و در شمال استان‌ آذربایجان شرقی واقع شده است و یکی از زیباترین مناطق شمال غرب کشور به‌حساب می‌آید.

از نظر اقلیمی شبیه منطقه قفقاز است. کوه‌های پر از درخت که در میانشان مراتع پراکنده دارد و اکثر این مراتع محل زندگی عشایر دامدار منطقه است.

بارش باران در جنگل های ارسباران بیش از میانگین بارش سالانه در سایر مناطق شمال غربی ایران است. بارندگی بیشتر و جاری بودن چندین چشمه و رودخانه باعث شده تا ارسباران نام‌های مثل «قره‌داغ» بگویند چون جنگل انبوه باعث سیاه دیده شدن کوه‌ها می‌شود.

مسیر دسترسی جنگل ارسباران

جنگل‌های ارسباران در نزدیکی شهر کلیبر قرار دارد و فاصله آن تا تبریز نیزحدود ۲۲۰ کیلومتر است. از طرفی دیگر این منطقه کوهستانی و جنگلی در مرز ارمنستان و آذربایجان واقع شده و از کوه قوشاداغ در جنوب شهر اهر تا رود ارس گسترده شده است.

جنگل ارسباران1

جنگل های حرا 

یکی از جاذبه‌های طبیعی جزیره قشم جنگل حرا است که در بین خشکی و دریا قرار گرفته است. این جنگل یکی از بزرگترین جنگل‌ها در بین جنگل‌های ایران است.
جنگل حرا در میان جزیره قشم و استان هرمزگان قرار دارد که یک منبع اکولوژیکی مهم به شمار می‌آید به صورت تالابی پوشیده از درختانی است که در مناطق جنب حاره ای و گرم حاره ای قرار گرفته‌اند.

درختان جنگل دریایی حرا در طی شبانه‌روز تنها به مدت 6 تا 7 ساعت نمایان و قبل رؤیت هستند. هنگام مَد به حالت شناور باقی می‌مانند و تا شاخه به زیر آب فرو می‌روند.

این جنگل زیبا به منطقه‌ای حفاظت شده تبدیل شده است که سالانه گردشگران زیادی از جنگل حرا دیدن می‌کنند و از طبیعت بکر آن لذت می‌برند.

 جنگل‌های حرا قشم جزئی از میراث طبیعی کشور ایران به شمار می‌آید و وسعت آن حدودا ۸۵۰۰۰ هکتار است و هم چنین یکی از ذخیره گاه‌های زیست کره ایران و جزء عجایب هفتگانه قشم محسوب می‌شود.

جنگل های حرا 1

 مسیر دسترسی به جنگل های حرا

اگر مرکز جزیره قشم را در نظر بگیریم بنابراین فاصله آن تا جنگل های حرا به 74 کیلومتر می رسد. این مسافت را تقریبا می توانید در مدت زمان یک ساعت و پنج دقیقه سپری کنید البته اگر بین راه هیچ گونه توقفی نداشته باشید.

شما از راه خشکی نمی توانید به جنگل های حرا برسید چرا که این جنگل ها در میان آب های جنوب محصور شده اند و بخش قابل توجهی از آن ها نیز به صورت منطقه محافظت شده درآمده اند. برای اینکه به جنگل های حرا دسترسی داشته باشید ابتدا باید به قشم بروید و سپس راهی روستای سهیلی شوید. در این روستا قایق های بسیار زیادی منتظر گردشگران هستند تا آن ها را به سمت جنگل های منطقه ببرند.

 مسیر دسترسی به جنگل های حرا1

جنگل ابر شاهرود

این جنگل یکی از زیباترین و معروف‌­ترین جنگل­‌های ۴۵ میلیون ساله­ هیرکانی است که در شمال شرق ایران واقع شده است. ۳۵ هکتار وسعت دارد، ادامه­ جنگل‌­های سرسبز شمال بوده و در اغلب مواقع با اقیانوسی از ابر پوشیده شده است و به همین جهت به آن جنگل ابر می‌گویند.

در این منطقه ابرها تا حدی به درختان نزدیک می‌شوند که گویی جنگل بر فراز ابرهاست. علت این پدیده طبیعی زیبا موقعیت جغرافیایی آن است که در واقع محل تلاقی دو اقلیم آب ‌و هوای متفاوت، یعنی ناحیه کم فشار دشت گرگان و ناحیه پرفشار منطقه ابر است.

اگر علاقه‌مند به کمپ زدن در طبیعت هستید، می‌توانید در جنگل ابر چادر برپا کنید. اما یادتان باشد برای کمپینگ در جنگل باید تجهیزات کافی مانند وسایل برپایی آتش و لباس گرم، با خود داشته باشید و به همراه راهنما و در قالب تور مجاز طبیعت گردی، برای خوابیدن در جنگل اقدام نمایید.

با اینکه در هر فصلی از سال جلوه زیبایی به خود می گیرد ولی برای دیدن ابرهایی که سوار بر درختان جنگل شده اند باید هوا صاف و آفتابی باشد. در ماه های زمستانی هم رفتن به این جنگل توصیه نمی شود چون در این بازه زمانی جاده های آن لغزنده و خطرناک هستند.

جنگل ابر شاهرود1

مسیر دسترسی به جنگل ابر

از هر کجا که بخواهید به جنگل ابر شمال بروید، ابتدا باید خود را به استان سمنان برسانید و بعد از سمت شاهرود یا بسطام به سوی آزادشهر حرکت کنید. سپس با عبور از روستای قلعه نو خرقان، وارد جاده‌ جنگل خواهید شد. پس از رسیدن به جنگل باید اتومبیل خود را در جایی پارک کرده و با پای پیاده از گشت و گذار در این جنگل لذت ببرید.

اگر می‌خواهید بدون اتومبیل شخصی به این جنگل سفر کنید، باید ابتدا خود را با قطار یا اتوبوس به شاهرود رسانده و سپس در میدان امام شاهرود با استفاده از تاکسی یا اتوبوس‌هایی که به طرف روستای ابر می‌روند، به جنگل ابر بروید.

مسیر دسترسی به جنگل ابر1

جنگل های انجیلی

درختان انجیلی گونه‌ای زیبا و منحصر به فردند که فقط در نوارجنوبی دریای خزر می‌رویند. درختان سر به فلک کشیده‌ای که طیف بی‌نظیری از رنگ‌ها را به شما هدیه می‌دهند و گذر از آن شما را وارد بازی رنگ‌ها می‌کند.

دیدن جنگل انجیلی زیرآب دیدار از شگفتی‌های طبیعت است. در این طبیعت زیبا گیاهانی را می‌توانید ببینید که نمونه آن در مناطق دیگر ایران دیده نمی‌شود.
یکی از صحنه‌های جالبی که ممکن است در دیدار از جنگل انجیلی زیرآب ببینید، درختان درهم گره‌خورده است. از ویژگی‌های درختان انجیلی این است که اگر در نزدیکی یکدیگر قرار گیرند، یک کلونی از درختان را تشکیل می‌دهند که باوجود جدا بودن، تبدیل به درختی یگانه می‌شود.
جنگل انجیلی زیرآب در هر فصلی از سال دیدنی و زیبا است. همچنین خزه‌ها، قارچ‌ها، سرخس‌ها و گیاهانی که سر راه شما قرار می‌گیرند و بسیاری دیگر از شگفتی‌های طبیعت را فقط در جنگل انجیلی می‌توانید ببینید.

جنگل های انجیلی1

دسترسی به جنگل انجیلی

برای رسیدن به جنگل‌های انجیلی سوادکوه باید مسیر جاده فیروزکوه-قائمشهر را در پیش بگیرید. پس از رسیدن به میدان شهر زیرآب، به‌سمت راست (سمت لاجیم) ادامه مسیر دهید تا با طی حدود ۱۸ کیلومتر، به روستای اتو برسید. بعد از عبور از این روستا، یک دوراهی خاکی مقابل‌تان قرار می‌گیرد. مسیر سمت چپ به روستای ولیلا می‌رسد.

پس از رسیدن به روستا، سراغ مسجد را بگیرید؛ زیرا در فضای رو‌به‌روی مسجد، مکان مناسبی برای پارک وسیله نقلیه وجود دارد. ضمن آنکه جاده خاکی رو‌به‌روی این مسجد، مسیر حرکت به‌سمت روستای سوخته سرا و جنگل‌های انجیلی سوادکوه را مشخص می‌کند. مسجد دیوارهای کوتاهی دارد و تشخیص آن در روستا کار چندان دشواری نیست. بقیه مسیر را تا جنگل انجیلی باید پیاده طی کنید که حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

دسترسی به جنگل انجیلی26

جنگل دو هزار

جاده دو هزار از زیباترین مسیرهای جنگلی در استان مازندران است.

زمانی که در این جاده‌ حرکت می‌کنید، چشم‌انداز بی‌نظیری از مناطق سرسبز شمالی را خواهید دید که هوش از سرتان برده و شما را مجذوب خود می‌کند. در نتیجه تعجبی نیست اگر جاده دوهزار و دیدنی‌های اطراف آن‌ها به یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران تبدیل شوند.

اگر به کوهنوردی علاقه‌مندید، باید نام روستای عسل محله و ییلاقات اطراف راشنیده باشید. این روستا یکی از پرطرفدارترین بخش‌های جنگل دو هزار است که نقطه شروع مسیر صعود به قله سیالان محسوب می‌شود.

اگر کوهنورد حرفه‌ای هستید و سال‌هاست در این رشته ورزشی فعالیت می‌کنید، سری به ارتفاعات روستای عسل محله بزنید تا بار دیگر طعم واقعی یک کوهنوردی جانانه در ارتفاعات جذاب شمال کشور را بچشید.

جنگل دو هزار1

مسیر دسترسی به جنگل دوهزار

برای دسترسی به جنگل دوهزار باید به ارتفاعات جنوبی تنکابن بروید. در واقع فاصله تنکابن تا جنگل دوهزار زیاد نیست و دسترسی به ورودی این جنگل‌ها از سمت منطقه‌ای به نام خرم‌آباد امکان‌پذیر است.برای رسیدن به خرم‌آباد به سمت جنوب تنکابن بروید و پس از روستای قلعه گردن به منطقه خشکه رود می‌رسید.  از اینجا تابلوهای جنگل دو هزار را می‌بینید که می‌توانید در مسیر آن حرکت کنید.

از سمت روستای چلاسر هم باید در سه‌راه سلیمان آباد با دیدن تابلوی ورودی جاده دوهزار مسیر خود را به این سمت ادامه دهید.یک مسیر دیگر برای دسترسی به این منطقه، جاده الموت به جنگل سه هزار است که بیشتر برای پیمایش و کوهنوردی است. ضمن اینکه به دلیل خاکی بودن جاده معمولاً مسیر دسترسی آفرود سواران هم هست.

آدرس: مازندران، تنکابن، خرم‌آباد، روستای خشکه رود، جاده دوهزار، جنگل‌های دوهزار و سه هزار

مسیر دسترسی به جنگل دوهزار2

جنگل فیلبند

روستای فیلبند از زیباترین روستاهای مرتفع در استان مازندران است. این روستا به‌دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه‌اش و قرار گرفتن در ارتفاع کوهپایه‌ای، چشم‌اندازی زیبا به مراتع و روستاهای اطراف دارد.

روستای فیلبند با طبیعت بکر و زیبایش در نیمی از سال با ابرها احاطه می‌شود و طبیعت دوستان زیادی در فصل گرم به این منطقه خوش آب و هوا سفر می‌کنند. دریای ابر فیلبند در بیشتر روزهای سال تشکیل می‌شود؛ تماشای حرکت ابرها از میان پاها و احاطه شدن در توده‌های ابر، لحظات به‌یادماندنی برای گردشگران خلق می‌کنند.

مسیر دسترسی به جنگل فیلبند

برای رسیدن به فیلبند باید از تهران راهی جاده هراز شوید، نرسیده به جنوب آمل جاده‌ای فرعی را به سمت شرق بپیچید که تابلویی سبز‌رنگ روی آن نوشته است فیلبند، و به سمت آن‌جا برانید.

جنگل فیلبند1

جنگل النگدره

پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد.

پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است.

پارک جنگلی النگدره طبیعتی چهار فصل و تماشایی دارد. در هر فصل و هنگامه‌ای که به این جنگل سفر کنید، آن را غرق در زیبایی و شگفتی خواهید دید. با این وجود این پارک جنگلی در پاییز چهره‌ هزار رنگ و رویایی به خود می‌گیرد که بسیار چشم‌نواز است.

جنگل النگدره1

مسیر دسترسی به جنگل النگدره

آدرس: استان گلستان، 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان، پارک جنگلی النگدره

برای رسیدن به این پارک جنگلی زیبا ابتدا باید به استان گلستان، شهر گرگان بروید و سپس از طریق بلوار ناهارخوران، فرعی پارک جنگلی النگدره خود را به این منطقه برسانید.

توجه داشته باشید که بردن ماشین به داخل جنگل در روزهای زوج امکان پذیر نیست. شما در این روزها باید ماشین تان را در پارکینگ پارک کنید و با استفاده از خودروهای برقی یا پیاده گشتی در النگدره داشته باشید.

مسیر دسترسی به جنگل النگدره2

جنگل نهارخوران

پارک جنگلی نهار خوران یکی از مقاصد گردشگری استان گلستان است که شهرت ملی دارد. پارک جنگلی نهارخوران به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد، اغلب آب و هوایی دلچسب و مطبوع داشته و می تواند یک روز خاطره انگیز را برای شما بسازد.
این پارک جنگلی دارای امکانات رفاهی مختلف و مناسب از جمله پارکینگ، آلاچیق و زمین بازی است.
به غیر از بازدید از ناحیه پارادایز و آبشار مصنوعی جنگل ناهارخوران، شما در این پارک جنگلی زیبا گزینه‌های دیگری نیز برای گشت و گذار و تفریح دارید؛ تنها کافی‌ست وقت بیشتری برای گردش در این پارک کنار بگذارید.
مثلا می‌توانید در جنگل مصنوعی پارک که پر از درخت‌های کاج است، قدم بزنید یا به سراغ رودخانه زیارت که از میان جنگل عبور می‌کند بروید و از طراوت این رودخانه در فضای سبز جنگل لذت ببرید.

مسیر دسترسی

آدرس: استان گلستان، شهر گرگان، ۸ کیلومتری مرکز شهر گرگان به سمت جنوب

برای رسیدن به این پارک جنگلی زیبا ابتدا باید به استان گلستان، شهر گرگان بروید و سپس از طریق بلوار ناهارخوران به این منطقه برسید.

جنگل نهارخوران1

جنگل پلنگ دره

پلنگ دره یکی از جاذبه‌های سوادکوه مازندران است و اگر قصد سفر به این منطقه رادارید، باید عاشق جنگل نوردی و طبیعت‌گردی باشید.

این جنگل به دلیل آب‌وهوای بی‌نظیر خود طرفداران زیادی دارد. در این جنگل یک رودخانه پرآب و خروشان وجود دارد و به دلیل وجود آب فراوان در این منطقه شما شاهد طبیعتی سرسبز و بکر هستید. شما می‌توانید در فصول گرم به این جنگل زیبا بروید.

شما محل‌های مناسبی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و کمپینگ می‌توانید در اطراف این جنگل پیدا کنید و از آرامش این جنگل بکر لذت ببرید.

مسیر دسترسی

از جاده‌ فیروزکوه راه بیفتید تا به شیرگاه برسید. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده‌ اصلی خارج می‌شوید. در ادامه از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و از روستای نفار می‌گذرید. مسیر از اینجا خاکی می‌شود و به‌ خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد.

۱۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنید. حدود ۱ ساعت طول می‌کشد تا به اول مسیر پیاده‌روی برسید. ماشین را پارک کنید و بقیه‌ مسیر را از دل جنگل بروید. رودخانه را دنبال کنید تا به آبشار و حوضچه‌اش برسید.

جنگل پلنگ دره1

جنگل کوهسار کنده

کوهسار کنده نام روستایی از توابع شهرستان نکا، استان مازندران است. منطقه جنگلی و پوشش سرسبز اطراف این روستا یکی از تفرجگاه های شهرستان نکا و استان مازندران است.

گونه درختان، خزری بوده و وجود رودخانه ای زیبا، منظره هایی منحصر به فرد بوجود آورده است. یکی از جذاب ترین جاذبه های روستای کوهسار کنده، آبشار کوهسار می باشد. بقعه امامزاده جعفر، در روستای کوهسار کنده نیز یکی دیگر از مکان های گردشگری محسوب می شود.

مسیر دسترسی

 روستای کوهسارکنده از توابع بخش مرکزی شهرستان نکا در دهستان پی رجه قرار گرفته و در مسیر راه اصلی مناطق هزار جریب نکا قرار دارد و در سه راهی منطقه (لکشا)، نرسیده به بالا زرندین علیا و فاصله روستا تا شهرستان نکا حدودا 12 کیلومتر می باشد.

جنگل کوهسار کنده1

جنگل راش سوادکوه

اگر به طبیعت گردی علاقه داشته باشید، حتما سفر به جنگل راش برای شما لذت‌بخش خواهد بود. به دلیل وجود انبوهی از درختان افرا، ملج، سردار،  توسکا و راش چشم‌انداز بی‌نظیری را رقم زده است.

زیبایی، ارزش بالا و نایاب بودن چوب راش باعث شده تا به این جنگل، جنگل راش بگویند. از لحظه ورود به این جنگل ابهت درختان چند صد ساله شما را در بر خواهد گرفت. مسیر پیاده‌روی در جنگل بسیار زیبا است.

مسیر دسترسی جنگل راش

فاصله این جنگل انبوه از مرکز استان مازندران، یعنی شهر ساری ۱۰۰ کیلومتر است و از شهر تهران نیز تا این منطقه حدود ۳ تا ۴ ساعت رانندگی فاصله خواهید داشت.

از هر شهری که سفر خود را شروع می‌کنید به ساری بروید. از جنوب شهر ساری، وارد جاده فیروزکوه شوید و به سمت شهرستان سوادکوه رانندگی کنید. به سمت شهر پل سفید بروید. با استفاده از تابلوهای راهنما خود را روستای سنگده برسانید. از نگهبانی ورودی جنگل رد شوید و مسیری حدود ۱۰ کیلومتر از جنگل را طی کرده تا به جنگل‌ راش برسید.

جنگل راش سوادکوه2

جنگل مشه

جنگل مشه آب و هوای معتدلی دارد. در اطراف جنگل، محدوده گردشگری و تفریحی ایجاد شده و در آن، امکانات گوناگونی مانند استخر آب گرم و پیست اسکی نیز قرار دارد.

امکاناتی چون پیست اسکی، استخر آبگرم، کلبه‌های چوبی و امکانات رفاهی دیگر در دل جنگل، آماده پذیرایی از گردشگران است.

مسیر دسترسی

1- سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین.
2- راه اردبیل به آستارا پیش از رسیدن به نمین تابلوی راهنمای جنگل فندقلو.
3- جاده اردبیل به تهراندر گردنه حیران داخل روستای گیلده.

جنگل مشه1

جنگل پیرداوود

یکی از جاذبه‌های دیدنی در طبیعت جنگل های ارسباران است. جنگل های ارسباران در روستای خوینه رود ورزقان می‌باشد. از مکان‌های گردشگری این روستا علاوه بر بهشت گمشده ایران زمین و جنگل‌های زیبای ارسباران می‌توان به منطقه بکر هفت چشمه و قلعه تاریخی آغجا قلعه اشاره کرد.

مسیر دسترسی

از تهران به استان گیلان سفر کنید.جنگل پیرداوود در نزدیکی روستای خوینه رود واقع شده است. خوینه رود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در میان جنگل‌های گمشده ارسباران قرار گرفته است.

روستای خوینه رود، جز دهستان بکرآباد، بخش مرکزی شهرستان ورزقان می‌باشد.

جنگل پیرداوود1

جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی نوار سبز رنگ جنگل های شمال ایران است که از محدوده ی گلستان تا استان اردبیل را در برمی گیرد. این جنگل ها مهم ترین منبع تامین اکسیژن و هوای پاک ایران به شمار می رود.

در این جنگل ها صدها گونهِ جانوری و گیاهی زندگی می کنند. قدمت این جنگل ها به دوره سوم زمین شناسی می رسد. جنگل های هیرکانی شمال ایران در طی میلیون ها سال به وجود آمده اند. مهم ترین عامل جلوگیری از سیل این جنگل ها و ارتفاعات آن است.

جنگل های هیرکانی در گستره وسیعی در جنوب دریای خزر و شمال رشته کوه البرز قرار دارند. این جنگل‌ها در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌اند و در ۶ استان شمالی ایران پراکنده هستند.

جنگل های هیرکانی از گیلداغ در جمهوری آذربایجان آغاز می‌شوند و پس از گذشتن از استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و سمنان، تا خراسان شمالی امتداد می‌یابند.

آب هوای جنگل های هیرکانی معتدل مرطوب و سرد مرطوب به شمار می رود. دلیل بقای جنگل های هیرکانی روطوبت دریاچه  خزر و روطوبت و گرمای فصل تابستان است.

جنگل های هیرکانی4

جنگل شیخ موسی | بندپی شرقی بابل

روستای ییلاقی شیخ موسی معروف‌ترین روستای ییلاقی در بخش بندپی شرقی، شهرستان بابل است و با قرارگیری در ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا، در ۶۵ کیلومتری بابل قرار دارد.

با برخورداری از چشم‌اندازهای جنگلی، ییلاقی و کوهستانی، این روستا میزبان خانه‌های چوبی، حصار‌های سنگی و تپه‌های سرسبز و دوست‌داشتنی است که همگی در کنار یک‌دیگر آن را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی و جاذبه های گردشگری بابل تبدیل کرده‌‌اند.

برای رفتن به این ییلاق باید از بابل به گلوگاه بروید که ۱۵ کیلومتر از هم فاصله دارند. بعد از عبور از گلوگاه، ۳۰ کیلومتر در جاده‌ای آسفالته که از دل جنگل سرسبز و رودخانه‌ها می‌گذرد، پیش بروید.

سپس در یک مسیر ۱۰ کیلومتری که جاده‌ی خاکی است، رانندگی کنید تا نهایت به ییلاق حاجی شیخ موسی برسید.

جنگل شیخ موسی1

جنگل بلوط زاگرس

این جنگلها در امتداد رشته کوه زاگرس قرار دارند، کوههای زاگرس از شمال غرب تا جنوب غربی ایران کشیده شده است.

این کوهها ابرهای باران زا را از دریای مدیترانه جذب می کنند و شرایط وجود جنگل را پدید می آورند. این جنگلها از پیرانشهر آذربایجان غربی شروع و تا استان فارس ادامه می یابد.

در ایران بلوط مهم‌ترین و فراوان‌ترین گونهٔ درختی موجود در غرب کشور، به ویژه در منطقه زاگرس محسوب می‌شود. سلسه جبال زاگرس، وسیع‌ترین و اصلی‌ترین رویشگاه گونه‌های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

جنگل بلوط زاگرس2

جنگل جوارم

روستای جوارم یکی از روستاهای زیبا در استان مازندران است که در شهرستان سوادکوه قرار دارد. پارک جنگلی جوارم در فاصله حدود ‌۶ کیلومتری شمال تا شمال‌غربی شهر زیرآب و  ۱۱ کیلومتری جنوب شهر شیرگاه، در ضلع شرقی جاده آسفالته فیروزکوه واقع شده است.

از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک به جوارم سوادکوه می‌توان جنگل لفور را نام برد. این مکان رویایی با قدمتی چندین میلیون ساله و با برخورداری از رودها و چشمه‌های خروشان و متعدد یکی از منحصر به‌فردترین مناظر اطراف سوادکوه است. این ناحیه از مجموعه دره‌ها، ارتفاعات، جنگل‌ها، رودها، سدی پر آب و یک روستای باستانی تشکیل شده است.
از دیگر اماکن گردشگری مجاور جوارم سوادکوه می‌توان آبشار گزو را برشمرد که به‌عنوان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای مازندران شناخته می‌شود. اغلب زمین‌های این ناحیه با درختان کم‌یابی نظیر راش، افرا و توسکا پوشیده شده است.

جنگل جوارم1

مسیر دسترسی به جنگل جوارم

پارک جنگلی جوارم در فاصله حدود ۲۳۰ کیلومتری از شهر تهران و در جاده تهران-فیروزکوه قرار دارد. از شرق تهران و از جاده فیروزکوه به‌سمت ساری حرکت کنید تا در راه به شهر پل سفید برسید.

با عبور از این شهر، به بخش زیرآب سوادکوه وارد می‌شوید. جاده را تا گذر از شهر زیرآب ادامه دهید؛ پس از کمی رانندگی ورودی پارک جنگلی جوارم را در سمت راست خود مشاهده می‌کنید.

این پارک بعد از شهر زیرآب، نرسیده به شیرگاه قرار گرفته است.

مسیر دسترسی به جنگل جوارم1

جنگل ارفع ده فیروزکوه

جنگل ارفع ده یکی از بکرترین و زیباترین جنگل های ایران است. درختان انبوه وحشی مانند زالزالم، ولیک و ته دونه با بوی نمدار درختان کاری می کند که خاطره این سفر از یادتان نرود. این جنگل ها که گاهی در مه فرو می روند منظره زیبایی دارند که سالانه صدها گردشگر عاشق طبیعت را به سمت خود می کشاند.

اگر به کوهنوردی علاقه دارید، مسیر سمت چپ‌ را پیش بگیرید. اما اگر مسیر سمت راست را انتخاب کنید، وارد منطقه‌ای سحرآمیز می‌شوید. درختان درهم‌تنیده و کهنسال در مه فرو رفته‌اند.

صدای خش خش برگ‌های زیر پا و آواز پرندگان شما را به وجد می‌آورد. شگفتی این منطقه به اینجا ختم نمی‌شود، اگر به راه‌تان ادامه دهید، درختان محو و آسمان نمایان می‌شود و به چشمه‌ای خروشان می‌رسید. این چشمه پراو نام دارد و مانند اسمش بسیار پرآب است. دیدن نمای تماشایی چند روستا و غار اسپهبد خورشید در کنار چشمه رنگ دیگری به سفرتان می‌دهد.

بهترین زمان سفر به این منطقه، بهار و پاییز است. در این زمان، در هوایی مطبوع نفس می‌کشید و مناظر تماشایی از درختان سر به فلک کشیده می‌بینید. ارفع‌ ده زمستان‌های سرد و برفی‌ دارد. اما این موضوع از زیبایی‌اش کم نمی‌کند. با تجهیزات لازم می‌توانید از مناظر روزهای برفی آن دیدن کنید.

جنگل ارفع ده فیروزکوه1

مسیر دسترسی به جنگل ارفع ده

جنگل ارفع ده در استان مازندران، بخش مرکزی شهرستان سوادکوه قرار دارد.

فاصله جنگل ارفع ده از پل سفید: ۳۰ کیلومتر

فاصله جنگل ارفع ده از تهران: ۱۷۰ کیلومتر

جنگل و روستای ارفع ده در مسیر فرعی راه ارتباطی تهران به مازندران از طریق جاده فیروز کوه قرار دارد. در جاده فیروزکوه پیش می‌روید. بعد از عبور از فیروزکوه و روستای معروف ورسک، به منطقه‌ای به نام چاپارخانه یا دم زنون (نام روستاهای منطقه) می‌رسیم.

در سمت چپ جاده هلال احمر سرخ آباد دیده می‌شود که کمی از کنار جاده عقب‌تر است. ۲۰ متر بالاتر از هلال احمر، دو جاده خاکی وجود دارد که جاده سمت راست به طول هفت کیلومتر، جاده خاکی مناسبی است و انواع سواری و مینی بوس می‌توانند در آن تردد کنند. این جاده ما را به روستای ارفع ده می‌رساند.

مسیر دسترسی به جنگل ارفع ده1

جنگل لاجیم ساری

جنگل لاجیم در استان مازندران، در منطقه ی سواد کوه از رشته کوه های استان البرز شرقی ، واقع شده است . این جنگل بدلیل داشتن آب و هوای مرطوب دارای پوشش گیاهی غنی است.

این محدوده جغرافیایی در یخبندان بزرگ پوشش گیاهی خود را از دست نداده است و به همین دلیل دارای درختان کهنسال بسیاری است.

بهترین زمان بازدید از روستای لاجیم در فصول بهار و تابستان می باشد. چراکه به علت آب و هوای کوهستانی آن منطقه، روستای لاجیم تابستان های خنک و زمستان های سرد دارد.

روستای لاجیم از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه، در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی پل سفید و ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ساری قرار دارد.

این روستا، از شمال به جنگل و روستاهای ورکی، آقمشه و آمره، از شرق به جنگل‏های آچو، منطقه دودانگه و قارن سرا، از جنوب به جنگل و روستاهای اتو و پیر نعیم و از غرب به روستاهای ولیلا و سوخته سرا محدود می‏شود.

جنگل لاجیم ساری1

جنگل الیمستان

به جرأت می توان گفت این جنگل به عنوان یکی از رویایی ترین جنگل های ایران محسوب می شود و به شما فرصت تماشای درختان سر به فلک کشیده، به دور از دغدغه های ذهنی ایجاد می کند، باعث میشود بارها و بارها از زیباییهای جنگل الیمستان بشنوید.

 این منطقه را مه غلیظ و جنگل‌های سرسبز و انبوه در برگرفته است و  به طلای سبز ایران شهرت دارد. جنگل‌های الیمستان، محل رویش گیاه الیما است که در اردیبهشت ماه رشد می‌کند و آن‌طور که به‌نظر می‌آید، نام جنگل الیمستان نیز از آن گرفته شده است.

دسترسی به جنگل الیمستان

از آمل، کیلومتر ۲۰ و از تهران، کیلومتر ۱۴۰ جاده هراز، به مسیر فرعی در سمت راست جاده با تابلویی برمی‌خورید که روی آن نوشته شده است: امامزاده لهاش. وارد این فرعی شوید. در اوایل مسیر به دوراهی می‌رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید.

این جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ و خم بسیار، حدود هفت کیلومتر طول دارد که ابتدا شما را به روستای لهاش و پس از آن با طی حدود سه کیلومتر مسیر خاکی، به ایستگاه اول مسیر جنگل‌پیمایی الیمستان-امامزاده قاسم می‌رساند.

جنگل الیمستان1

جنگل نقله

جنگل نقله بر یکی از جاهای دیدنی رودبار است و در استان گیلان واقع شده است. این جنگل در 45کیلومتری جاده رشت به قزوین در نزدیکی منجیل و رودبار جا خوش کرده است و آب‌وهوایی بهشتی دارد.

این جنگل ییلاقی از جاهای دیدنی اطراف رشت سرسبز محسوب می‌شود. اگر در مسیر تهران به رشت به سمت روستای رستم آباد بروید، این منطقه جنگلی را خواهید دید.

هر چند که جنگل نقله بر رودبار یکی از بخش‌های زیبای این منطقه است؛ اما اطراف آن هم مناطق گردشگری زیادی وجود دارند. در کنار رودخانه سپیدرود که یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های رشت است. سرو هرزویل هم یکی از جاذبه‌هایی است که شما را جذب خود می‌کند.

جنگل نقله1

مسیر دسترسی به جنگل نقله

اگر از تهران قصد سفر به جنگل نقله بر رودبار را دارید، باید وارد بزرگراه قزوین به رشت شوید و به سمت استان گیلان برانید. فاصله جنگل نقله بر تا رشت، تقریباً 45 کیلومتر است و فاصله این جنگل تا تهران، در حدود 280 کیلومتر است.

بعد از گذر از منجیل و رودبار، به روستای رستم آباد می‌رسید. فاصله جنگل تا رودبار در حدود 26 کیلومتر است. بعد از گذر از این روستا و کمی رانندگی، به روستای نقله بر خواهید رسید.

جنگل در همسایگی این روستا جا خوش کرده است و منتظر شما مسافران طبیعت‌دوست است.

مسیر دسترسی به جنگل نقله1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *