تلسکوپ و نجوم

معرفی بهترین اپلیکیشن های نجومی موبایل

معرفی بهترین اپلیکیشن های نجومی موبایل

استلاریوم | Stellarium

استلاریوم یکی از برترین اپلیکیشن های نجومی است که طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید با این برنامه از رصد اسمان شب لذت ببرید.

بهترین اپلیکیشن های نجومی مانند استلاریوم، دارای قابلیت‌هایی همچون ‏شناسایی و رصد ستاره‌ها، صورت‌های فلکی، سیارات، دنباله‌دارها، ماهواره‌ها (مانند ISS) یا همان ایستگاه فضایی و دیگر اجرام اعماق آسمان می‌باشند. این امر در زمان اندکی در آسمان بالای شما، تنها در چند ثانیه و فقط با گرفتن تلفن به سمت آسمان مقدور است.

‏این برنامه نجومی دارای رابط کاربری ساده و مینیمالیستی است، که آن را به یکی از بهترین برنامه های نجومی برای بزرگسالان و کودکانی تبدیل می‌کند که می‌خواهند آسمان شب را کاوش کنند.

 • مشاهده آسمان شب دقیق، شبیه سازی ستارگان و سیارات برای هر تاریخ، زمان و مکان.
 • در مجموعه ای از ستارگان، سحابی ها، کهکشان ها، خوشه های ستاره ای و دیگر اجرام اعماق آسمان غرق شوید.
 • بزرگنمایی واقع بینانه تصاویر اجرام راه شیری و اعماق آسمان شب
 • با انتخاب اشکال و تصاویر صورت های فلکی برای بسیاری از آسمان ها، کشف کنید که مردمی که در مناطق دیگر سیاره زندگی می‌کنند چگونه ستاره ها را می‌بینند.
 • ماهواره‌های مصنوعی، از جمله ایستگاه فضایی بین‌المللی را ردیابی کنید.
 • منظره و جو را با طلوع، غروب خورشید و انکسار جو واقعی شبیه‌سازی کنید.
 • رندر سه‌بعدی سیارات اصلی منظومه شمسی و ماهواره های آنها.
 • برای حفظ سازگاری چشمان خود با تاریکی، آسمان را در حالت شب (قرمز) مشاهده کنید.

 

استار واک | Star Walk

برنامه استار واک 2 یک اپلیکیشن نجومی است که ستاره‌ها، صورت‌های فلکی، سیاره‌ها، ماه‌ها، شهاب سنگ‌ها، ستاره‌های دنباله‌دار، تلسکوپ فضایی هابل و دیگر اجسام آسمانی را در آسمان بالای سر خود با دقت بالا کاوش می‌کند. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که گوشی خود را به سمت آسمان بگیرید.

آسمان بیکران را با یکی از بهترین اپلیکیشن های ستاره شناسی کاوش کن.

‏ شکل‌ها و اتفاقات ستاره‌شناسی که در این برنامه خیره کننده می‌آموزید:

 • ‏ ستاره‌ها و صورت‌های فلکی و جایگاهشان در آسمان
 • اجسام منظومه شمسی (سیاره‌ها، خورشید، ماه، سیارک‌ها، شهاب سنگ‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار)
 • اجسام عمیق فضا (سحابی‌ها، کهکشان‌ها و دسته ستاره‌ها)
 • ماهواره‌های هوایی
 • باران‌ شهاب سنگ، اعتدال شب و روز، اتصال‌ها، ماه کامل و ماه جدید و …

 

استار چارت | Star Chart

استار چارت جزو برترین اپلیکیشن های نجومی و همچنین جزو محبوب ترین برنامه‌ها بین منجمین به شمار می‌رود.

امروز یک نرم افزار کاربردی و جالب ستاره شناسی برای اندروید را معرفی می‌کنیم که با داشتن آن می‌توانید یک افلاک نمای مجازی و حرفه‌ای را در جیبتان به همراه داشته باشید!

با این اپلیکشن قادر خواهید بود که از یک پنجره (صفحه گوشیتان) تمام اسمان را نظاره گر باشید! با این اپلیکیشن نجومی، شما قادر هستید هر آن چیزی را که در آسمان شب وجود دارد را مشاهده کرده و به صورت کاملا دقیق به مشاهده آن ها بنشینید. در این برنامه اگر می‌خواهید نام ستاره‌هایی را که در آسمان می‌درخشند بدانید، باید گوشی خود را به سمت آن ستاره بگیرید، سپس نام آن سیاره یا ستاره را پیدا کنید.

همچنین اگر می خواهید بدانید در طرف دیگر زمین مردم چه چیزی را در آسمان می‌بینند، کافی است تا گوشی خود را به سمت پائین بگیرید. اگر دوست دارید شکل‌هایی که ستارگان از کنار هم قرار گرفتن کنار یکدیگر ساخته اند را بشناسید، بوسیله این اپلیکیشن شما قادر هستید از این اشکال مطلع شوید.

 

اسکای پُرتال | SkyPortal

اسکای پُرتال جزو بهترین اپلیکیشن های نجومی و ستاره شناسی بین منجمین به شمار میرود که تجربه جالبی از رصد آسمان شب را به شما هدیه می‌دهد.

با این برنامه شما قادر هستید منظومه شمسی، 120،000 ستاره، بیش از 200 خوشه ستاره‌ای، سحابی، کهکشان، ده ها سیارک، ستاره‌های دنباله دار و ماهواره‌ها را کاوش کنید.

به عبارتی می‌توان گفت که این برنامه شامل همه چیزهایی است که شما نیاز دارید تا آسمان شب را در مسیری جدید و هیجان انگیز تجربه نمایید. برنامه به صورت خودکار جزئیات محلی که در پایگاه داده برنامه وجود داشته باشد را نمایش می‌دهد. همچنین می‌توانید بر اساس زمان و مکان خود کاوش آسمان امشب خود را برنامه ریزی کنید و از مشاهده آسمان شب لذت ببرید.

با استفاده از برنامه SkyPortal بیش از صدها تصویر و ویدئو و روایت صوتی را گوش کنید و آسمان شب را لمس نمایید.

اسکای مپ | Sky Map

اسکای‌مپ به عنوان برترین اپلیکیشن نجومی و برنامه رصدی برای گوشی شماست. به راحتی، بدون نیاز به افلاک‌نما و فقط با گرفتن گوشی تلفن خود به سمت آسمان، به رصد کردن و شناختن ستاره‌‌ها، سیارات، سحابی‌ها و دیگر اجرام آسمانی بپردازید.

توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از اپلیکیشن، نقشه‌ها در حالت دستی یا خودکار قرار دارند. در صورتی که روی حالت دستی تنظیم نمودید، باید از مجهز بودن گوشی به جهت‌یاب، تنظیم آن و همچنین از عدم مجاورت گوشی با فلزهای دیگر اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت اپلیکیشن به درستی کار نخواهد کرد.

برنامه برای اجرای کامل، مجوزهایی را از شما درخواست خواهد کرد که یکی از آنها امکان موقعیت‌یابی خودکار است که با توجه به نسخه اندروید دستگاه، باید نسبت به تنظیم آن‌ها اقدام کنید. در بخش تنظیمات خود برنامه نیز، امکان بهینه کردن کارایی سنسورها وجود دارد.

برنامه بدون نیاز به اتصال به اینترنت نیز به درستی کار خواهد کرد اما توجه داشته باشید برخی از امکانات آن ممکن است به درستی کار نکند. خصوصا اگر جی‌پی‌اس دستگاه شما خاموش باشد.

این برنامه با پشتیبانی گوگل آغاز به کار کرده و هم اکنون به صورت متن‌باز در دسترس کاربران است. اپلیکیشن اسکای مپ (Sky Map) کامل به روزرسانی شده و حتی دنباله‌دار نئووایز که در سال 2020 در آسمان رصد شد را برای شما به ارمغان آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *