راهنمای کمپینگ

مکان مناسب جهت چادر زدن در طبیعت و شبمانی

مکان مناسب جهت چادر زدن در طبیعت و شبمانی111

انتخاب مکان مناسب جهت چادر زدن در سفر و کمپ می تواند یک کار بسیار چالش برانگیز و طاقت فرسا برای کمپ داران بی تجربه باشد. تکرار این کار پس از یک تلاش ناموفق می تواند حتی سخت تر باشد.

جایی که چادر خود را برپا می کنید تأثیر قابل توجهی بر راحتی و ایمنی کمپ شما خواهد داشت. انتخاب مکانی برای چادر زدن همیشه ساده نیست.
می توانید یک نقطه مسطح پیدا کنید، اما ممکن است در یک منطقه کم ارتفاع باشد و در صورت بارندگی زیاد مستعد سیل باشد.
یک کمپینگ خوب، پیش نیاز یک شب استراحت با کیفیت است.
با پیروی از این نکات برای یافتن مکان کمپینگ ایده آل، میتوانید محل خواب خود را آگاهانه انتخاب کنید و از هر گونه مسائل فاجعه آمیز در راه اندازی جلوگیری کنید.
 

مکان مناسب جهت چادر زدن در طبیعت و شبمانی1

زمین مسطح انتخاب کنید

 

مهمترین چیزی که در یک کمپینگ بهینه باید به دنبال آن باشید، زمین صاف است زیرا می تواند به معنای واقعی تفاوت بین استراحت خوب شبانه و بیدار شدن در محیط های کابوس وار باشد. به احتمال زیاد در مناطق پر از درخت کاج، شن، چمن یا خاک، به جای پر از سنگ و ریشه، به خواب راحت شبانه دست خواهید یافت.

یک مکان امن برای چادر نشینی انتخاب کنید

 

 

 • دور از مناطق خطرناک و خطراتی مانند رانش سنگ، بهمن و سیل. خارج از مسیر و دور از سایر کمپینگ ها.
 • از کمپینگ در نزدیکی درختان تنها، قله کوه ها، برآمدگی های بلند و سایر اهداف احتمالی رعد و برق خودداری کنید.
 • دور از مسیرهای حیوانات، لانه یا زیستگاه کمپ برپا کنید.
 • دور از مکان هایی که حشرات زیاد است باشید؛ مانند آب های راکد، برکه ها یا باتلاق ها.
 • نزدیک به آب، مانند رودخانه یا نهر.

 

از چادر زدن در تپه اجتناب کنید

 

در صورت امکان از کمپ در هر نقطه از تپه خودداری کنید. چه در بالا، پایین یا وسط یک تپه باشید، همه این مکان‌ها امنیت شما را تهدید می‌کنند. کمپیرهای تازه کار ممکن است به اشتباه فکر کنند که چادر زدن در دره ای در پایین تپه به دلیل محافظت عالی در برابر باد و خورشید ایده خوبی است.
با این حال، اگر باران ببارد، ممکن است در یک گودال آب یا بدتر از آن در یک سیل مرگبار بیدار شوید. گاهی اوقات زمین همواری وجود ندارد و ممکن است مجبور شوید به زمین های کمی شیب دار بسنده کنید.
حتما سر خود را روی شیب سربالایی قرار دهید و پاهای خود را به سمت پایین سرازیر کنید.
اگر به پهلو در امتداد شیب دراز بکشید، ناگزیر به یک طرف چادر می‌غلتانید و بدن خود را به مواد دیوار چادر فشار می‌دهید و پتانسیل خیس شدن از تراکم را ایجاد می‌کنید.

جهت تابش نور خورشید را در نظر بگیرید11

جهت تابش نور خورشید را در نظر بگیرید

 

همیشه به دنبال منطقه ای در مجاورت یک نقطه سایه باشید. چادری که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد، مانند سونا گرم می شود.

برخی از چادرها ممکن است در اثر اشعه های مضر خورشید آسیب ببینند یا زود خراب شوند، بنابراین همیشه قبل از بیرون رفتن در طبیعت، دستورالعمل های مراقبت از چادر را بررسی کنید.

جهت وزش باد را در نظر بگیرید

 

به دنبال یک کمپینگ با بادگیر طبیعی باشید. مهم نیست که در کجا کمپ می کنید، سعی کنید چادر خود را طوری قرار دهید که درب آن به دور از باد باشد تا از بادهای شدید محافظت شود.
اگر چادر شما در تمام طول شب در باد تکان بخورد، استراحت خوب در شب برایتان بسیار دشوار خواهد شد.
به علاوه، اگر رو به باد قرار بگیرید، چادر شما به دلیل عایق بندی ضعیف به شدت سردتر می شود.

 نزدیک آب کمپ بزنید؛ اما نه خیلی نزدیک!1

 نزدیک آب کمپ بزنید؛ اما نه خیلی نزدیک!

یک سایت در نزدیکی منبع آب پیدا کنید آب یک منبع بسیار مهم در هر شرایطی است. این در شرایط کمپینگ نیز صادق است. اگر می‌توانید در نزدیکی یک آب، مانند دریاچه یا رودخانه، چادر بزنید، می‌توانید آب خوبی برای نوشیدن، پخت و پز داشته باشید.

اگر هیچ کدام وجود ندارد، باید برای تمام نیازهای خود که در بالا ذکر شد، جیره آب اضافی همراه داشته باشید. با این حال، خیلی نزدیک به رودخانه کمپ نزنید.

برخی از کمپرها احساس می کنند که در صورت تمام شدن آب خود، کمپ زدن در نزدیکی منبع آب ایمن تر است. اما، این ممکن است امن ترین انتخاب نباشد.

چند دلیل وجود دارد:

1. کمپینگ خیلی نزدیک به یک مسیر آب می تواند خطرناک باشد اگر باران ببارد و سیل ناگهانی ایجاد شود.

2. کمپینگ خیلی نزدیک به آب می تواند منابع آب را آلوده کند. بسیاری از کمپینگ های تاسیس شده در فاصله 60متری یا بیشتر از منبع آب قرار دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، کمپینگ خود را نزدیک به منبع آب، اما نه خیلی نزدیک، نگه دارید.

چادر زدن را در خانه تمرین کنید

این یکی دیگر از کارهای قبل از سفر است. با تمرین در خانه، کل فرآیند چادر زدن را تجربه می کنید. این کار به شما سرنخ هایی می دهد؛ مانند اینکه کل تمرین چقدر طول می کشد.

همچنین، این یک راه خوب دیگر برای بررسی اینکه آیا تمام قطعات و لوازم جانبی آن سالم است یا خیر. انجام این کار همچنین هر گونه بدشانسی احتمالی را که ممکن است در کمپینگ واقعی اتفاق بیفتد، آشکار می کند، بنابراین تجربه شما را بالا می برد و از انجام اشتباهات مشابه در کمپ جلوگیری می کند.

چادر چهار فصل زمستانه

نکاتی برای کمپینگ در جنگل

مناطق جنگلی مکان های محبوبی برای کمپینگ هستند. بسیاری از چادرهای توسعه یافته مسطح و برای چادر طراحی شده اند. سایت های بک کانتری نیاز به توجه بیشتری دارند. بیشتر سایت‌های توسعه‌یافته، خاک‌های سخت‌تری دارند و برای ثابت نگه‌داشتن چادر به قطعات محکم‌تری نیاز دارند.
جنگل ها دارای انواع مختلفی از خاک هستند. برخی از خاک ها به سختی با چوب نفوذ می کنند و برخی دیگر از خاک ها لومی هستند و به خوبی درگیر نمی شوند.
این مسائل خاک بیشتر در تنظیمات بک کانتری خود را نشان می دهند. کمی در مورد انواع خاک جنگل تحقیق کنید تا مطمئن شوید که مناسب چادر و تجهیزات شماست یا نه.

کمپینگ در برف

هنگام کمپینگ در برف، اگر برف عمیق تازه باریده است، از انتخاب محل کمپینگ در نزدیکی درختان مملو از بارهای برف سنگین که ممکن است در باد یا در دمای هوای گرم روز سقوط کنند، خودداری کنید.
علاوه بر این، در مناطق کوهستانی، از شیب هایی که مستعد بهمن هستند اجتناب کنید. به خوبی در درختان و در شیب از پایه عمیق بمانید. هنگامی که یک نقطه مناسب را پیدا کردید، از کفش های برفی یا اسکی خود برای کوبیدن زمین برای ایجاد یک سطح محکم و سفت استفاده کنید.
شرایط آب و هوای زمستان ممکن است از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد، اما خرید یک چادر 4 فصل یا زمستانی برای محافظت مناسب در برابر برف و بادهای شدید در مکان‌های چادری همیشه ایمن‌تر است.
اگر در برف عمیق کمپینگ می‌کنید، یک پایه برفی می‌تواند یک وسیله جانبی خوب باشد.

 فاصله خوبی را از سایر افراد کمپینگ حفظ کنید1

 فاصله خوبی را از سایر افراد کمپینگ حفظ کنید

 

مکان کمپ شما می تواند بسیار شلوغ شود، به خصوص در طول تابستان. یکی از اهداف اصلی کمپینگ این است که با طبیعت ارتباط برقرار کنید، از طبیعت لذت ببرید و از کارهای روزمره خود دور شوید،

بنابراین تا جایی که ممکن است مکانی دور از سایر کمپینگ ها پیدا کنید. به عنوان یک قانون کلی، حداقل 5 متر بین چادر خود و نزدیکترین چادر همسایه فاصله داشته باشید. این باید فضای کافی را در اختیار شما قرار دهد تا از تجربه کمپینگ خود بدون تجاوز به فضای سایر افراد کمپینگ لذت ببرید.

 فضای اضافی در اطراف چادر خود اختصاص دهید

هنگامی که به دنبال مکانی برای برپا کردن چادر خود هستید، مطمئن شوید که فضای اضافی در اطراف چادر خود در نظر بگیرید. این فضای اضافی مفید خواهد بود، شما باید برای کمک به ایمن کردن چادر خود، ستون هایی را در زمین قرار دهید.

این فضا همچنین می تواند برای نگه داشتن صندلی تاشو استفاده شود، اگر می خواهید دراز بکشید یا کتاب بخوانید. این همچنین می تواند یک منطقه مشخص برای وسایل کمپینگ اضافی شما باشد که ممکن است برای سفر همراه داشته باشید.

 اثرات باد و باران را مدیریت کنید

 

اگر بتوانید قبل از برپایی کمپ، زمانی را برای بررسی مکان های کمپ پیدا کنید، می توانید مکان های بهینه ای را برای چادر زدن خود بیابید. اگر صخره، درختان یا دامنه تپه در دسترس باشد، اینها می توانند به عنوان بادشکن طبیعی برای کاهش یا به حداقل رساندن مزاحمت باد عمل کنند.

فقط مطمئن شوید که خیلی نزدیک به دامنه تپه کمپ نزنید و در حالی که در خواب هستید خطر سیل ناگهانی به شما برخورد کند. محل درختان باید فاصله مناسبی از محل چادر زدن شما داشته باشد تا از ریزش آوار جلوگیری شود.

اگر در حین برپایی کمپ باد شدیدی می وزد، 4 گوشه چادر خود را بچسبانید تا آن را در جای خود نگه دارید و بقیه خطوط مرد را محکم کنید.

این تضمین می کند که چادر به طور ایمن در جای خود قرار می گیرد و شکل و فرم مناسب خود را حفظ می کند. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید، قرارگیری درب یا جایی است که درهای چادر رو به رو هستند. اطمینان حاصل کنید که چادر به گونه ای نصب شده است که رو به دور از جهت باد باشد.

نکات آخر11

نکات آخر

 • اگر قصد دارید در طبیعت چادر بزنید باید چادر خود را متناسب با اقلیم منطقه انتخاب کنید؛ اما در هرصورت همراه داشتن یک چادر ضد آب یا پوش اضافه برای چادر محتاطانه‌تر است.
 • برای کمپ‌ زدن مکان امنی را انتخاب کنید. اگر به‌صورت گروهی سفر می‌کنید، چادرها را نزدیک به هم و به شکل دایره یا نیم‌‌دایره مستقر کنید تا بیشترین امکان ارتباط با یکدیگر و بیشترین میزان امنیت را داشته باشید.
 • اگر هوا ابری بود و احتمال بارندگی وجود داشت، حتما قبل از خواب، دور چادر را شیار باریکی حفر کنید تا آب را به سمت دیگری هدایت کنید.
 • بهتر است محلی را که برای استقرار کمپ خود بنا می‌کنید، خاک سستی نداشته باشد. چون درصورت سست بودن زمین نمی‌تواند میخ‌های چادر را محکم کنید.
 • برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما و باد و باران به داخل چادر، دریچه چادر را فقط هنگام ورود و خروج باز کنید.
 • برای چادر زدن از محل‌های مجاز برای کمپ ‌زدن استفاده کنید تا هم امنیت بیشتری داشته باشید و هم به زیستگاه حیوانات و پوشش گیاهی منطقه آسیب نزنید.
 • همیشه احتمال سقوط اشیایی مانند سنگ را در نظر بگیرید. کمپ خود را در زیر دیواره های و صخره ها مستقر نکنید.
 • چادر را طوری مستقر کنید که درب آن به سمت باد باشد تا از ورود حشرات موذی به داخل چادر جلوگیری کنید.
 • پیش از بردن وسایلی مانند کوله‌پشتی به داخل چادر، اول خوب آن را وارسی کنید که مبادا کثیف باشد یا مار و عقرب وارد کوله شما شود.
 • زیرانداز چادر باید بزرگ‌تر از سطح چادر باشد. می‌توانید بعد از نصب چادر، لبه‌های زیرانداز را به سمت بالا بکشید تا از ورود آب به داخل چادر، در هنگام بارندگی جلوگیری شود.

 • اگر بر روی برف چادر می‌زنید، محلی را انتخاب کنید که در مسیر بهمن نباشد. توجه کنید که زیر نقاب‌های برفی هم نمی‌تواند مکان مناسبی برای کمپ زدن باشد؛ زیرا احتمال سقوط برف و ماندن چادر زیر بهمن وجود دارد.
 • محلی را برای استقرار کمپ خود انتخاب کنید که خشک باشد. گل و لای چادر و ابزار سفر شما را کثیف می‌کند. حتی کمی رطوبت در سطح زمین، خواب راحت را از شما خواهد گرفت.
 • در حریم رودخانه‌ها و هرجایی که خطر سیل وجود داشته باشد، نمی‌توانید چادر خود را برپا کنید.
 • برای استقرار چادر سطح صافی و بدون سنگ‌ریزه و خار و خاشاک را انتخاب کنید تا هم از پاره شدن چادر جلوگیری کنید و هم خواب راحت‌تری داشته باشید. شیب محل استتقرار چادر بهتر است بیشتر از ۱۰ درجه نباشد.
 • چادر را کمی دورتر از آتش مستقر کنید. جنس پارچه چادر بسیار قابل اشتعال است و امکان آتش‌سوزی در اثر وزش باد وجود دارد.
 • چادر خود را در نزدیکی محل استراحت حیوانات وحشی مستقر نکنید. گوسفندسراها نیز مکان مناسبی برای کمپ زدن نیستند؛ چون حشرات موذی خواب راحت را از شما میگیرند. همچنین توجه کنید که نزدیک به لانه مورچه‌ها و کندوی زنبورها چادر نزنید.
 • مکان‌های مرتفع و ستیغ قله‌ها برای کمپ زدن مناسب نیستند، چون احتمال صاعقه در این مکان‌ها وجود دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *