راهنمای کمپینگ

با زباله های خود در کمپ چه کنیم؟

با زباله ها خود در کمپ چه کنیم؟11
کمپینگ یک تجربه عالی است اما در عین حال زباله‌های زیادی در طول سفر کمپ ایجاد میشود. خوشبختانه با کمی برنامه ریزی و تلاش همه ما می توانیم هنگام کمپینگ بهتر مراقب محیط باشیم. کاهش ضایعات و حفاظت از محیط زیست قبل از سفر کمپینگ آغاز می شود و تا زمانی که شما به خانه باز می گردید ادامه دارد. اصولی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: خرید، تهیه و بسته بندی مواد غذایی که بایستی هوشمندانه انجام دهید. انتخاب لوازم قابل استفاده مجدد به جای وسایل یکبار مصرف. استفاده از مواد شوینده ظروف سازگار با محیط زیست و وسایل شخصی (خمیر دندان، شامپو، صابون، ضد آفتاب…). جداسازی و دفع صحیح زباله و بازیافت. رعایت استانداردهای سازگار با محیط زیست برای دفع آب ظرف های کثیف و سایر زباله ها. پیروی از اصول Leave No Trace
مدیریت پسماند یک مشکل فزاینده در سراسر جهان است. حتی بیشتر در جوامع روستایی و دورافتاده که یافتن مکان‌های دفن زباله و کارخانه‌های بازیافت بسیار سخت‌تر است. بنابراین اولویت ما باید کاهش زباله باشد تا بازیافت.
در این مقاله چند راهکار وجود دارد که می توانید هنگام کمپینگ انجام دهید تا حیوانات را از چادر خود دور نگه دارید.
هنگامی که در یک مکان دورافتاده کمپ می زنید، باید توجه داشته باشید که اغلب مکان مشخصی برای دفع زباله در کمپ شما وجود ندارد، بنابراین، هر زباله ای که تولید می کنید باید به خانه ببرید.

 

از ظروف چندبار مصرف استفاده کنید

پلاستیک های یکبار مصرف مانند کیسه ها، بطری ها، نی ها و ظروف به طور باور نکردنی برای محیط زیست مضر هستند. قرن‌ها طول می‌کشد تا تجزیه شوند و قبل از تجزیه، مواد شیمیایی سمی را در محیط آزاد می‌کنند. و یا توسط حیوانات خورده میشوند و به بسیاری از گونه‌های گران بها آسیب زیادی وارد می‌کنند.
مسافران در بخش بزرگی از این زباله های پلاستیکی سهیم هستند. شما به راحتی می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن آن انجام دهید. یکی از بهترین راه ها برای کاهش ضایعات، استفاده از ظروف قابل استفاده مجدد مانند کیسه های برزنتی، لیوان های قهوه و بطری های آب قابل استفاده مجدد، ظروف غذاو… است.
کیسه‌های زیپ‌ دار را کنار بگذارید. این کیسه‌ها کاربردی هستند و مانع نشت مایعات در کوله‌پشتی‌تان به سایر وسایل‌ می‌شوند، اما این کیسه‌ها دوام زیادی ندارند و قابل بازیافت هم نیستند.
با صرف کمی هزینه‌ی بیشتر یک کیسه ضد آب وسایل بهداشتی تهیه کنید که تا چندین سال دوام می‌آورد.
عادت کنید همیشه یک کیسه کوچک قابل استفاده مجدد با خود بیاورید تا هرگز مجبور نباشید کیسه پلاستیکی را از فروشگاه قبول کنید.
در مورد آب آشامیدنی، همیشه سعی کنید بطری خود را دوباره پر کنید. اگر نمی توانید آب لوله کشی مقصد خود را بنوشید، به دنبال ایستگاه های پر کردن آب در هتل ها، رستوران ها و فرودگاه ها باشید.

 

از ظروف چندبار مصرف استفاده کنید1

 از صابون و خمیردندان تجزیه‌پذیر استفاده کنید

 

صابون و خمیردندان اثری نامطلوب در محیط زیست دارد و تجزیه آن‌ها نیاز به مدت زمانی طولانی میباشد. از محصولات تجزیه‌پذیر در محیط زیست استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از صابون یا خمیر دندان حداقل ۶۰ متر از منابع آب فاصله داشته باشید تا باعث آلودگی منابع آبی نشوید.

چند بطری به اندازه سفر بخرید و هر بار به سفر می روید آنها را با مایعات خود مانند شامپو، ژل دوش، شستشوی صورت، ضد آفتاب و محصولات مراقبت از پوست دوباره پر کنید

 از صابون و خمیردندان تجزیه‌پذیر استفاده کنید1

3

غذا و میان وعده‌ را خودتان آماده کنید

 

به مدیریت پسماندهای خود در محیط زیست توجه کنید و به جای استفاده از نگهدارنده های یک بار مصرف بطری پلاستیکی تهیه کنید و مواد مورد نیاز خود را در آن پر کنید.

همچنین به جای استفاده از غذای آماده مواد مورد نیاز خود را به صورت فله ای و در مقدار زیاد تهیه کنید و آن‌ها را پارچه‌های قابل شستشو و استفاده مجدد بقچه کنید تا در محیط زیست زباله‌ای برجای نگذارید.

میتوانید با خرید از فروشگاه­های محلی نزدیک کمپ باعث توسعه و رونق اقتصادی آن منطقه ­شوید.

همچنین، دیگر نیازی نیست برخی از وسایل را چندین کیلومتر با خود حمل کنید و در انتهای سفر آنها را بسوزانید. به این ترتیب،آلودگی هوا نیز کاهش می­یابد.

غذا و میان وعده‌ را خودتان آماده کنید1

از باتری های قابل شارژ استفاده کنید

 

برای جلوگیری از ایجاد زباله اضافه در کمپ میتوانید از باتری های قابل شارژ و یا باطری های خورشیدی استفاده کنید. بهترین مکان برای نگه داشتن باطری های قابل شارژ درون چراغ پیشانی اضافی است که با خود می آورید.

از بطری های یکبار مصرف استفاده نکنید.

با کمی برنامه‌ریزی نیاز به خرید بطری های پلاستیکی نخواهید داشت. برای استفاده در مسیر چندین بطری آب به همراه داشته و برای ذخیره آب در مناطق قابل دسترس از بشکه یا کیسه ذخیره آب مخصوص استفاده کنید.

از باتری های قابل شارژ استفاده کنید1

تجهیزات کمپینگ ِسازگار با طبیعت داشته باشید

 

بهتر است قبل از سفر اطمینان حاصل کنید که تجهیزات سفر شما برای طبیعت مضر نباشند و با محیط زیست کمپینگ شما سازگاری داشته باشند.

لوازم و تجهیزات پلاستیکی مانند چادر، ظروف و… در عین داشتن کارایی در نهایت به مرور زمان به یک زباله غیرقابل بازیافت در کمپ تبدیل می­شوند.

بنابراین انتخاب و خرید تجهیزاتی که از مواد طبیعی مانند پنبه، کنف و یا از مواد بازیافتی ساخته شده­ اند را مدنظر داشته باشید.

تجهیزات کمپینگ ِسازگار با طبیعت داشته باشید1

زباله های قابل بازیافت را جدا کنید

 

در کمپینگ آسان‌ترین راه کمک به حفظ محیط زیست دسته بندی زباله‌ها است.

برای این کار کیسه زباله قابل استفاده مجدد بیاورید. در یکی‌ زباله‌های دور ریز و در دیگری زباله‌های قابل بازیافت را بریزید. اگر محل کمپینگ مکانی برای جمع آوری زباله‌های قابل بازیافت نداشت زباله‌ها را به همراه خود برگردانید و از بازیافت آن‌ها مطمئن شوید.

رعایت عادت­های خوب محیطی در طول سفر کمپینگ ضروری است. هنگامی که برای اقامت در طبیعت کمپ و چادر برپا می‌کنید، می­توانید زباله­ های خود را در کیسه­ های قابل بازیافت دسته بندی کنید.

همچنین می­توانید به جای استفاده از لوازم پلاستیکی یکبار مصرف مثل کارد، چنگال، قاشق و ظروف مختلف این وسایل را از خانه همراه خود بیاورید تا زباله کمتری تولید شود.

زباله های قابل بازیافت را جدا کنید1

 از مواد غذایی قابل بازگشت استفاده کنید

 

 

ترجیحا تا جایی که می توانید سعی کنید که از موارد غذایی استفاده کنید که قابل تجزیه باشند و به سرعت به طبیعت برگردند.

مثلا مواد غذایی گوشتی، لبنی و از این قبیل غذاها خیلی دیگر تجزیه می شوند و پس از این که مدت زیادی در طبیعت باقی می مانند گازهای متاز که ۲۱ برابر خطرناک تر از CO2 هستند نیز تولید می کنند که برای کره زمین بسیار خطرناک است.

 از مواد غذایی قابل بازگشت استفاده کنید1

در مصرف آب صرفه‌جویی کنید

 

همانطور که در بالا گفتیم به جای استفاده از چند بسته بطری آب یکبار مصرف، بهتر است از یک بطری استفاده نمایید.

با یافتن منبع آب در طبیعت کمپ مثل چشمه­ه آب زیرزمینی، می­توانید چندین بار از آن استفاده کنید و دوباره بطری را پر کنید. انجام این کار در طول سفر، باعث کاهش قابل توجه تولید زباله های پلاستیکی در کمپ می­شود.

در مصرف آب صرفه‌جویی کنید1

آب را آلوده نکنید

 

استفاده بیش از حد از کرم ضدآفتاب، لوسیون، لوازم آرایشی و دیگر محصولات حل شونده در آب می‌تواند باعث آلودگی رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها شود. همچنین از نفوذ مواد دور کننده حشرات و حشره‌کش به آب جلوگیری کنید چرا که برای آبزیان سمی است.

آب را آلوده نکنید1

وسایل سفرتان را قبل از حرکت بازبینی کنید

 

قبل از بیرون رفتن از خانه و شروع سفر، دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که همه موارد مورد نیاز برای سفر کمپینگ، بسته بندی و همراه شماست.

می ­توانید از خریدهای غیرضروری پرهیز کنید و بسیاری از وسایل و لوازم مورد نیاز خود را از خانه بردارید.

این امر باعث کاهش مواد اضافی و درنتیجه کاهش تولید زباله در کمپ می­ شود.

همچنین زمانی که با آمادگی کامل و داشتن تمام مواد غذایی و وسایل و تجهیزات به مقصد برسید، دیگر نیاز نیست برای خرید بارها محل کمپ را ترک کرده و با سوزاندن بنزین باعث آلودگی هوا شوید.

وسایل سفرتان را قبل از حرکت بازبینی کنید1

به محیط زیست احترام بگذارید

 

هنگام کمپ زدن در طبیعت باید به حیات وحش محلی توجه ویژه­ داشته باشید و دقت کنید محلی را انتخاب نمایید که منطقه و محل زندگی حیوانات نباشد. همچنین برای برپاکردن چادر خود نباید به پوشش گیاهی محل آسیبی وارد نمایید.

جایی که قبلا در آنجا کمپ زده شده باشد می­تواند گزینه بسیار خوبی برای کمپ زدن و برپایی چادر و تجهیزات شما باشد.

همچنین، اگر نیاز به برپا کردن آتش داشتید، بهتر است از محل‌هایی که قبلا در انجا آتش روشن شده، استفاده کنید.

به محیط زیست احترام بگذارید1

ما نمی توانیم به طور کلی از ایجاد زباله جلوگیری کنیم، بنابراین استفاده مجدد از آن بهترین کار بعدی است. در اینجا چند ایده وجود دارد: کیسه های یخ، کیسه های نان و بسته بندی های مواد غذایی (به استثنای آن هایی که برای غذاهای فاسد شدنی استفاده می شوند): نگهداری سبزیجات کیسه زباله کیسه قابل بازیافت. غذاهای خشک و باقیمانده آن ها را ذخیره کنید. استفاده مجدد هنگام خرید غذا به جای بسته بندی پلاستیکی ساندویچ ها را بسته بندی کنید. ظروف غذای جامد: مواد غذایی و باقی مانده غذا را ذخیره کنید. کمپینگ بدون زباله احتمالاً یک انتظار غیرواقعی است، اما مطمئناً می‌توانیم با رعایت نکاتی که در این مقاله است، زباله بسیار کمتری از خود در محیط زیست به جای بگذاریم. اگر پیشنهادی دارید، فراموش نکنید که در قسمت نظرها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *