تیر و کمان

راهنمای خرید تیر و کمان

راهنمای خرید تیر و کمان

در مقاله راهنمای خرید تیر و کمان، لوازم و تجهیزات مورد نیاز تیر و کمان و همچنین نکات مورد نیاز در انتخاب ابزار را بررسی خواهیم کرد.

بخش اول

راحتترین راه برای امتحان یک تیر و کمان مراجعه به فروشگاه های تیر و کمان است که البته تو ایران به سختی می توانید همچین فروشگاهی پیدا کنید در نتیجه برای خرید این محصولات بهترین راه مراجعه به سایتهای معتبر خرید تیر و کمان است که در ایران حدود دو تا سه سایت در حال به صورت حرفه ای تیر و کمان می فروشند که یکی از آنها فروشگاه ایران کمپینگ است که در آن این مطلب را می خوانید.

اما در ایران می توانید به باشگاه های تیراندازی مراجعه کنید. که در بیشتر مراکز استانها قرار دارد. لیست کاملی در دسترس نیست من چندی از باشگاه ها را برایتان در آخر مطلب معرفی میکنم.

بخش دوم

وقتی در جلسه مقدماتی آموزش تیراندازی خود شرکت می کنید ، اصولا با مربی رو به رو خواهید شد که برای کمک به شما هیجان زده است. هنگام یادگیری تکنیک های اصلی تیراندازی با کمان ، اولین تیرهای خود را در فواصل نزدیک پرتاب خواهید کرد. با افزایش مهارت هایتان ، دقت شما بهتر می شود و به طور فزاینده ای به اهداف دورتر شلیک می کنید.
تحرک زیادی نخواهید داشت اما باید لباس مناسب بپوشید. کفش های راحت مانند کفش های کتانی را بپوشید. اگر تمرین شما در فضای باز است ، مناسب با فصل لباس بپوشید اما از لباس های گشاد پرهیز کنید زیرا مزاحم کشیدن زه کمان شما می شود.

اگر موهای بلندی دارید ، آن را در دم اسبی ببندید یا آن را از صورت خود دور نگه دارید. چون شما زه کمان را  نزدیک به صورت خود می کشید و نمی خواهید هنگام آزاد کردن تیر موهایتان با زه کشیده شود.
وقتی برای اولین بار تیراندازی با کمان را امتحان میکنید می خواهید آن را بخشی از زندگی خود کنید. هنگام بررسی رشته های تیراندازی با کمان ، به نوع کمانی که می خواهید شلیک کنید ، فکر کنید.

بخش سوم

کمان کامپوند یا کمان ریکرو یا کمان سنتی؟

اول بودجه خود را برای خرید کمان تعیین کنید.
برایتان انوع کمان را توضیح می دهم تا بهتر بتوانید انتخاب کنید. در ابتدا از کمان کامپوند شروع می کنیم، بسیاری از کمانهای کامپوند بیش از ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند، اما شما کمان های با کیفیت در حدود ۱۵ میلیون به پایین هم پیدا خواهید کرد.

کمان گران تر، لزوماً دقت شما را افزایش نمی دهد. در واقع ، برخی از کمانهای سریعتر و گرانتر، مبتدیان را با دردسر مواجه می کند.

از آنجایی که شما برای آموزش باید راحت بتوانید کمان خود را بکشید اوایل خیلی نیاز به کمانهای گران ندارید.

اقلامی که در کنار کمان کامپوند خود برای شروع نیاز دارید شامل سایت، استابلایزر، رست، مچ بند است که با تک تک آنها در این آموزش آشنا خواهید شد.

انواع کمان

بخش چهارم

برای شروع تیراندازی با کمان خرید مجموعه کامل کمان کامپوند که به صورت پک ارائه می شود کار شما را بسیار ساده می کند و بعدها می توانید هر قطعه آن را ارتقاع دهید البته با کمی مطالع بیشتر می توانید کمان مناسب خود را جمع کنید.

کمانی که فاصله اکسل تا اکسل بیشتری دارد از ثبات بیشتری نیز برخوردار است و به نیروی کمتری برای کشش زه نیاز دارند برای مثال یک کمان با فاصله اکسل تا اکسل 33 یا 35 اینچ نسبت به کمان با فاصله اکسل تا اکسل 28 یا 30 اینچ محبوبیت بیشتری دارد.

فاصله بریس یا همان بیشترین فاصله بین قبضه کمان و زه آن است که بهتر است برای مبتدیان حدود ۶ یا ۷ اینچ باشد زیرا هر چه کوتاهتر باشد احتمال خطا را افزایش می دهد. چون در زمان تیراندازی با کمان مدت زمانی که تیر بر روی زه کمان می ماند بیشتر است.

اما سرعت پرتاب کمان کامپوند شما باید چقدر باشد؟ یک کمان کامپوند خوب با سرعت 280 تا 290 فوت بر ثانیه  تیرهای شما را شلیک می کند که برای شکار مناسب است.

اجزای کمان کامپوند

بخش پنجم

در خرید کمان همیشه جداولی هست که نسبت به سن و جنسیت و وزن شما میزان مناسب قدرت کمان را برای شما پیشنهاد می دهد. با توجه به این جداول می توانید کمان مناسب خود را راحتتر پیدا کنید چون همه نمی توانند با یک کمان قوی تیراندازی کنند و حتی طول و وزن کمانها برای بانوان باید مقداری کمتر از آقایان در نظر گرفته شود.

در جدول رو به رو به در یک ستون سن و وزن برحسب پوند نوشته شده و در ستون دیگر قدرت کمان را برحسب پوند درج کرده اند کافی است وزن خود را از واحد کیلوگرم به پوند تبدیل کنید تا بتوانید از جدول رو به رو استفاده کنید.

خرید کمان کامپوند

جدول کمان کامپوند

بخش ششم

خریدن کمان ریکرو به مراتب راحتتر از کامپوند است فقط باید بدانید هدفتان از خرید یک کمان چیست؟ اگر دلیل خریدتان تمرین هدفگیری است شما کافی است نسبت به وزن و جنسیت و سن، کمانی که قدرت مناسبی برایتان دارد را انتخاب کنید چون تمام کمان هایی که درون سایت ایران کمپینگ برایتان قرار دادیم حرفه ای بوده و مناسب تمرین هدفگیری هستند.

اما اگر کمان را برای شکار شکار می خواهید باید به نکات زیر دقت کنید. شما می توانید با کمانی که قدرت آن بین ۳۰ تا ۳۵ پوند است  بوقلمون و خرگوش شکار کنید اما برای شکار هر موجود بزرگتری نیاز به یک کمان با قدرت بالای ۴۰ پوند دارید. بنابراین اگر هدف اصلی شما شکار است ، طول آن را نیز در نظر بگیرید و از هر چیزی که بیش از 62 و 60 اینچ باشد اجتناب کنید.

اما کمان بلند برای مبتدیان بهتر است چون راحتتر می توانند زه کمان را بکشند و قدرت آن را تنظیم کنند و در آخر همیشه دقت کنید که اگر در خرید تیروکمان ریکرو یک پله قبضه با کیفیتر بخرید به مرور زمان و با تمرین بیشتر زمانی که نیاز است قدرت کمانتان را افزایش دهید.

این قبضه با کیفیت به کمک شما می آید و می توانید با تعویض بازو و ابزارهایتان کمان خود را ارتقا دهید.

خرید کمان ریکرو

بخش هفتم

۱-قبضه کمان

۲- یک جفت بازوی کمان

۳- یک عدد زه به اندازه طول کمانی که انتخاب کردین

۴- یک عدد سایت یا همون دستگاه نشانه روی کمان

۵- یک عدد رست یا نشیمنگاه تیر که قیمتی نداره و همون پلاستیکیش جواب میده

۶- تیر – هر نوع تیری که دوست دارید انتخاب می کنید با هر تعدادی

لوازم جانبی که اگه داشته باشین بهتره ولی بدون اینها هم میشه تیر بزنید:

آرم گارد: برای محافظت از ساعد دستتون

تب: برای محافظت از انگشتانتون

استاب لیزر: میله تعادل کمان که برای حرفه ای ها خوبه نه کسانی که تفریحی کار میکنند

پلانگر: برای تنظیم دقیق نشست تیر روی قبضه کمان- این هم بدرد حرفه ای ها میخوره

اجزای کمان ریکرو

بخش هشتم

همانطور که در جدول کمان کامپوند هم ذکر کردیم برای خرید کمان مناسب باید کمانی منتاسب با وزن، جنسیت خود تهیه کنید تا در استفاده از آن دچار مشکل نشوید کافی است که وزن خود را به پوند تبدیل کرده و با جدول رو به رو تطبیق دهید تا قدرت کمانی که می توانید با آن تیراندازی کنید را به دست آورید.

نکته: در صورت خرید به یاد داشته باشید که کمان ریکرو خود را هیچ وقت بعد از تمرین در حالت زه شده نگه ندارید چون این کار به کمان شما لطمه وارد می کند و دیگر مثل روزی که خریداری کردید نمی توانید از آن بهره ببرید.

خرید کمان ریکرو

جدول کمان ریکرو

بخش نهم

و بلخره رسیدیم به کمانهایی که از بچگی در همه فیلمها و کارتونها دیدیم کمان لانگ بو انگلستان که با گذشت قرن ها از اختراع این کمان همچنان طرفداران زیادی دارد. با آن که کمان های مدرن از هر نظر یک سر و گردن از لانگ بو بالاترند، اما همچنان هیچ کمانی نتوانسته جای لانگبو را پر کند. تیراندازی با لانگ بو زیاد سخت نیست و این کمان  دقت بسیار بالایی دارد. لانگبو به سه دلیل خواهان زیاد دارد: زیبایی، دقت و قدمت تاریخی.

لانگبو کمانی بلند و کشیده است که معمولاً هم قد کمانگیر می باشد. بازوهای کمان بسیار باریک و ظریف هستند. لانگبو در قدیم برای شکار و در جنگ استفاده می شد. در گذشته لانگبو فقط از چوب ساخته می شد.

اما حالا این کمان با مواد مختلفی تولید می شود. لانگبوهایی که امروزه ساخته می شوند، عملکردی شبیه به کمان های ریکرو دارند. لانگبوهای جدید سرعت فوق العاده ای بالایی دارند، ضرب تیر به شدت سنگینی دارند و بسیار دقیق هستند.

این کمانها با طولی در حدود ۱۵۰ تا ۱۸۵ سانتی متر و در پنداژهای بین ۲۰ تا ۶۰ پوند تولید می شوند.

خرید کمان سنتی

بخش دهم

این کمان برای همه آشنا است و آدم را یاد آرش کمانگیر میندازدکمان هورسبو توسط جنگجویان قدیمی و بر روی اسب استفاده می شد. این نوع کمان کوتاه، پر سرعت و منعطف است. برخورداری از ظاهر زیبا، انعطاف بازوها و ماهیت بسیار ساده این کمان را محبوب ساخته است، هم کمانگیران حرفه ای و هم کمانگیران مبتدی علاقه خاصی به هورسبو دارند.

مدل قدیمی و متریال جدید باعث شده این کمان کلاسیک حرفه ای به نظر برسد. این کمان را هم بر روی اسب و هم به صورت ایستاده می توان استفاده کرد. هورسبو مهم ترین اسلحه مغول ها بوده است و به همین دلیل به کمان مغولی نیز شهرت دارد. تیراندازی با کمان هورسبو ساده اما پرقدرت است. خرید کمان سنتی

کمان سنتی

در مطالب آینده در مورد مسابقات تیراندازی با کمان و باشگاه های آن بیشتر صحبت خواهیم کرد

پایان

4 دیدگاه در “راهنمای خرید تیر و کمان

 1. محمد فرخی گفت:

  عالییی، ممنون میشم کقالات راهنمای کمان بیشتری در سایت قرار بدید

 2. شیرین گفت:

  سپاس بیکران ، عالی بود

 3. وحید گفت:

  ممنونم راهنمایی ساده و دقیقی داشتین،،

 4. نریمان گفت:

  سپاس از توضیحات کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *